بررسی مصوبات دور اول سفر رییس جمهور به استان قم نشان می دهند که در این سفر ۳۰ کلان پروژه تعریف شده بود که ۸۸ درصد مصوبات سفر در حوزه‌های زیرساختی و ۱۲ درصد دیگر آن در سایر حوزه ها است.

به گزارش سایت خبری دروشهر قم – مهدی بخشی سورکی: در سفر رئیس جمهور به استان قم ۱۴۷ مصوبه برای اجرا توسط ۲۶ وزارتخانه و دستگاه اجرایی تصویب شده که از این تعداد ۱۹ مصوبه در زمینه موضوعات تسهیلاتی و سرمایه گذاری، ۷۶ مصوبه اعتباری و ۵۲ مصوبه نیز در زمینه مجوزی و تعیین تکلیفی بوده است.

هزار و ۳۴۵ میلیارد تومان از اعتبارات سفر رئیس جمهور به قم توسط سازمان برنامه و بودجه، ۱۱۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات استانی، ۶۰ میلیارد تومان از طریق وزارت نفت، ۲۶ میلیارد تومان توسط بنیاد مستضعفان، ۴۴۰ میلیارد تومان توسط دستگاه‌های اجرایی و وزارتخانه‌های مربوطه، ۱۹۶ میلیارد تومان ستاد اجرایی فرمان امام و ۱۳ هزار و ۲۳۱ میلیارد تومان از طریق تسهیلات بانکی تأمین می‌شود.

در قالب این سفر ۳۲.۵ میلیون دلار سرمایه گذاری ارزی از صندوق توسعه ملی با عاملیت یکی از بانک‌ها برای احداث طرح تولیدی پارچه چادر مشکی نهایی شده که راه اندازی کارخانه چادر مشکی با ظرفیت تولید سالانه ۱۸ میلیون متر مربع پارچه از طرح‌های شاخص استانی است.

۱۳ هزار و ۲۲۱ میلیارد تومان تسهیلات ریالی این سفر شامل ۱۱ هزار فقره تسهیلات کارگشایی ضروری به نیازمندان «سرانه ۱۰ میلیون تومان» در مجموع به ارزش ۱۱۰ میلیارد تومان، ۳ هزار و ۵۹۶ طرح اشتغال زا برای افراد تحت پوشش کمیته امداد به ارزش ۱۵۷ میلیارد تومان، ۲۰ میلیارد تومان جهت رسیدگی به نامه‌های مردمی با عاملیت صندوق کارآفرینی امید، ۲۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه معیشتی، اشتغال و مسکن، ۲۱ طرح در دست بررسی به ارزش ۱۵ میلیارد تومان، ۲۱۰ میلیارد تومان تسهیلات به منظور اتمام پروژه‌های عمرانی شهرهای کهک، جعفریه، قنوات، سلفچگان و دستجرد، ۹۹۳ میلیارد تومان تسهیلات ازدواج جوانان و ۱۱ هزار و ۶۹۶ میلیارد تومان به منظور تأمین منابع مورد نیاز طرح‌های پیشنهادی دارای توجیه اقتصادی و فنی نهایی شده است.

تعریف ۳۰ کلان پروژه در دور اول سفر رئیس جمهور به قم

در سفر رئیس جمهور به استان ۳۰ کلان پروژه تعریف شده که مسیر اجرای آن نیز مشخص است و ۸۸ درصد مصوبات سفر رئیس جمهور به استان قم در حوزه‌های زیرساختی و ۱۲ درصد باقی مانده مربوط به بخش‌های غیر زیرساختی است.

