به گزارش پایگاه خبری دورشهر قم به نقل از خبرنگار مهر، آیت الله محمد مهدی میرباقری شامگاه شنبه در مراسم عزاداری حرم مطهر حضرت معصومه (س) اظهار داشت: صحنه جنگ احد صحنه‌ای است که بهشتیان در آن ساخته و در ادامه روانه بهشت می‌شوند. استاد حوزه علمیه قم بیان داشت: مجاهدان و پایمردان در راه […]

به گزارش پایگاه خبری دورشهر قم به نقل از خبرنگار مهر، آیت الله محمد مهدی میرباقری شامگاه شنبه در مراسم عزاداری حرم مطهر حضرت معصومه (س) اظهار داشت: صحنه جنگ احد صحنه‌ای است که بهشتیان در آن ساخته و در ادامه روانه بهشت می‌شوند.

استاد حوزه علمیه قم بیان داشت: مجاهدان و پایمردان در راه خدا باید صف شأن از کسانی که زود می‌خواهند به مقصد برسند جدا شود.

وی افزود: کسانی که آرزوی شهادت می‌کنند در صحنه‌های حساس باید اقدام کنند و در این مسیر می‌بایست ثبات قدم داشته باشند.

آیت الله میرباقری گفت: مؤمن نباید دستگیره ای به دست شیطان بدهد که در این صورت زمین گیر می‌شود و در صحنه‌ها سخت علیه انسان استفاده می‌کند.

وی ادامه داد: در میدان احد نحوه مواجهه با مرگ به تصویر کشیده شده و اصحاب عاشورا مسئله مرگ را برای خود حل کردند و سیدالشهدا علیه السلام می‌فرمایند برای اصحاب من، مرگ همانند انس طفل با مادر است.

عضو مجلس خبرگان رهبری بیان داشت: قرآن می‌فرماید هیچ نفسی وارد موت نمی‌شود، الا به اذن خداوند که کتاب اجل همه انسان‌ها نوشته شده است که قابل جابجایی نیست.

میرزا محمدی ادامه داد: عده‌ای دنبال ثواب دنیا هستند و عده‌ای ثواب آخرت را می‌خواهند و اگر کسی شاکر بود و فرصت دنیا را قدر دانست در این صورت پاداش خاصی از سوی خداوند برای وی در نظر گرفته می‌شود.

استاد حوزه علمیه قم گفت: عده‌ای در صحنه جنگ احد نیز به دنبال دنیا و غنایم بودند در حالی در این صحنه درب‌های بهشت باز شده است و خداوند نیز امتحان سختی پیش پای آنان گذاشته و عده‌ای شکست خوردند.

آیت الله میرباقری گفت: جنگ احد میدان تربیت مؤمنان است و در این صحنه است که عده‌ای پاک می‌شود و به ضعف‌ها خود آگاهی پیدا می‌کند.

وی عنوان داشت: انسان باید به مرگ توجه داشته باشد و فرصت زندگی انسان مشخص است و انسان می‌تواند دنبال حیات دنیا و یا آخرت باشد.

طرح شیطان این است که جمعه بازاری به وسعت دنیا به راه بیندازد

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه طرح شیطان این است که جمعه بازاری به وسعت دنیا به راه بیندازد و انسان را از مسیر الهی خارج کند افزود: برخی از حزن‌ها بیهوده هستند، اما غصه خوردن بر شهادت سیدالشهدا علیه السلام و اینکه نبودیم در آن روز جز یاران حضرت باشیم و از ایشان دفاع کنیم موجب خواهد شد که غصه‌های دنیایی از دل انسان خارج شود.

وی بیان داشت: عده‌ای بعد از پایان جنگ احد برای خودشان ناراحت شدند و عده‌ای نیز سوظن به خدا می‌زدند.

استاد حوزه علمیه قم عنوان داشت: امام راحل فرمود ما برای یک لحظه از این جنگ پشیمان نیستیم و از خداوند می‌خواهیم که باب شهادت را بر ما نبندد و این یک نگاه است و نگاهی دیگر می‌گوید ۳۰۰ هزار نفر از بهترین جوانان را از دست دادیم.

وی تاکید کرد: کسانی که آماده نیستند نمی‌توانند حسین (ع) را همراهی کنند و در این صورت در معرکه کربلا پا پس می کشند و پشیمان می‌شوند و عقب نشینی می‌کنند.

عضو مجلس خبرگان رهبری ابراز داشت: شب عاشورا امام حسین (ع) فرمود فردا همه شهید خواهند شد که قاسم بن الحسن فرمود مرگ نزد من از عسل شیرین‌تر است و این امر نشان از شناخت درست مرگ و آمادگی برای حضور در نزد پروردگار هستند.