به گزارش پایگاه خبری دورشهر قم به نقل از خبرگزاری مهر، جلسه هیئت امنای سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در ساختمان ستاد سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با حضور محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علیرضا زاکانی شهردار تهران، حجت‌الاسلام و المسلمین قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، پیمان جبلی رئیس سازمان صداوسیما، کبری […]

به گزارش پایگاه خبری دورشهر قم به نقل از خبرگزاری مهر، جلسه هیئت امنای سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در ساختمان ستاد سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با حضور محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علیرضا زاکانی شهردار تهران، حجت‌الاسلام و المسلمین قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، پیمان جبلی رئیس سازمان صداوسیما، کبری خزعلی معاون زنان ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام و المسلمین مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، لطف‌الله فروزنده معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران، مهدی دادمان رئیس حوزه هنری، حامد علامتی مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، از اعضای هیئت امنا و مهرداد باقری پیدنی، رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران حضور داشتند.

حجت‌الاسلام قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی نیز به عنوان یکی از اعضای هیئت امنای سازمان فرهنگی شهرداری تهران گفت: بخش مهمی از زندگی مردم در فضای مجازی می‌گذرد، اگر قصد داریم شهر تهران را به درستی مدیریت فرهنگی کنیم باید اهتمام ویژه‌ای به فضای مجازی داشته‌باشیم و حتی پیشنهاد دارم یکی از زیرمجموعه‌های ذیل سازمان فرهنگی هنری به طور اختصاصی بر روی مدیریت فرهنگی فضای مجازی متمرکز شود.

به روز رسانی سیاست شهرداری است

علیرضا زاکانی، شهردار تهران با ابراز خشنودی از برگزاری این جلسه گفت: در دوره مدیریت جدید زحمات زیادی کشیده شده و افق‌های جدیدی برای مجموعه سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران ترسیم شده است و سیاست شهرداری این است که روز به روز این سازمان را بیشتر تقویت کنیم. عرصه‌های نوین و شرایط جدید در خصوص نیازهای روز فراهم آمده است که نیاز به تحولات درونی سازمان دارد.

شخصیت فرهنگی شهردار تهران ظرفیت بزرگی برای شهر و شهرداری ایجاد کرده است

در این جلسه محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تقدیر از مدیریت فرهنگی تهران طی ماه‌های گذشته گفت: جا دارد بابت انتخاب شایسته ریاست سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران از آقای زاکانی تشکر کنم. در مدت مدیریت ایشان بر سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران اتفاقات مؤثری رخ داده‌است.

وی ادامه داد: نخستین زمینه‌های انحراف در فضای فرهنگی کشور پس از جنگ و در مجموعه شهرداری تهران ایجاد شد، سیاست‌گذاری های غلطی که باعث ایجاد برخی مکان‌های جدید مانند فرهنگسراها و قرار گرفتن آنها در برابر نهادهای اصیلی مانند مساجد و حسینیه‌ها شد. در چنین شرایطی تدبیر رهبر انقلاب در تشکیل این هیئت امنا با حضور مدیران اصلی فرهنگی کشور باعث شد تا حدی کارهای فرهنگی تهران نیز در چهارچوب سیاست‌های کلی نظام قرار گیرد.
اسماعیلی افزود: در دوره جدید بحمدالله شهردار تهران به عنوان چهره‌ای آزمون پس داده سکان‌دار شهرداری است و از این جهت خیالمان بابت مدیریت فرهنگی تهران راحت است. حضور مسئولان دستگاه‌های فرهنگی کشور در این هیئت امنا برای رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری یک ظرفیت خوب ایجاد می‌کند تا ایشان با هم‌افزایی این دستگاه‌ها کارهای بزرگی در پایتخت انجام دهد.

وی در پایان گفت: پیش از این نیز شاهد هم‌افزایی خوب سازمان فرهنگی هنری با وزارت ارشاد در زمینه‌های مختلف از جمله برگزاری جشنواره فجر بودیم.

