اول ماه ذی‌القعده سالروز میلاد بزرگ بانویی است که به علت پاکی و عظمت بالایی که داشت «معصومه» لقب گرفت و ائمه معصومین (ع) ثواب زیارت او را بهشت وعده داده‌اند.

به گزارش سایت خبری دورشهر قم،مهدی بخشی سورکی: شهر مدینه در اولین روز از ماه ذی‌القعده سال ۱۷۳ هجری میزبان دختری از خاندان عصمت بود که پدرش حضرت موسی بن جعفر (ع) نام فاطمه را برایش برگزید و برادرش امام رضا (ع) او را معصومه خواند.

او دختر و خواهر و عمه امام بود و در دامن خانواده بافضیلت امامت به چنان مقامی دست یافت که کسی همتراز و شأن آن بانو در عصر خودش نبود.

القابی که برای حضرت فاطمه معصومه (س) در دو زیارت نامه‌ای که موجود است شامل طاهره، حمیده، بِرّه، رشیده، تقّیه، رضّیه، مرضیه، سیده صدیقه، سیده مرضّیه، سیدهُ نساء العالمین می‌باشد و هم‌چنین محدثه و عابده از دیگر صفات و القابی است که برای حضرت معصومه (س) یاد شده است.

نوشته‌اند که طی مدت ۲۵ سال امام رضا (ع) تنها فرزند حضرت نجمه خاتون و امام کاظم (ع) بود و پس از آن، کریمه اهل بیت (ع) هدیه‌ای از سوی پروردگار به خاندان اهل بیت (ع) بود تا خواهری باشد هم سنگ برای حضرت علی بن موسی الرضا (ع).

تاریخ می‌نویسد در بین فرزندان امام موسی بن جعفر (ع)، حضرت معصومه (س) پس از امام رضا (ع) در تمامی جهات از جمله ویژگی‌های فردی و روحی دارای فضل و برتری بوده است و این مدعی بر اساس روایات مستدلی است که مقام والایی برای آن حضرت برشمرده‌اند.

اخت الرضا(ع)، دختری که پاداش زیارتش بهشت است

زیارتی که پاداش آن بهشت است

در بیان فضیلت بانوی بزرگ اسلام حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها روایت‌های مختلف وجود دارد که شاخص‌ترین آنها روایتی از حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام در مورد پاداش زیارت مرقد مطهر حضرت معصومه (س) است که فرمودند: «مَنْ زارَها عارِفاً بِحَقِّها فَلَهُ الْجَنَهُ؛ کسی که او را در حالی که حقش را شناخته، زیارت کند، برای او بهشت است».

حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها تحت تربیت امام هفتم و امام هشتم شیعیان به مقام علمی و معرفتی ویژه‌ای دست یافت که به پرسش‌های مراجعین آن زمان که پدر و برادر بزرگوارشان نبودند پاسخ می‌داد و این‌گونه بود که موسی بن جعفر (ع) عبارت «فداها ابوه» را ارزانی این بانوی کرامت کردند.

امروز قم به یمن و برکت این بانوی با فضیلت به مهد عالمان و مجاهدان و تربیت یافتگان مکتب اسلام ناب محمدی مبدل شده است و حوزه‌های علمیه شیعه در جوار این حرم مطهر ریشه گرفتند و به درختی تنومند مبدل شده‌اند.

امام جعفر صادق علیه السلام نیز سال‌های قبل از تولد حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها فرمودند: «خدا دارای حرمی است که آن مکه است و پیامبرش حرمی دارد که مدینه است و امیرالمؤمنین هم حرمی دارد که کوفه است و ما هم دارای حرمی هستیم که قم است و به زودی بانویی از فرزند من در آنجا دفن می‌شود که نامش فاطمه است هر کس او را زیارت کند بهشت بر او واجب می‌شود» که این روایت خود دلیلی بر مقام والای فاطمه معصومه (س) است.

حضرت امام جواد (ع) هم در فضیلت کریمه اهل بیت (ع) فرمودند: «من زار عمتی بقم فله الجنه، کسی که عمه‌ام را در قم زیارت کند اهل بهشت است».

روایت دیگری نیز از امام رضا (ع) وجود دارد که می‌فرمایند: «هر کس نتواند به زیارت من بیاید، خواهرم معصومه (س) را در قم زیارت کند که به همان ثواب زیارت من می‌رسد» که این نشان دهنده مقام والای آن بانوی بزرگ اسلام است.