برای بهسازی و احداث محور قم نیزار به عنوان یکی از مصوبه‌های اداره کل راه و شهرسازی استان قم در سفر رئیس جمهور مبلغ ۴۹ میلیارد تومان اختصاص یافته که مبلغ ۲۰ میلیارد تومان به ترتیب مبلغ ۵ میلیارد تومان توسط سازمان برنامه و بودجه کشور، مبلغ ۵ میلیارد تومان از محل منابع سازمان راهداری، ۵ میلیارد تومان توسط وزارت نفت و مبلغ ۵ میلیارد تومان سیمان توسط بنیاد مستضعفان در سال ۱۴۰۰ و مبلغ ۲۹ میلیارد تومان توسط سازمان برنامه و بودجه کشور تا پایان سال مالی ۱۴۰۱ تخصیص یافته است.

اختصاص مبلغ ۷۰ میلیارد تومان برای تکمیل ۱۳ کیلومتر از محور قم- آوه و احداث تقاطع علی آباد به ترتیب مبلغ ۵ میلیارد تومان توسط وزارت نفت، معادل مبلغ ۳۰ میلیارد تومان قیر توسط وزارت راه و شهرسازی و مبلغ ۳۵ میلیارد تومان توسط سازمان برنامه و بودجه کشور در سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ از دیگر مصوبات حوزه عمرانی بوده که مبلغ ۳۵ میلیارد تومان اعتبار نقدی در سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ توسط سازمان برنامه، ۱۰ میلیارد تومان قیر در سال ۱۴۰۰، ۵ میلیارد تومان توسط وزارت نقت پرداخت شده که بهسازی و آسفالت ۱۳ کیلومتر این محور در حال اجرا است.

اختصاص مبلغ ۵۰ میلیارد تومان برای احداث تقاطع غیر همسطح میدان ورجان در مسیر جاده قم- کهک به ترتیب مبلغ ۳۰ میلیارد تومان توسط سازمان برنامه و بودجه و مبلغ ۲۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات سازمان راهداری تا شهریور ماه سال ۱۴۰۱ و بقیه اعتبار جهت تکمیل پروژه از محل تبصره ۴ و تهاتر نفت توسط قرارگاه خاتم الانبیا از مصوبات سفر رئیس جمهور به قم بوده که مبلغ ۲۶ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰ و مبلغ ۱۸/۵ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۱ توسط سوی سازمان برنامه و بودجه و مبلغ ۲۰ میلیارد تومان سازمان راهداری پرداخت شده است.

سازه پل میدان ورجان به طور کامل اجرا شده و عملیات تکمیلی احداث تقاطع مراحل نهایی خود را سپری می‌کند و مناقصه چهار خطه کردن محور پردیسان ورجان برگزار و قرارگاه خاتم الانبیا مؤسسه راه سازه با مبلغ پیشنهادی حدود ۱۷۲ میلیارد تومان برنده و عملیات اجرایی انجام و در مرحله بهره برداری است.

گفتنی است برای تکمیل تقاطع میدان ورجان ۵۰ میلیارد تومان و احداث ۱۳ کیلومتر مسیر ۲۵۰ میلیارد تومان و احداث تقاطع غیر همسطح بر روی قطار پر سرعت و پل راه آهن ۲۰۰ میلیارد تومان جمعاً به ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

جمع آوری ریل‌های متروکه از مصوبات سفر رئیس جمهور به قم بوده که مقرر شد با توجه به قانون بودجه سال ۱۴۰۰ ریل‌های متروکه داخل شهر قم در حاشیه بلوار امام رضا (ع) به طول ۸ کیلومتر و از ایستگاه مرکزی قم تا ایستگاه جمکران به طول ۷ کیلومتر جمع آوری شده و زمین آن تحویل شهرداری قم شود و به شهرداری قم جهت پاسخگویی به مالکین یا معارضین مقدار ۸۰ هکتار در پردیسان از محل بازپس گیری اراضی قراردادی واگذاری که مهلت آن سپری شده در اجرای ماده ۱۲ قانون جهش تولید مسکن واگذار گردد که مصوبه واگذاری ۸۰ هکتار زمین به شهرداری تاکنون عملیاتی نشده است.

