دریافت ۲۸ MB به گزارش پایگاه خبری دورشهر قم به نقل از خبرنگار مهر، همزمان با دهه اول ماه محرم مراسم سنتی «مشق شمشیر» توسط نجفی‌های مقیم قم از حسینیه آنان واقع در گذرخان تا حرم حضرت فاطمه معصومه (س) برگزار می‌شود. «مشق شمشیر» آئین سنتی عزاداری اهالی نجف اشرف است که بنا به تاریخ […]

دریافت ۲۸ MB

به گزارش پایگاه خبری دورشهر قم به نقل از خبرنگار مهر، همزمان با دهه اول ماه محرم مراسم سنتی «مشق شمشیر» توسط نجفی‌های مقیم قم از حسینیه آنان واقع در گذرخان تا حرم حضرت فاطمه معصومه (س) برگزار می‌شود.

«مشق شمشیر» آئین سنتی عزاداری اهالی نجف اشرف است که بنا به تاریخ در شب عاشورای حسینی، حبیب ابن مظاهر اسدی، برای آرام کردن حضرت زینب کبری (س) به همراه قمربنی هاشم (ع) و یارانی که برای دفاع از دین و امامشان مانده بودند، به سمت خیمه گاه حضرت اباعبدالله الحسین (ع) رفتند.

حبیب ابن مظاهر فریاد زد: «ای گروه بانوان و حرم های رسول خدا (ص) این شمشیرهای جوانمردان شماست که سوگند یاد کرده‌اند در غلاف نکنند مگر اینکه گردن دشمنان را بزنند و این نیزه‌های جوانان شماست که قسم خورده‌اند به زمین نیفکنند مگر اینکه به سینه‌های دشمن فرو کنند».