هیئت مهندسین بقیع شریف از سال ۹۳ در قم شکل گرفت و در این سالها در مناسبت های مذهبی از جمله ایام عزاداری محرم و صفر برنامه های مختلفی به مدت ۱۲ شب برگزار می کنند.

به گزارش دورشهر قم- مهدی بخشی:محرم و صفر این موسم برپایی عزای سرور سالار شهیدان که می‌رسد، دل‌های شیعیان محزون مصیبت روز دهم و اسارت خاندان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) می‌شود و در این بین همگان از پیر و جوانان و زن و مرد در هر جایگاهی که هستند رخت ماتم به تن می‌کنند تا رنگ و بوی کربلا بگیرند و از وادی عزای سیدالشهدا (ع)،ریسمان تقرب خود به ذات اقدس الهی را بیش از بیش محکم کنند.

عزاداری برای سیدالشهداء (ع) از جمله بزرگ‌ترین مصادیق شعائر الهی است و از ویژگی‌های شاخص مکتب تشییع نیز همین کسب فیض از سرچشمه لایزال و نورانی عاشورا است و برپایی محافل و مجالس عزاداری سیدالشهدا (ع) در حقیقت احیای اندیشه اهل بیت (ع) و یادکرد فرهنگ، بزرگداشت ارزش‌ها و ترویج اندیشه ناب محمدی است.

پیامبر مهربانی‌ها نیز فرمودند، برای شهادت حسین علیه السلام، حرارت و گرمایی در دل‌های مؤمنان است که هرگز سرد و خاموش نمی‌شود و نوکری در دستگاه اباعبدالله الحسین (ع) مدال افتخاری است که ممکن است نصیب هر کسی نشود، اما بسیاری از دلدادگان حسینی در قالب‌های مختلف در ایام ماه محرم و صفر خود را وقف اقامه عزا برای شهادت جانسوز امام حسین (ع) می‌کنند و در این مسیر سختی‌های بسیار را به جان می خرند تا عزاداران حسینی گرد هم جمع شوند و برای مصیبت آقایی بگیرند که دعا تحت قبه او اجابت می‌شود.

جمعی از مهندسان استان قم در سال ۹۳ گردهم جمع شدند و هیئت مهندسین بقیع شریف را شکل دادند تا بتوانند در مناسبت‌های مختلف مذهبی از جمله در ماه محرم و صفر برنامه‌هایی را برگزار کنند.

این هیئت امسال با همکاری هیئت متوسلین به حضرت علی اصغر (ع) برنامه عزاداری دهه اول ماه محرم را در مجموعه فرهنگی ورزشی خانه مهندس برگزار کرد که هر شب هزاران نفر از اهالی منطقه پردیسان در آن حضور می‌یافتند و پای سحنرانی حجت الاسلام میرزا محمدی از اساتید حوزه علمیه قم و مداحی محمد جواد احمدی می‌نشستند.

روایتی از مهندسان قمی که پای اقامه عزای سیدالشهدا (ع) هستند

هیئت مهندسین بقیع شریف در طی ۹ سال اخیر در ایام ماه محرم و صفر مبادرت به برپایی ایستگاه صلواتی در برخی از مناطق شهر قم می‌کرد و مهندسان عضو این هیئت قریب به ۱۰ شب به زائران حسینی خدمت می‌کردند و از آنان پذیرایی بعمل می‌آوردند.

طی چند سال اخیر با توجه به استقبال شهروندان قمی از برنامه‌های این هیئت، آنان تصمیم گرفتند تا به برنامه‌های خود وسعت ببخشند و در همین راستا رو به روی پارکینگ شرقی حرم مطهر که فضای نسبتاً وسیعی است و زائران و مجاوران بیشتری به آنان دسترسی دارند را برای استقرار در نظر گرفتند.

برپایی تعزیه، هنرهای نمایشی و اجرای گروه سرود، دمام زنی و طبل، سینه زنی، پرده خوانی، مداحی، سخنرانی، پذیرایی، حسینه کودک و نوجوان از جمله برنامه‌های هیئت مهنسین بقیع شریف در ایام ۲۵ محرم شهادت امام سجاد (ع) تا ۷ صفر شهادت امام حسن مجتبی (ع) است.

