به گزارش پایگاه خبری دورشهر قم به نقل از خبرگزاری مهر، حجت‌الاسلام والمسلمین عباس اسکندری در دیدار با آیت‌الله حسینی بوشهری اظهار کرد: بخش معارفی مسابقات بین‌المللی قرآن کریم، به استان قم واگذار شده در حالی که این قسمت به عنوان یکی از بخش‌های جنبی مسابقات اصلی و در تهران برگزار می‌شد. وی افزود: سال […]

به گزارش پایگاه خبری دورشهر قم به نقل از خبرگزاری مهر، حجت‌الاسلام والمسلمین عباس اسکندری در دیدار با آیت‌الله حسینی بوشهری اظهار کرد: بخش معارفی مسابقات بین‌المللی قرآن کریم، به استان قم واگذار شده در حالی که این قسمت به عنوان یکی از بخش‌های جنبی مسابقات اصلی و در تهران برگزار می‌شد.

وی افزود: سال گذشته نخستین تجربه برگزاری بخش معارفی مسابقات سراسری قرآن کریم را در قم داشتیم که مورد رضایت مسئولان امر قرار گرفت.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با بیان اینکه درخواست قم برای برگزاری مسابقات معارفی قرآن، نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه مورد قبول واقع شده است گفت: بر این اساس دبیرخانه دائمی این مسابقات در استان راه‌اندازی شده است.

وی ادامه داد: همکاران با تجربه و متخصص در حوزه معارف قرآن و نهج‌البلاغه در قم حضور دارند و توانستند در نخستین دوره، عملکرد موفقی داشته باشند.

اسکندری با اشاره به استقبال گسترده از این مسابقات عنوان کرد: حتی در بخش صحیفه سجادیه، برخی شرکت‌کنندگان از اهل سنت بودند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم در بخشی دیگر از این دیدار به مسئله سرمایه‌گذاری در موقوفات اشاره و تصریح کرد: تا پیش از این اوقاف به صورت جدی وارد بحث سرمایه‌گذاری نشده بود اما طی دوره جدید، مباحث صنعتی، کشاورزی و خدماتی با محوریت شرکت‌های دانش‌بنیان در دستور کار قرار گرفته و پروژه‌های متعددی در دست اجرا هستند که امیدواریم بخشی از آنها تا پایان سال جاری به بهره‌برداری برسند و موجب تحول در زمینه درآمدزایی موقوفات شوند.

پنل‌های خورشیدی سال گذشته بر فراز بام ده‌ها بقعه متبرکه نصب شد

وی افزود: پنل‌های خورشیدی هم سال گذشته بر فراز بام ده‌ها بقعه متبرکه نصب شده و عوائد فروش برق آنها، در اختیار آستان مقدس امامزادگان قرار می‌گیرد.

اسکندری به پروژه‌های کشاورزی در موقوفات اشاره و ابراز کرد: کشت علوفه و یونجه برای استفاده دام و نیز پرورش ماهی، از جمله این طرح‌ها هستند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم، نیازهای روز جامعه را اولویت سرمایه‌گذاری در موقوفات دانست و گفت: در این زمینه همه پروژه‌ها با محوریت افزایش تولید طراحی و اجرا می‌شوند.

وی ادامه داد: حجم سرمایه‌گذاری اوقاف در موقوفات قم طی سال گذشته حدود ۴ هزار میلیارد ریال بوده که در صورت بهره‌برداری از همه آنها، میلیاردها تومان درآمدزایی ایجاد خواهد شد.

اسکندری در بخش دیگر سخنان خود به برنامه‌های اجتماعی اوقاف اشاره و اظهار کرد: تاکنون ۵۰ دوره طرح ویزیت و داروی رایگان از محل عوائد موقوفات در قم اجرایی شده که این طرح با همکاری بسیج جامعه پزشکان استان قم بوده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم تصریح کرد: قراردادی هم با بیمارستان علی بن ابیطالب (ع) به امضا رسیده تا در روزهایی از پیش اعلام شده، ویزیت، تشخیص، دارو و وسایل کمک پزشکی رایگان در اختیار نیازمندان قرار بگیرد.

وی به آزادسازی زندانیان جرایم غیر عمد، تهیه و توزیع بسته‌های معیشتی و برپایی مواکب اربعین و دیگر مناسبت‌های مذهبی و ملی به عنوان دیگر برنامه‌های اجتماعی اوقاف قم اشاره کرد و افزود: علاوه بر وظایف سازمانی، اقدامات افزون‌تری هم در دستور کار اوقاف قرار گرفته تا شاهد توسعه فرهنگ وقف و رفع نیازهای جامعه از این طریق باشیم.