بررسی اجرای مهمترین مصوبات دوره اول سفر رییس جمهور به قم

تفویض اختیار ۴۸ هکتاری با هدف بازآفرینی و پروژه‌های اطراف حرم مطهر

بر اساس مصوبه سفر رئیس جمهور به قم، جهت پشتیبانی از محلات با هدف بازآفرینی و پروژه‌های اطراف حرم مطهر حضرت معصومه (س) و بافت فرسوده و سکونت گاه‌ای غیر رسمی و زیر دکل‌های فشار قوی برق، اراضی ۴۸ هکتاری، ۳۲ هکتاری و ۳ هکتاری به ستاد بازآفرینی استان قم تفویض اختیار گردد که برای این مصوبه تاکنون تفویض اختیار ۴۸ هکتاری انجام شده اما ۳۲ هکتاری عملیاتی نشده است.

تأمین اعتبار مورد نیاز اتصال بزرگراه عمار یاسر به آزادراه امیر کبیر توسط قرارگاه خاتم الانبیا از محل تهاتر نفت در سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ و تملک اراضی مسیر توسط وزارت راه و شهرسازی از محل منابع سازمان ملی زمین و مسکن در سال‌های ۱۴۰۰و ۱۴۰۱ از دیگر مصوبات سفر دولت به قم بوده که در این خصوص تأمین اعتبار از محل تهاتر نفت عملیاتی و تملک اراضی عملیاتی نشده است.

اختصاص مبلغ ۳۰ میلیارد تومان برای طرح ساماندهی منازل اطراف امامزاده موسی مبرقع (ع) توسط سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت راه و شهرسازی به نسبت مساوی در سال ۱۴۰۱ از مصوبت حوزه عمرانی سفر رئیس جمهور به قم بوده که در این بخش مبلغ ۲۰ میلیارد تومان به پروژه تخصیص داده شده و پیمانکار پروژه شرکت راه گستران سیلک با قراردادی به مبلغ اولیه حدود ۲۶ میلیارد تومان انتخاب و عملیات اجرایی پروژه آغاز شده است.

در اجرای این مصوبه تأمین ۱۵ میلیارد تومان توسط وزارت راه و شهرسازی عملیاتی نشده و اعتبار مورد نیاز برای تکمیل این پروژه، حدود ۶۰ میلیارد تومان است.

بررسی اجرای مهمترین مصوبات دوره اول سفر رییس جمهور به قم

تهیه طرح ساماندهی مسکن محرومان در منطقه اسماعیل آباد توسط وزارت راه و شهرسازی در سال‌های ۱۴۰۰و۱۴۰۱ از مصوبات سفر بوده که در این بخش نیز اقدام عملیات صورت نگرفته است.

در اجرای تبصره ماده ۱۲ قانون جهش تولید مسکن واگذاری از محل بازپس گیری زمین‌هایی که مهلت قرارداد آنها سپری شده به مقدار ۲۰ هکتار به مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره)، ۲۰ هکتار به مددجویان سازمان بهزیستی، ۵۰ هکتار به ایثارگران و خانواده شهدای تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران ۱۰ هکتار جهت رزمندگان معسر با معرفی واحد ایثارگران نیروهای مسلح استان قم نیز از مصوبات سفر بوده که در مرحله پیگیری است.

اختصاص مبلغ ۹۰ میلیارد تومان برای بهسازی و آسفالت ۱۸ کیلومتر محور قم- آوه به ترتیب مبلغ ۵۰ میلیارد تومان توسط سازمان برنامه و بودجه کشور و مبلغ ۴۰ میلیارد تومان قیر توسط وزارت راه و شهرسازی تا پایان سال ۱۴۰۱ از متمم مصوبات سفر به قم بوده که در این بخش مبلغ ۱۴ میلیارد تومان توسط سازمان برنامه تاکنون اختصاص یافته و مناقصه ۹ کیلومتر از مسیر برگزار و قرارداد با مبلغ اولیه ۸۹ میلیارد تومان منعقد شده است.

