رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: متاسفانه مشکلاتی که امروز در کشور دیده می‌شود نتیجه نبود نظارت‌هاست که فسادهای مختلفی ایجاد کرده است، درصورتی که نظارت درست و دقیقی صورت گیرد بسیاری از مشکلات از جمله گرانی و افزایش تورم برطرف خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری دورشهر قم، آیت‌الله سیدهاشم حسینی بوشهری ظهر امروز در دیدار با داوود منظور رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور که در سالن جلسات جامعه مدرسین حوزه علمیه قم برگزار شد، طی سخنانی اظهار کرد: بنده معتقد هستم سازمان برنامه و بودجه مغز متفکر اداری و اجرایی در کشور محسوب می‌شود برای مثال عمده موضوعات کشور همچون مسائل اقتصادی، عمرانی، فرهنگی و غیره به این سازمان مربوط می‌شود.

وی افزود: اگر این سازمان نتواند امکانات و اعتبارات لازم را در اختیار دستگاه‌‌های دولتی و اجرایی در سراسر کشور قرار دهد، مشکلات مختلفی در کشور ایجاد می‌شود، لذا به نظر بنده مدیران استانی سازمان برنامه و بودجه باید نسبت به مسائل استان خود اشرافیت درست و نگاه دقیقی داشته باشند تا بتوان مشکلات استان‌ها را حل کرد.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تصریح کرد: مدیران استان این سازمان نباید خود را در اتاق‌هایشان حبس کنند بلکه باید به صورت مستمر با روستاها، بخش‌ها، شهرستان‌ها و مرکز استان ارتباط داشته تا بتوانند گزارش دقیقی از نیازمندی‌های استان خود به مدیریت سازمان برنامه ریزی و بودجه کشور ارائه دهند.

حسینی بوشهری در ادامه با اشاره به اینکه جامعه ما امروز نیازمند امیدآفرینی است، گفت: وقتی درخبرها می‌خوانیم فرودگاه، پُل، بیمارستان، مدرسه و سایر پروژه‌های عمرانی در کشور افتتاح شده است یک امیدآفرینی خوبی در جامعه تزریق می‌شود، اینکه دولت سیزدهم تمرکز خود را بر به اتمام رساندن پروژه‌های نیمه تمام گذاشته است اتفاق خوبی محسوب می‌شود که باید از آن تمجید کرد.

وی با بیان اینکه سازمان برنامه و بودجه کشور باید نسبت به اعتباراتی که به دستگاه‌ها اختصاص می‌دهد نظارت دقیقی داشته باشد، عنوان کرد: این سازمان باید بداند اعتباری که به یک مجموعه یا دستگاهی اختصاص داده است در کجا هزینه شده و خروجی آن چیست، بهره‌وری بیشتر باید در دستور کار این سازمان قرار گیرد.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه خاطرنشان کرد: نبود نظارت‌ها باعث می‌شود تکمیل یک پروژه عمرانی بنا به مشکلات مختلف طول بکشد و باتوجه به اینکه هر سال با افزایش هزینه‌ها مواجه هستیم  آن پروژه هرساله اعتبار جدیدی دریافت کند، همین موضوع باعث می‌شود بودجه کشور اسراف شود.

حسینی بوشهری تشریح کرد: نکته بعدی این است که رونق چرخه اقتصادی کشور باعث می‌شود بسیاری از مشکلات همچون تورم در کشور مهار شود، در گزارش شما مطرح شد که متاسفانه بانک‌ها بدون داشتن پشتوانه اقدام به پرداخت تسهیلات می‌کنند؛ اگر این تسهیلات به صورت درست و مناسب پرداخت شود نه تنها باعث ایجاد تورم نمی‌شود بلکه کاهش را هم به دنبال خواهد داشت.

وی افزود: فضای کشور باید طوری باشد که یک سرمایه‌گذار در داخل کشور مشغول به فعالیت باشد و در پروژه‌های داخلی سرمایه‌گذاری کند نه اینکه سرمایه خود را جمع کرده و به خارج از کشور انتقال دهد.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: نکته بعدی مسئله «عملیاتی کردن بودجه» است؛ چند سالی است که این شعار در کشور مطرح شده اما در واقعیت و عمل بسیاری از مسائل با این شعار فاصله دارد، عملیاتی کردن بودجه به این معناست که سازمان مدیریت و بودجه بداند اعتباری که برای پروژه‌ای اختصاص داده شده کجا و چگونه هزینه شده است.

وی اشاره کرد: بنده مطمئن هستم اگر دستگاهی در استفاده از بودجه خود بهترین خروجی را داشته باشد، سازمان مدیریت و بودجه برای سال آینده آن دستگاه، اعتبار بیشتری در نظر خواهد گرفت.

حسینی بوشهری بیان کرد: نکته بنده این است که این سازمان باید نظارت خود را در هزینه کرد اعتباراتی که اختصاص می‌دهد افزایش دهد، متاسفانه مشکلاتی که امروز در کشور دیده می‌شود نتیجه نبود نظارت‌هاست که فسادهای مختلفی ایجاد کرده است، درصورتی که نظارت درست و دقیقی صورت گیرد بسیاری از مشکلات از جمله گرانی و افزایش تورم برطرف خواهد شد.