به گزارش پایگاه خبری دورشهر قم به نقل از خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام والمسلمین عباس اسکندری صبح چهارشنبه در ویژه برنامه گرامیداشت شهدای حادثه تروریستی هفتم تیرماه که با حضور رئیس کل و معاونان دادگستری استان قم در بقعه علی بن بابویه برگزار شد اظهار کرد: روز عرفه روز سیدالشهداست، روزی که شهادت، معنا و مفهوم […]

به گزارش پایگاه خبری دورشهر قم به نقل از خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام والمسلمین عباس اسکندری صبح چهارشنبه در ویژه برنامه گرامیداشت شهدای حادثه تروریستی هفتم تیرماه که با حضور رئیس کل و معاونان دادگستری استان قم در بقعه علی بن بابویه برگزار شد اظهار کرد: روز عرفه روز سیدالشهداست، روزی که شهادت، معنا و مفهوم یافته و امسال، تقارن آن با هفتم تیرماه را گرامی می‌داریم.

وی افزود: شهید دکتر بهشتی، معمار دستگاه قضائی جمهوری اسلامی بود و در چنین روزی همراه با ۷۲ تن از یاران امام و انقلاب، و برای حفظ این نظام و نهضت، به شهادت رسید.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با بیان اینکه امیدواریم عیدی عید قربان ما، نابودی دشمنان اسلام و انقلاب و پیروزی همه مستضعفان جهان باشد گفت: استکبار جهانی همواره در مقابل حقیقت ایستاده و همیشه هم شکست خورده است.

وی ادامه داد: از مجموعه آیات و روایات، سه مقام برای شهید به دست می‌آید، نخست مقام «شهادت» به معنای «گواه» که مفسران و محدثان به آن پرداخته‌اند.

اسکندری با بیان اینکه به عقیده برخی از بزرگان دین، شهدا گواه بر اعمال ما هستند عنوان کرد: شهید ثانی بر این معنا اصرار دارد که شهید، ناظر بر اعمال دیگران است زیرا او همواره زنده است و انسان در حیات، عکس العملی خواهد داشت و خداوند هم در قرآن فرموده که شهدا زنده هستند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم تصریح کرد: آیت‌الله جوادی آملی هم در تفسیر تسنیم نوشته شاهدان در قیامت، مستلزم مشاهده و تحمل صحنه عمل در دنیاست زیرا قیامت که ظرف ادعای شهادت است باید مسبوق به تحمل آن باشد.

شهدا جان خود را برای برپایی نهال تنومند عدل و حریت فدا کردند

وی با بیان اینکه شهدا جان خود را برای برپایی نهال تنومند عدل و حریت فدا کردند گفت: آنها در روز قیامت از ما می‌پرسند که آیا راهشان را ادامه دادیم یا نه و خود بر این امر شاهد هستند. اسکندری به مقام «مکانت» شهدا اشاره و ابراز کرد: این مسئله را خداوند تضمین کرده و فرموده «عند ربهم یرزقون»، مقامی که از فهم و درک انسان خارج است و حتی قلم نمی‌تواند آن را بنویسد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان مقام «شفاعت» شهدا را مورد توجه قرار داد و افزود: این مسئله هم در روایت‌های ائمه اطهار (ع) آمده و به آن تاکید شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به حدیثی قدسی در کتاب مجمع البیان اشاره و خاطرنشان کرد: خداوند می‌فرماید «وقتی شهید از خانه خود برای حرکت به سمت جبهه می‌رود تا از دین خدا دفاع کند و به محض اینکه به زمین می‌افتد، من جانشین او در خانواده‌اش خواهم بود»؛ همان خدایی که زینب کبری (س) عصر روز یازدهم محرم و در برابر پیکر پاره پاره ابی عبدالله (ع) دو زانو نشست و پیکر برادر را بر دست گرفت و سر به آسمان بلند کرد و عرضه داشت «پروردگارا، این قربانی کوچک را از ما قبول کن» زیرا او عظمت حق را دیده و حسین (ع) را در مقابل او کوچک دید.

اسکندری به خاطرات خود از دوران دفاع مقدس و خبر دادن به خانواده شهدا از شهادت فرزندانشان پرداخت و گفت: به خاطر دارم مادر یکی از شهدا بعد از شنیدن این خبر عنوان کرد همه فرزندانم و همه جان و مال و آبروی من فدای اسلام و امام.