اختصاص مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل قطعه اول پروژه چهار خطه محور قدیم قم- تهران اختصاص مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل قطعه اول پروژه چهار خطه محور قدیم قم- تهران به ترتیب مبلغ ۱۵۰ میلیارد تومان توسط سازمان برنامه و بودجه کشور و مبلغ ۵۰ میلیارد تومان قیر توسط وزارت راه و شهر سازی تا پایان سال ۱۴۰۳ از دیگر مصوبات متمم سفر رئیس جمهور به قم است که از سهم ۱۵۰ میلیارد تومان سازمان برنامه و بودجه کشور مبلغ ۷۴ میلیارد تومان تا کنون به این پروژه اختصاص داده شده که ۷۶ میلیارد تومان سهم سازمان برنامه و بودجه و مبلغ ۵۰ میلیارد تومان قیر توسط وزارتخانه باقیمانده است.

۴۵ میلیارد ریال برای گلزارهای شهدا به منظور مرمت، بهسازی محل گلزارها و تعویض سقف گلزار شهدای علی بن جعفر (ع) قم و اصلاح سیستم صوتی و تعویض قبور شهدای این گلزار، هزینه شده و هزینه کرد برای بخش‌های دیگری از این گلزار در دستور کار است.

گلزار شهدای امامزاده شاه ابراهیم (ع) قم، گلزار شهدای شیخان و هفتم تیر و تعدادی گلزار شهدای روستایی نیز در طرح ساماندهی گلزارهای شهدای استان قم مورد بهسازی و ساماندهی قرار گرفتند.

ایجاد مجتمع توانبخشی، ورزشی، اقامتی و درمانی و ایجاد مکانی برای اجتماعات نیز از دیگر مصوبه‌های سفر رئیس جمهور به قم بود که برای آن ۲۵۰ میلیارد ریال تخصیص صورت پذیرفته است.

تخصیص ۵ درصد واحدهای اقدام ملی مسکن برای ایثارگران نیز دیگر مصوبه سفر رئیس جمهور به قم است که در این زمینه هنوز اتفاقی نیفتاده و اسامی متقاضیان از سوی بنیاد شهید به اداره کل راه و شهرسازی استان قم ارائه شده است.

اختصاص هزار میلیارد تومان به ساماندهی فاضلاب قم

متوسط جمعیت تحت پوشش شبکه فاضلاب در قم ۴۲ درصد است که این مساله نشان دهنده لزوم توجه بیشتر به موضوع توسعه فاضلاب در شهر قم و تأمین اعتبارات لازم برای اجرای طرح‌های مرتبط با آن است.

دولت سیزدهم اهتمام ویژه‌ای نسبت به توسعه شبکه فاضلاب در شهر قم داشته و در متمم سفر رئیس جمهور به قم نیز ۱,۰۰۰ میلیارد تومان برای این موضوع ابلاغ شد که با تخصیص یافتن آن طی برنامه سه‌ساله می‌توان به اهداف مورد نظر در خصوص توسعه شبکه فاضلاب شهر دست یافت و ظرفیت پیوستن ۴۰۰ هزار نفر جدید به شبکه فاضلاب قم را فراهم کرد.

در جریان جذب اعتبار تخصیص یافته به طرح توسعه شبکه فاضلاب در شهر قم، راه‌های مختلفی همچون بحث استفاده از تهاتر نفت، ماده ۵۶ قانون الحاق و نیز طرح‌های سرمایه گذاری در حوزه پساب از سوی شرکت آبفا مورد پیگیری قرار گرفته است.

