امام جمعه قم با بیان اینکه حجاب و عفاف پرچم و نماد است و همگان در برابر آن مسئول هستیم افزود:حجاب و عفاف سنگر نخستینی است که اگر فرو ریخت، سنگرهای دیگر نیز فرو می ریزد.

به گزارش دورشهر قم، آیت الله علیرضا اعرافی در خطبه‌های نماز جمعه قم که در مصلای قدس این شهر برگزار شد با اشاره به حمله تروریستی به حرم شاهچراغ اظهار داشت: به عنوان قم و حوزه علمیه از آن مرد شجاع و ایثارگری که در حادثه شاهچراغ با دست خالی، با حس ایمانی، بسیجی و جهادی به تروریست جنایتکار حمله کرد و به یاری خداوند جلوی گسترش این اقدام تروریستی را گرفت از او تکریم می‌کنیم.

آیت الله اعرافی با اشاره به دیدار رهبر معظم انقلاب با فرمانده هان سپاه گفت: رهبر معظم انقلاب فرمودند، راهبرد دشمنان و مستکبران انقلاب اسلامی و ملت‌های مظلوم عالم، بحران سازی های پیوسته، چالش آفرینی زنجیره‌ای و خسته سازی ملت‌ها است که این نکته از موارد کلیدی است.

خطیب جمعه قم گفت: در دوره استعمار غرب و بعد از جنگ جهانی دوم، قراری را مستکبران تنظیم کردند که راهی برای استقلال و عظمت ملت‌ها باز نکنند و همه منافذ برای استقلال ملت‌های آسیایی و آفریقایی و جهان غیر خودشان را ببینند.

آیت الله اعرافی ادامه داد: این یک سیاست راهبردی است که حداقل یک قرن با شدت دنبال شد و این بدان معنا است که هر جا نغمه آزادی خواهی و نشانه‌های استقلال در ملت‌ها پیدا شد، مستکبران راه را برای پیروزی آن جریان بستند.

مدیر حوزه‌های علمیه افزود: نسبت به امت اسلام این سیاست اهریمنی با شدت بیشتری از سوی جبهه استکبار دنبال شد و هر جا آزادی خواهی دیده شد و هر حرکت استقلال طالبی از سوی مستکبران سرکوب شد و برای اینکه نهضت و انقلابی به پیروزی نرسد، بحران‌های پیوسته ایجاد کردند و این راهبرد در آسیا و آفریقا نمونه‌های فراوان دارد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: در انقلاب اسلامی نیز همین روش خسته کردن و ایجاد بحران‌های زنجیره‌ای، از فردای پیروزی انقلاب اسلامی دنبال و ده‌ها توطئه سنگین بر ملت تحمیل شد تا گفتمان مادی غرب و ظلم و ستم آنان استمرار یابد.

آیت الله اعرافی اضافه کرد: در این راستا نهضت مشروطه را از دورن تهی و از دین خدا جدا و دولت‌های مستقل را ساقط کردند و خودشان نیز بر حمایت و تحمیل معیارهای دوگانه علیه ملت ایران اعتراف کردند و خود را انسان برتر دانستند و تفسیر حقوق بشر بر اساس معیارهای غربی نشان از روح سیطره جو و یکجانبه گرایی مستکبران عالم دارد.

خطیب جمعه قم ادامه داد: این راهبرد مستکبران در مواردی جواب داد و انقلابی‌های دنیا را از پا در آورد اما یکبار در ایران اسلامی به دست ملت ایران انقلابی پدید آمد که در طی چهار دهه علارغم توطئه‌های پیوسته موفق نبودند و این معجزه انقلاب اسلامی، امام راحل و رهبری و ملت بزرگ ایران است که در عصر جدید محقق شد که با وجود همه تحریم‌ها و جنگ نظامی، ملت از پای در نیامد و به پیش رفت و همه مشکلات را تحمل کرد و امروز قطب جدید سیاسی به برکت انقلاب اسلامی ایران پیدا شد که افتخار بزرگی است.

عضو خبرگان رهبری گفت: توطئه‌های دشمنان ادامه خواهد داشت و آنان نیز بدانند این گام اول مقدمه گام دوم است و به یاری خداوند این راه ادامه خواهد یافت و ملت ایران نخواهد گذاشت، خواب‌های پریشان مستکبران عالم تعبیر شود.

امام جمعه قم بیان داشت: البته پیمودن این مسیر برای همه ملت ایران مشروط به شرایطی است که صیانت از ارزش‌های دینی و سبک زندگی اسلامی است.

وی با بیان اینکه حجاب و عفاف پرچم و نماد است و همگان در برابر آن مسئول هستیم افزود: حجاب و عفاف سنگر نخستینی است که اگر فرو ریخت، سنگرهای دیگر نیز فرو می‌ریزد و دختران و زنان ما باید توجه کنند که حجاب حکم اولی دارد، اما عنوان ثانوی نیز دارد که پرچمی برای گفتمان نوین انقلاب و تمدن اسلامی است و همه باید از سبک زندگی اسلامی در زندگی اجتماعی صیانت کنیم و در این راستا نیازمند کار فرهنگی، اجتماعی، تقنینی و امنیتی متناسب هستیم و همگان باید به وظیفه خود عمل کنند.

وی در بخش دیگری از خطبه‌های خود با اشاره به انتخابات پیش رو گفت: انتخابات همواره برای اقتدار، عظمت و پیشبرد آرمان‌های کشور مهم بوده است و این انتخابات بعد از دوره‌های سخت گذشته از اهمیت بالایی برخوردار است و راهبرد سلامت، امنیت، مشارکت، رقابت و خلق یک انتخابات قوی و با مشارکت بالا برای همه کشور از هر منظری ضرورت دارد و همه جریان‌ها و مسئولان اجرایی و نظارتی باید به این امر اهتمام داشته باشند.

خطیب جمعه قم عنوان داشت: در آستانه هفته دولت خدمات دولت مردان را می‌ستاییم اما در عین حال این مطالبه وجود دارد که باید بیشتر به وضع معیشت مردم رسیدگی شود و مسیولین گرانی، تورم و سختی‌های زندگی را در نظر بگیرند.

  • منبع خبر : دورشهر قم