استاندار قم از آغاز طرح گسترده نظارت همگانی و برخورد قاطع با گرانفروشان از ابتدای هفته آینده خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری دورشهر قم، سیدمحمد آقامیری در نهمین جلسه کارگروه تنظیم بازار استان قم که در استانداری قم برگزار شد، گفت: در زمینه میوه شب عید باید تلاش شود که ضمن تنظیم بازار در این ایام میوه با کیفیت و قیمت مناسب که با همراهی با بخش خصوصی بتواند آرامش  بازار را حفظ کند در استان عرضه شود.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل استانداری قم، وی افزود: نظارت در امر پرهیز از گران فروشی و تورم بی‌دلیل بسیار مهم است و بحث نظارت با محوریت مردم و از اتحادیه‌ها از هفته آینده شروع می‌شود.

وی با بیان این که به کسانی که به جنگ سفره مردم می‌روند، رحم نخواهیم کرد، تصریح کرد: سفره مردم خط قرمز ما است و دشمن نیز به دنبال ایجاد فشار حداکثری در این حوزه و ناراضی کردن مردم است؛ عده قلیلی از کاسب نماهایی که بدون دلیل مردم را تحت فشار می‌گذارند و به قیمت آزار مردم می‌خواهند به ثروت برسند از برخوردهای قاطع ما بی بهره نخواهند ماند.‌

وی با بیان این که حداقل جریمه گران فروشی ۴۰ میلیون تومان خواهد بود، گفت: جریمه‌های گران فروشی به حدی است که قطعا دیگر آن شخص نمی‌تواند خود را بازیابی کند. زیرا باور داریم که این فرد گران فروش در گذشته نیز سرمایه خود را از این مسیر به دست آورده است.

آقامیری بیان کرد: از شنبه هفته آینده نظارت‌ها به مرحله عملی و گسترده خود خواهد رسید و بنرها و کلیپ‌ها و اخبار مرتبط به اطلاع رسانی در خصوص طرح گسترده مبارزه با گران فروشان در قم اجرایی می شود.

استاندار قم بیان کرد: مبنای گران فروشی، جایگزینی کالا است؛ بسیاری از قیمت‌ها در تولید، حداقل ۲۰ تا ۳۰ درصد حباب را تجربه می‌کند، انتظارات تورمی یکی از مهمترین دلایلی گرانی در کشور است که باید این مساله کنترل شود.

وی گفت: کنترل گران‌فروشی در سطح تولید و توزیع و فروش خرد و کلان بسیار مهم است. این مساله در بازار میوه و اقلام دیگر به شکل جدی دنبال می‌شود.

وی در ادامه با تاکید بر اتخاذ راهکارهای آنی برای حل مشکلات قیمت برخی اقلام شامل میوه‌ها و شکر و لاستیک، بیان کرد: اتحادیه‌ها باید اطلاع رسانی دقیق خود را به اعضا در طرح‌های نظارتی اعلام کنند و هر روز باید میزان برخوردهای تعزیراتی به متخلفان منعکس شود.

استاندار قم با اشاره به این که با هیچ دستگاهی در حل مسائل و مشکلات مردم و تامین نیازهای جامعه تعارف نداریم، تصریح کرد: قطعا اگر هر دستگاهی نتواند به وظایف قانونی خود به خوبی عمل کند آن وظایف به نهادهای دیگر و یا حتی خود استانداری منتقل می‌شود.

وی گفت: اکیپ‌های مردمی برای انجام بازرسی‌های شهری باید به سرعت سازماندهی شود و در گروه‌های متعدد به سطح شهر رفته و با گزارش‌های دقیق و علمی و با اختیارات کامل را در اختیار مدیران قرار دهند و طبق گواهی های مستندی که ارایه می‌دهند با گران فروشان برخوردهای تاریخی صورت خواهد گرفت.

آقامیری اظهار کرد: بزرگترین آفتی که گرانی و تورم در جامعه ایجاد می‌کند، از بین بردن امنیت روانی است. این اثر، اثری دردناک و ماندگار است که باعث می شود که افراد تا سال‌ها گرفتار این آفت بمانند و مسائل دیگر نیز از این مساله ناشی می‌شود. آسیب دوم، آسیب اقتصادی به جیب مردم است که برای ما قابل تحمل نیست.

وی گفت: مدیران دستگاه‌ها باید با تلاش و نظارت گسترده زمینه امنیت روانی جامعه را بیشتر کنند تا در این بستر هم تولید کننده بتواند در آرامش خیال تولید کند و هم توزیع کننده و مصرف کننده بتوانند در یک بستر امن‌تر، کار کنند.

استاندار قم اظهار کرد: تنظیم بازار امنیت روانی اقتصادی جامعه را تنظیم می‌کند، یکی از راه‌های تنظیم بازار ایجاد بستر لازم جهت بازرسی‌های گسترده مردمی، خودرویی و موتوری، بازیدهای سرزده است؛ مردم باید مطمئن باشند که مسئولان تمام تلاش خود را برای تامین کالاهای مورد نیاز و همچنین تنظیم بازار و کنترل قیمت‌ها انجام می‌دهند.