در متمم سفر رئیس جمهور به قم یک هزار میلیارد تومان برای ساماندهی وضعیت شبکه فاضلاب شهر قم جذب شد که ۵۰۰ میلیارد تومان سازمان برنامه و بودجه و ۵۰۰ میلیارد تومان وزارت نیرو برای تصفیه خانه فاضلاب پردیسان و شبکه فاضلاب قم متقبل شده‌اند.

بررسی اجرای مهمترین مصوبات دوره اول سفر رییس جمهور به قم

بررسی مصوبات بخش ورزش قم

از مصوبات سفر رئیس جمهور به قم در حوزه ورزش، اختصاص مبلغ ۶۰ میلیارد تومان برای تکمیل سالن ورزشی ۴۵۰۰ نفری پردیسان قم توسط سازمان برنامه و بودجه کشور شامل واریز ۱۰ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰ و ۵۰ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۲ بود که این طرح اکنون در دست اجراست.

اختصاص مبلغ ۲۰ میلیارد تومان برای مناسب سازی مجموعه ورزشی تختی ویژه بانوان اختصاص مبلغ ۲۰ میلیارد تومان برای مناسب سازی مجموعه ورزشی تختی ویژه بانوان با واریز ابتدایی ۵ میلیارد تومان توسط وزارت نفت در سال ۱۴۰۰ و مبلغ ۱۵ میلیارد تومان در سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ نیز دیگر مصوبه سفر رئیس جمهور به قم است.

رقم تخصیص داده شده به این طرح نیز ۱۰۰ درصد بوده و هم اکنون محصور سازی پیست تارتان دو و میدانی، احداث رختکن، اصلاح نور و بازسازی چمن مصنوعی این طرح تکمیل شده است.

اختصاص مبلغ ۵ میلیارد تومان برای تکمیل خانه ورزش‌های رزمی و استخر قایقرانی مجموعه هفتم تیر توسط استان قم در سال ۱۴۰۱ از جمله مصوبات سفر رئیس جمهور به قم بود.

اختصاص مبلغ ۱۵ میلیارد تومان برای تکمیل زمین‌های چمن مصنوعی استان به ترتیب ۱۰ میلیارد تومان توسط وزارت نفت و پنج میلیارد تومان توسط بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی در سال ۱۴۰۱ را از دیگر طرح‌های مصوب سفر رئیس جمهور به قم است.

۴۰۵ میلیارد تومان به طرح‌های بخش کشاورزی اختصاص یافت

در سفر سال ۱۴۰۰ رئیس جمهور به استان قم، اعتباری معادل ۴۰۵ میلیارد تومان به طرح‌های بخش کشاورزی اختصاص یافت که تاکنون بالای ۹۵ درصد از مصوبات این سفر اجرا شده است.

مصوبات سفر استانی رئیس جمهور به قم در حوزه سازمان جهاد کشاورزی، ۳۹۵ میلیارد تومان از محل اعتبارات تملکی از سال ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲ می‌باشد و ۱۰ میلیارد تومان بابت تسهیلات روستایی جهت اشتغال بانوان بوده است.

تا کنون مبلغ حدود ۷۵ میلیارد تومان از محل اعتبار تملکی بابت ۷مصوبه به سازمان جهاد کشاورزی تخصیص یافته که شامل احیای مرمت قنات‌ها، تجهیز و نوسازی اراضی کشاورزی و احداث و مرمت شبکه‌های آبیاری و زهکشی، تکمیل زیرساخت‌های مجتمع‌های گلخانه‌ای، توسعه روش‌های آبیاری، طرح کاداستر اراضی کشاورزی و بهینه سازی مصرف آب کشاورزی اختصاص و هزینه شده است همچنین در خصوص اشتغال بانوان ۶۲ فقره پرونده به مبلغ ۹.۵ میلیارد تومان به بانک‌های عامل استان معرفی و مصوب شده و در حال پرداخت است.