در بخشی از زیارتنامه بانوی کرامت می‌خوانیم: «یا فاطمه اشفعی لی فی الجنه؛ ای فاطمه برای من نزد خدا درباره بهشت شفاعت کن.» که این فراز خود نشان دهنده مقام و شأن آن شفیعه روز جزاست.

اول ذی القعده سالروز ولادت حضرت فاطمه معصومه (س) در تقویم ایران به نام روز تکریم دختران نامگذاری شده و از این روز تا دهم ذی القعده میلاد امام رضا (ع) دهه کرامت نام نهاده شده است که طی این مدت برنامه‌های مختلفی با محوریت حرم بانوی کرامت برگزار می‌شود.

اخت الرضا(ع)، دختری که پاداش زیارتش بهشت است

آغاز مراسم دهه کرامت با آئین خطبه خوانی خادمان در حرم حضرت معصومه (س)

آغاز مراسم دهه کرامت با آئین خطبه خوانی خادمان در حرم حضرت معصومه (س) همراه بود و در این مراسم خادمان آستان قدس رضوی، حرم شاهچراغ و سایر اعتباب مقدس حضور داشتند.

مراسم گل آرایی حرم مطهر حضرت معصومه (س) نیز با مشارکت خادمان آستان قدس رضوی با ۵۰ هزار شاخه گل انجام شد.

۹ موکب ایرانی و عراقی در حرم مطهر بانوی کرامت

۹ موکب ایرانی و عراقی در حرم مطهر بانوی کرامت به مناسبت میلاد حضرت معصومه (س) مستقر شدند و توزیع غذای گرم، نوشیدنی و میان وعده در میان زائران حرم مطهر بانوی کرامت از جمله خدماتی است که در این موکب ها ارائه می‌شود و این موکب ها روزانه ۲۴ هزار پرس غذا در سه وعده صبحانه، ناهار و شام توزیع می‌کنند.

به مناسبت روز دختر و میلاد حضرت معصومه (س) اجتماع بزرگ دختران هلال احمر در آستان مقدس بانوی کرامت با حضور انسیه خزعلی معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور برگزار شد.

این اجتماع بزرگ به همت اداره امور فرهنگی خواهران آستان مقدس حضرت معصومه (س) با همکاری هلال احمر در شبستان حضرت زهرا (س) آستان مقدس بانوی کرامت برگزار شد.

برگزاری جشن بزرگ خواهر برادری ویژه کودکان ۴ تا ۱۴ سال در حرم مطهر

جشن بزرگ خواهر برادری ویژه کودکان ۴ تا ۱۴ سال در شب میلاد حضرت معصومه سلام الله علیها و آغاز دهه کرامت با حضور پرشور کودکان و اجرای برنامه‌های متنوع و شاد در حرم مطهر حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها برگزار شد.

هم زمان با صبح روز میلاد حضرت معصومه سلام الله علیها مراسم ندبه خوانی حرم مطهر بانوی کرامت با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی، قرائت دعای ندبه محمدرضا طاهری و مولودی خوانی حسین طاهری در شبستان امام خمینی (ره) حرم کریمه اهل بیت (س) برگزار شد.

عرب زبانان اهوازی نیز به مناسبت شب میلاد حضرت معصومه سلام الله علیها مراسم جشنی را در صحن پیامبر اعظم صلوات الله علیه و آله حرم مطهر بانوی کرامت برگزار کردند.

رونمایی درب طلای اهدایی حرم حضرت معصومه (س) به حرم امام رضا (ع)

طی مراسمی هم‌زمان با آغاز جشن‌های دهه کرامت درب طلای اهدایی حرم حضرت معصومه (س) به حرم امام رضا (ع) رونمایی شد.

معاون اجرایی حرم مطهر بانوی کرامت با بیان اینکه مدت‌زمان اجرای این پروژه حدود ۷ ماه به طول انجامیده است، گفت: تمام تلاش آستان مقدس بر تحویل اثری نفیس و ماندگار بوده و در تمام بخش‌ها اعم از حوزه‌های هنری قلم‌زنی، معرق، گره چینی، خطاطی، خاتم‌کاری، میناکاری، طلاکاری و… از بهترین هنرمندان استفاده شده تا این اثر ماندگار یادگار نفیسی در عصر جمهوری اسلامی به ثبت برسد.