به کارگیری رویکرد تحولی اهرمی برای عبور از چالش‌های فرهنگی

پیمان جبلی رئیس سازمان صدا و سیما با تقدیر از عملکرد فرهنگی شهرداری تهران در جلسه هیئت امنای سازمان فرهنگی شهرداری تهران گفت: سالهاست آرزو داشتیم مدیریت فرهنگی شهرداری تهران در خدمت آرمان‌های نظام قرار گیرد و امروز به این هدف نزدیک شده‌ایم.

وی ادامه داد: دستگاه‌های فرهنگی چالش‌هایی مانند هم دارند و برای عبور از این چالش‌ها بیش از هر اقدامی نیازمند به کارگیری رویکرد تحولی هستیم.
جبلی افزود: باید جایگاه والای فرهنگ در کشور توسط مدیران بالادستی درک شود. نادیده گرفتن فرهنگ در گذشته، باعث شده به این روز بیفتیم و به نظرم اتفاقات و هنجارشکنی‌هایی که این روزها در خیابان‌ها رخ می‌دهد کاملاً پیش‌بینی پذیر و ماحصل به حاشیه رفتن فرهنگ بوده‌است. بحمدالله شهردار فعلی تهران قبل از آنکه شهردار تهران بشود یک شخصیت فرهنگی بوده‌است و وجود ایشان در شهرداری تهران یکی از ظرفیت‌های بزرگ است.

جبلی گفت: در این مدت همکاری خوبی میان سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران و سازمان صدا و سیما به ویژه در زمینه کودک و نوجوان شکل گرفته‌است. این اتفاق نقطه شروع همکاری ماست و باید به سایر زمینه‌ها تسری پیدا کند.

توجه ویژه به مخاطبان نوجوان

مهرداد باقری پبدنی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، با اشاره به اسناد بالادستی، اهداف اولویت‌دار این سازمان را سبک زندگی اسلامی-ایرانی، هویت دینی و انقلابی، هویت ملی و مدیریت تحولات فرهنگی عنوان کرد. وی ادامه داد: الزامات تحقق این این اهداف نوسازی و جوانگرایی، به روزرسانی زیرساخت‌ها، طراحی آینده‌نگرانه، هویت‌بخشی به مخاطبان، میدان‌دهی به مجموعه‌های مردمی، رصد و دیده‌بانی و تمهید اقتضائات فضای سایبر و عالم رسانه می‌باشد.

باقری پیدنی ده چرخش تحول آفرین در سازمان را تمرکز راهبردی عملیاتی بر حوزه فرهنگ، نوآوری در شیوه و قالب در عملیات فرهنگی، جهت دهی و تقویت فعالیت‌های مردمی، توسعه مخاطب به ویژه نوجوان و دختران، نوسازی و تقویت نیروی انسانی، متناسب‌سازی امکانات و زیرساخت‌های سازمان و تسهیل استفاده از آنها توسط گروه‌های مردمی، فعال‌سازی حداکثری ظرفیت‌های ارتباطی با سازمان‌های شهرداری و نهادهای ملی، تعریف منابع مالی جدید، بازسازی خطی مشی ارتباط سازمان و شهرداری تهران و اولویت گفتمان در طراحی عملیات عنوان کرد.

وی ادامه داد: برای تحقق این ده چرخش تحول‌آفرین دو محور عملیاتی را برنامه ریزی کرده‌ایم. اولین الزام، بازسازی ساختار سازمان متناسب با اقتضائات جامعه و محور دوم استفاده از ظرفیت مشارکت مردمی برای تربیت مدیرهای آینده است. باقری در راستای جامعه هدف سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران عنوان کرد: با توجه به انتخاب مخاطب نوجوان به عنوان مخاطب هدف، مستلزم به متناسب‌سازی ظرفیت‌ها و امکانات سازمان با اقتضائات و نیازهای این مخاطب هستیم. بر همین اساس سالانه پنج مرکز فرهنگی شهر تهران به مجتمع‌های فرهنگی هنری مبدل خواهند شد و در سال نخست دوره جدید مدیریت سازمان ظرفیت و امکانات فرهنگسراهای بهمن، خاوران، اشراق، رازی و انقلاب اسلامی تکمیل، تجهیز و ترمیم شده است.