مسئول هیئت مهندسین بقیع شریف در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: این هیئت در سال ۹۳ به همت جمعی از مهندسین استان قم تشکیل شد و با عنایت سید الشهدا (ع) سالهاست که در خدمت اهل بیت (ع) و مردم شریف قم می‌باشد و در طول سال به مناسبت ایام حزن و شادی اهل بیت (ع) به ارائه برنامه می‌پردازد.

روایتی از مهندسان قمی که پای اقامه عزای سیدالشهدا (ع) هستند

اجرای برنامه‌های آئینی در فضایی به مساحت ۳۰۰۰ متر مربع

مهدی ارج بیان داشت: امسال نیز همانند سنوات قبل هیئت مهندسین بقیع شریف در ابتدای بلوار عمار یاسر قم روبروی پارکینگ شرقی حرم مطهر حضرت معصومه (س) در فضایی به مساحت ۳۰۰۰ متر مربع با اجرای برنامه‌های متنوع به محبین اهل بیت (ع) خدمت رسانی می‌کند.

وی افزود: ۹۰ درصد از خادمین هیئت مهندسین بقیع شریف را بانوان و آقایان مهندس در سنین مختلف تشکیل می‌دهند و در مجموع ۵۰ خادم بزرگسال و ۲۰ خادم نوجوان در این هیئت مشغول به فعالیت و خدمت هستند.

ارج در مورد برنامه‌های این هیئت عنوان کرد: تعزیه خوانی، اجرای هنرهای نمایشی و گروه سرود، دمام زنی و طبل، سخنرانی، مداحی و سینه زنی، پرده خوانی و حسینه کودک و نوجوان همراه با برنامه‌های مختص خودشان و ارائه جوایز به آنان از جمله برنامه‌های این هیئت است.

روایتی از مهندسان قمی که پای اقامه عزای سیدالشهدا (ع) هستند

برپایی ویژه مراسم سفره حضرت رقیه (س) و یادواره شهدای مهندس

وی تصریح کرد: این هیئت به مدت ۱۲ شب، از ۲۵ محرم مصادف با شهادت امام سجاد (ع) تا ۷ صفر مصادف با شهادت امام حسن مجتبی (ع) دو امام مدفون در حرم بقیع به سوگواری می‌پردازد و دو مراسم ویژه نیز در شب شهادت حضرت رقیه (س) با عنوان سفره حضرت رقیه (س) داریم و دیگری نیز برپایی یادواره شهدای مهندس است و با عنایت اهل بیت (ع) در شب‌های مختلف از ۴۰۰ تا ۳۰۰۰ نفر میزبان عزاداران حسینی هستیم.

مسئول هیئت مهندسین بقیع شریف عنوان کرد: چون این هیئت را جمعی از مهندسان شکل دادند، خدمات تخصصی و فنی و مهندسی نیز به هیئت‌ها و اقشار ضعیف با هماهنگی ارگان‌های دیگر ارائه می‌شود.

ارج افزود: هیئت مهندسین بقیع شریف مردم پایه است و با کمک‌های مردمی و خیرین اداره می‌شود و البته سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم، سازمان بسیج مهندسین استان و شهرداری قم کمک‌های زیادی از نظر تجهیزات و امکانات به این هیئت انجام می‌دهند که از این دستگاه‌ها و سازمان‌ها تقدیر و تشکر داریم.

وی اظهار داشت: در برخی از شب‌ها حضور مردم شهر قم بیش از ظرفیت محل برگزاری مراسم است که امیدواریم در سال‌های آینده با حمایت دستگاه‌های فرهنگی استان بتوانیم امکانات و ظرفیت بهتری را برای عزاداران حسینی فراهم کنیم.

مسئول هیئت مهندسین بقیع شریف عنوان کرد: این هیئت بر مبنای کار فرهنگی، انقلابی و با محوریت سید الشهدا (ع) و در راستای خدمت به مردم شکل گرفته است و تلاش کرده ایم علاوه بر برنامه‌های فرهنگی به اقشار مختلف نیز خدمت رسانی کنیم.

روایتی از مهندسان قمی که پای اقامه عزای سیدالشهدا (ع) هستند

  • نویسنده : مهدی بخشی سورکی
  • منبع خبر : دورشهر قم