پیشرفت فیزیکی پروژه‌های تملکی نسبت به تخصیص اعتبار ۱۰۰ درصد انجام شده است که شامل مرمت و بازسازی ۴۴ رشته قنات، ۴۳۴ هکتار تجهیز و نوسازی اراضی کشاورزی، یک هزار و ۱۱۷ هکتار توسعه روش‌های آبیاری تحت فشار و انجام ۲۳ کیلومتر لوله گذاری می‌باشد و حدود ۷۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی در قالب طرح کاداستر اراضی کشاورزی در حال اجرا است.

طی سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ در خصوص تکمیل زیرساخت مجتمع‌ها نسبت به حفرچاه و انتقال آب با لوله به طول ۱۸۰۰ متر و احداث استخر ذخیره آب و خرید انشعاب برق و گاز مجتمع تولیدی طغرود از محل اعتبارات ابلاغی انجام شده است.

۱۰۰ میلیارد تومان نیز از محل مصوبه سفر رئیس جمهور به استان قم در حوزه‌های مرتبط با اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قم اختصاص یافته‌است.

دولت هم چنین ۶۰۰ میلیارد ریال دیگر در قالب مصوبه سفر رئیس جمهور به منظور بازسازی و مرمت آثار تاریخی قم تعهد کرده که در صورت اختصاص این مبلغ، تحول خوبی در زمینه بازسازی، مرمت و احیا اماکن تاریخی و گردشگری قم شاهد خواهیم بود.

بررسی اجرای مهمترین مصوبات دوره اول سفر رییس جمهور به قم

موافقت‌نامه اصولی فرودگاه قم صادر شده است

فرودگاه قم از طرح‌های بر زمین مانده استان است که در سفر رئیس جمهور به قم مصوب شد تا کارگروهی برای تعیین تکلیف این پروژه تشکیل شود که استاندار قم در این خصوص گفت: در حال طراحی یک برنامه اقتصادی هستیم تا این پروژه به صورت مشارکتی بین چند سرمایه‌گذار ساخته شود و علاوه بر بخش خصوصی بانک‌ها نیز می‌توانند در پروژه فرودگاه مشارکت داشته باشند و فرودگاه قم از مطالبات اصلی مردم و مورد تاکید مراجع عظام تقلید است، بدین جهت این فرودگاه هم تراز مقررات بین‌المللی ساخته خواهد شد و تا پرواز اولین هواپیما از این فرودگاه دست از کار نخواهیم کشید.

هم اکنون منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان به عنوان اصلی ترین گزینه سرمایه گذاری جدید فرودگاه قم انتخاب شده و موافقت اصولی آن نیز صادر شده و مجوزات احداث فرودگاه قم نیز در دست نهایی شدن است.

بررسی اجرای مهمترین مصوبات دوره اول سفر رییس جمهور به قم

تصمیم دولت برای تکمیل مونوریل قم نهایی شد

مونوریل قم نیز از دیگر پروژه‌های نیمه کاره در قم است که تصمیم دولت برای تکمیل مونوریل قم نهایی شد و این پروژه به زودی مراحل اجرایی خود را دنبال می‌کند.

محسن محرری در این خصوص بیان کرد: در جلسه اخیر که با حضور معاون اجرایی رئیس جمهور برگزار شد مقرر شد تا پروژه قم تکمیل شود و اراده دولت بر اجرایی شدن این پروژه است.

رئیس شورای شهر اسلامی قم ابراز کرد: طرح مونوریل قم تا پردیسان ادامه می‌یابد و با اجرایی شدن این پروژه خط دوم متروی قم کنار گذاشته خواهد شد.

وی بیان کرد: مدیریت شهری در این راستا همکاری‌های لازم را با دولت خواهد داشت اما مباحث کارشناسی در زمینه چگونگی عبور از کنار حرم مطهر و همچنین طول پروژه دنبال می‌شود.

محرری افزود: عملیات تکمیل پروژه مونوریل قم همزمان با دور دوم سفر رئیس جمهور به قم آغاز خواهد می‌شود.