مراسم بزرگداشت درگذشت شهادت‌گونه آیت الله سید ابراهیم رییسی و هیات همراه‌شان با حضور پرشور مردم قم در حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) برگزار شد.

به گزارش سایت دورشهر قم، مراسم بزرگداشت ارتحال شهادت‌گونه آیت الله سید ابراهیم رئیسی و همراهان وی با حضور گسترده زائران و مجاوران مردم قم شامگاه سه شنبه در شبستان امام خمینی (ره) حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها برگزار شد.

در این مراسم آیت الله جعفر سبحانی از مراجع عظام تقلید و شماری از اساتید حوزه علمیه قم، طلاب و اقشار مختلف مردم برای قرائت فاتحه حضور یافتند.

سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین محمد حاج ابوالقاسم مشاور رئیس جمهور در امور روحانیت و مداحی سیدرضا تحویلدار در حرم مطهر بانوی کرامت از جمله برنامه‌ها این مراسم بود.

حاضرین در این مراسم بزرگداشت، درحالی که تصاویری از رئیس جمهور فقید در دست داشتند در سوگ از دست دادن این خادم ملت اشک ماتم ریختند.

حجت الاسلام والمسلمین محمد حاج ابوالقاسم در سخنانی گفت: امروز تقدیر خداوند متعال اینگونه مقرر شد تا خدمتگزار ایران اسلامی آیت الله رئیسی که خادم الرضا بودند، در روز میلاد علی ابن موسی الرضا علیه السلام میهمان ایشان شوند.

وی با بیان اینکه آیت الله رئیسی سه سال پیش علی رغم میل باطنی سکان ریاست جمهوری را به خاطر اصرار مسئولان، علما و مردم بر عهده گرفت و وارد میدان حساس نجات کشور شدند، اظهار کرد: آیت الله رئیسی در سخت‌ترین شرایط با تمام قوا زیر بار مسئولیت سنگین ریاست جمهوری رفتند.

حاج ابوالقاسم به فضل علمی آیت الله رئیسی و روحیه تلاش و خستگی ناپذیری ایشان در راه حل مشکلات مردم اشاره نمود و ابراز داشت: مردمی بودن و خود را وقف مردم نمودن از جمله ویژگی‌های بارز آیت الله رئیسی بود؛ ایشان در خانواده‌ای فقیر بزرگ شده، در همان دوران کودکی بعد از از دست دادن پدرش به دست فروشی روی آورد و از نزدیک طعم فقر را چشید.

وی با تأکید بر اینکه شهید آیت الله رئیسی هرگز اهل تشریفات، تکلفات و زندگی‌هایی که مسئول را از زندگی توده مردم دور می‌ساخت، نبود، خاطرنشان کرد: روحیه مردمی آیت الله رئیسی چنان والا بود که او را عاشق دیدار با مردم و حضور در سفرهای استانی نموده بود؛ ایشان در تمام سفرها تاکید می‌کرد که مردم با هزار امید نامه نوشته‌اند، نامه‌های مردمی را با اهتمام بیشتر مورد دقت و توجه قرار دهید.

آیت الله رئیسی شیفته هم نشینی با محرومان بود

وی افزود: آیت الله رئیسی شیفته هم نشینی با محرومان و توده‌های مردم و باز کردن گره از مشکلات مردم بود.

حاج ابوالقاسم با تأکید بر اینکه آیت الله رئیسی، رئیس جمهوری با کفایت، شایسته و آبرویی برای ایران زمین بود، خاطرنشان کرد: کشورهای مختلف نسبت به رئیس جمهور کشورمان نگاه محترمانه‌ای داشتند و بسیاری از کشورها نسبت به این حادثه عکس العمل بزرگی نشان داده، حتی برخی از کشورها عزای عمومی اعلام کردند.

وی با تأکید بر اینکه آیت الله رئیسی همواره ایران اسلامی را کشور امام زمان (عج) می‌دانست و با ایثارگری وارد میدان شده، کشور را در دورانی سخت در دست گرفت و از بحران‌های مختلفی عبور داد، اظهار داشت: آیت الله رئیسی کاری کرد که امروز نرخ بیکاری در کشور به زیر ۸ درصد رسیده است؛ کشور ضمن عبور از تعطیلی ۲ هزار کارخانه، به رونق تولید و فعال شدن بیش از ۱۰ هزار کارخانه رسید.

