مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی قم اعلام کرد: به تمامی محصولات کشاورزی مطابق با الگوی کشت استان، کودهای شیمیایی ازته یارانه‌ای تخصیص داده شده‌است.

به گزارش دورشهر قم به نقل از ایرنا، حسین زند بیان داشت: به‌مناسبت هفته جهاد کشاورزی و در راستای اجرای طرح برنامه الگوی کشت استان به تمامی محصولات کشاورزی اعم از زراعی، باغی، گلخانه‌ای و گیاهان دارویی ابلاغی سازمان جهاد کشاورزی استان کودهای اوره یارانه‌ای تخصیص داده شده‌است.

وی بیان داشت: هم اینک برنامه الگوی کشت استان قم شامل ۹۴ نوع محصول کشاورزی در سطح بیش از ۷۵ هزار هکتار است.

زند با اشاره به وضعیت مطلوب تامین و تدارک کودهای یارانه‌ای استان افزود: از ابتدای سال ۱۴۰۳ تاکنون بیش از پنج هزار تُن انواع کودهای شیمیایی یارانه‌ای ازته، فسفاته و پتاسه برای استان قم تدارک شده‌است.

وی گفت: از ابتدای سال‌جاری تاکنون حدود ۲ هزار تن انواع کودهای یارانه‌ای در بخش کشاورزی توزیع و مصرف گردیده‌است و در حال حاضر بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ تُن انواع کودهای مذکور در انبارهای تحت پوشش شرکت خدمات حمایتی کشاورزی در استان برای تامین به موقع نیاز کشاورزان عزیز و بهره برداران بخش کشاورزی ذخیره سازی شده‌است.

زند در ادامه تاکید کرد: در استان قم طی سال ۱۴۰۰ حدود ۱۷ هزار تن انواع کودهای یارانه‌ایی توزیع شد که این عدد در سال ۱۴۰۱ به بیش از ۱۹ هزار تن رسید، همچنین در سال ۱۴۰۲ شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان قم حدود ۱۸ هزار تن انواع کودهای کشاورزی یارانه‌ای بین کشاورزان زحمت کش استان قم توزیع کرد.

زند بیان داشت: شبکه رسمی توزیع شرکت خدمات حمایتی کشاورزی در سطح استان شامل ۲۱ کارگزار توزیع نهاده های کشاورزی است که کودهای شیمیایی یارانه‌ای از طریق این شبکه و با قیمت‌های مصوب و تحت کنترل و نظارت کامل به مصرف کشاورزان و از طریق حواله‌های الکترونیکی توزیع می‌شود.

۱۰۴ هزار هکتار زمین کشاورزی در استان قم وجود دارد، از این میزان به طور میانگین ۶۴ هزار هکتار به زیر کشت می‌رود که ۴۲ هزار هکتار آن مزرعه و ۲۲ هزار هکتار آن باغ است.

به طور کلی بیش از ۱۴ هزار بهره‌بردار در زمینه تولید محصولات کشاورزی در قم فعال هستند، همچنین میزان متوسط تولید بخش کشاورزی استان در سال ۸۵۰ هزار تن در زمینهٔ محصولات زراعی،‌ باغی،‌ دامی، شیلات و گلخانه‌ای است.

بیشتر بهره‌برداران بخش کشاورزی را روستاییان تشکیل می‌دهند به‌نحوی‌که کشاورزی به‌تنهایی حدود ۵۰ درصد اشتغال روستاییان در بخش‌های مختلف قم را به خود اختصاص داده‌است.