وی افزود: ابعاد درب ساخته شده در ارتفاع ۳.۴۵ متر و عرض ۳.۳۸ و ابعاد هر لنگه درب برابر ۱.۵۹ در ۳.۲۲ متر است که در چارچوبی به ابعاد ۲۲ در ۲۱.۵ سانتی‌متر قرار می‌گیرد.

محمودنژاد ادامه داد: چوب‌های به کار رفته در ساخت اسکلت چوبی از مرغوب‌ترین چوب چنار با ۱۶ سال فاصله زمان از تهیه تا اجرا است و نیز چوب‌های نارنج، گردو، بلوط، راش، اکالیپتوس صورتی، زرشک، رزپادوک، پرپر، هارد، ونگه، سرخه‌دار و… در این اثر هنری مورداستفاده قرار گرفته و در خاتم‌کاری‌ها بادقت بسیار بالا از چوب و سیم برنج و عاج و اجناس موردنیاز دیگر مانند استخوان استفاده شده است.

وی گفت: محتوای بکار رفته در این درب اسامی مبارک چهارده‌معصوم (ع) و فرازی از زیارت حضرت معصومه (س) بوده و در قسمت فوقانی فرازهایی از آیات قرآن کریم اجرا و نصب شده است.

رونمایی از قرآن خطی اهدایی به حرم مطهر حضرت معصومه (س)

هم‌زمان با آغاز جشن‌های دهه کرامت از قرآن خطی اهدایی به حرم مطهر حضرت معصومه (س) نیز رونمایی شد.

در آئین آغاز رسمی جشن‌های دهه کرامت از یک جلد مصحف خطی اثر استاد سید عزیزالله آذرنگ از شهر دزفول با حضور آیت‌الله سعیدی تولیت آستان مقدس بانوی کرامت و حجت الاسلام والمسلمین مروی تولیت حرم مطهر امام رضا (ع) رونمایی شد.

این قرآن خطی با تذهیب فاطمه زبیب و بازبینی منصوره ملتجی و نجمه کنعانی در ابعاد ۶۰ در ۴۵ و در ۶۰۹ صفحه به خط نسخ عربی نوشته و در آستانه دهه کرامت به آستان مقدس حضرت معصومه (س) اهدا شده است.

گفتنی است کتابت این مصحف شریف از اسفندماه ۱۴۰۱ آغاز شده و در بهمن‌ماه ۱۴۰۲ به اتمام رسیده است و وزن تقریبی آن همراه با جعبه به ۲۵ کیلوگرم می‌رسد.

جشن بزرگ محفلی‌ها با حضور ۲۰ مهمان ویژه درجوار حضرت معصومه (س)

همزمان با ولادت حضرت معصومه (س) و روز دختر مراسم جشن محفل قرآنی ستاره‌ها به میزبانی شهر مقدس قم به صورت زنده از شبکه قرآن و معارف سیما پخش می‌شود.

این مراسم با اجرای «رسالت بوذری» روز جمعه (۲۱ اردیبهشت) از ساعت ۱۶ در میدان آستانه شهر قم در جوار بارگاه ملکوتی حضرت معصومه (س) برگزار می‌شود.

در جشن محفل قرآنی ستاره‌ها استاد «حامد شاکرنژاد» و استاد «احمد ابوالقاسمی» به قرائت آیاتی از قرآن کریم و حاج «حسین طاهری» در مقام والای حضرت معصومه (س) به مدیحه سرایی می‌پردازند.

اجرای برنامه قرآنی با حضور عوامل و میزبانان برنامه «محفل»، شعر خوانی «صابر خراسانی»، «مجید تال» و اجرای کلیپ دخترانه حاج عبدالرضا هلالی از دیگر برنامه‌های این جشن است.

حجت‌الاسلام سید محمد حسین طباطبایی و کوثر عاصم آبادی از حافظان کل قرآن کریم، عارفه داداش زاده قاری چهارساله و فاطمه تسنیم اخدی قاری پنج ساله، دختر شهید حسن طهرانی مقدم و فائضه غفار حدادی نویسنده کتاب مردی با آرزوهای بزرگ از دیگر مهمانان این جشن هستند.

آزادی ۷۵ زندانی در قم به مناسبت آغاز دهه کرامت

۷۵ زندانی نیز به مناسبت ولادت حضرت معصومه (س) و آغاز دهه کرامت در قم آزاد و به آغوش خانواده خود بازگشتند.

  • منبع خبر : دورشهر قم