مشاور رئیس جمهور در امور روحانیت با بیان اینکه آیت الله رئیسی اهتمام جدی بر اتمام پروژه‌های بر زمین مانده و نیمه تمام داشت، خاطرنشان کرد: آیت الله رئیسی در طول دو سال به اندازه ۱۰ درصد تخت‌های بیمارستانی کل ۴۴ سال گذشته را احداث نمود و با مدیریت بحران برق، توانست کشور را از قطعی‌های گسترده برق عبور دهد.

حاج ابوالقاسم در ادامه تبیین دستاوردهای دولت آیت الله رئیسی، رکورد صادرات غیر نفتی ۵۳ میلیارد دلاری را گواهی روشن بر رویکرد ارزشمند اقتصادی ایشان دانست و اظهار داشت: کشورهای متخاصم نیز معترف به کارهای کارستان آیت الله رئیسی بودند.

وی پرتلاشی و تلاش بی وقفه در خدمت به کشور، مردم و اسلام را از ویژگی‌های بارز آیت الله رئیسی دانست و با تأکید بر اینکه ایشان هیچ روز تعطیلی نداشت و همواره در مسیر پیشرفت کشور و خدمت به مردم قدم بر می‌داشت، اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب از ایشان به عنوان رئیس جمهور با کفایت و شایسته یاد نمودند؛ چرا که این دولت متفاوت با دولت‌های دیگر کار نموده است.

آیت الله رئیسی خستگی را خسته کرده بود

مشاور رئیس جمهور در امور روحانیت با تأکید بر اینکه آیت الله رئیسی خستگی را خسته کرده بود، خاطرنشان کرد: رعایت نسبت به بیت المال، پرهیز از ریخت و پاش و اسراف برگرفته از روحیه پرتلاش ایشان در خدمت به مردم بود؛ هیچگاه آزردگی و طعنه‌های بدخواهان مانع تلاش شبانه روزی آیت الله رئیسی نشد.

وی با بیان اینکه آیت الله رئیسی همچون استادش شهید بهشتی مظلوم بود، خاطرنشان کرد: برخی با وارونه جلوه دادن، نقاط قوت ایشان را نقاط ضعف جلوه دادند؛ حتی برخی از کسانی که خود بانیان وضع موجودند، در وادی مطالبه گری افتاده‌اند و با اینکه در وادی ساخت مسکن خشت بر خشت نگذاشته بودند؛ از رویکرد میلیونی ساخت مسکن در این دولت انتقاد می‌کردند.

حاج ابوالقاسم با تأکید بر اینکه تورم ۶۰ درصدی در دولت آیت الله رئیسی به زیر ۴۰ درصد رسید، یادآور شد: برخی از خواص و حتی بعضی از دوستان تهمت‌های ناروایی را نصیب ایشان ساختند؛ ولی آزردگی از ناسپاسی‌ها، هیچ گاه مانع تلاش شبانه روزی شهید آیت الله رئیسی نشد.

خلوص نیت، صفا و اخلاص پایه محبوب دل‌ها شدن آیت الله رئیسی بود

وی خلوص نیت، صفا و اخلاص را پایه محبوب دل‌ها شدن آیت الله رئیسی و ایستادگی بر روی اصول انقلاب بر پایه آیات نورانی قرآن را از ویژگی‌های ایشان دانست و اظهار داشت: آیت الله رئیسی با عمل به آیه شریفه «أَذِلَّهٍ عَلَی الْمُؤْمِنِینَ أَعِزَّهٍ عَلَی الْکَافِرِینَ» با صلابت در مقابل صهیونیست‌ها ایستادگی نمود؛ عملیات وعده صادق مدیون پیگیری‌های مجدانه آیت الله رئیسی از نیروهای مسلح است.

مشاور رئیس جمهور در امور روحانیت به حمایت‌های جانانه آیت الله رئیسی از فلسطین و تأکید ایشان بر ارزش‌های اصیل انقلاب اشاره نمود و خاطرنشان کرد: آیت الله رئیسی همواره خود را سرباز ولایت می‌دانستند؛ جلسه‌ای نبود که ایشان چند مرتبه از رهبر معظم انقلاب تمجید و یاد نکنند.

وی با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب امروز داغدار شده و یکی از سرداران مهم خود را از دست دادند، تصریح کرد: آیت الله رئیسی دلداده خدا و اهل بیت علیهم السلام بود؛ نمازهای ایشان همواره با بکاه همراه بود و اشک پهنای صورتش را پر می‌نمود؛ اگر اشک‌های شبانه ایشان نبود، هیچ گاه تلاش‌ها و قدرت پیگیری‌های طول روز محقق نمی‌شد.