امام جمعه قم با اشاره به سفرهای رئیس جمهور به کشورهای آمریکای لاتین اظهار داشت: پیام این سفر آن است که کشورها بدون دخالت و تکیه بر آمریکا می‌توانند خود را بسازند.

به گزارش پایگاه خبری دورشهر قم ، آیت الله سید محمد سعیدی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته قم که در مصلای قدس این شهر برگزار شد با اشاره به سالروز تشکیل جهاد کشاورزی اظهار داشت: یکی از شاخص‌های مهم استقلال یک کشور، آن است که در تأمین اقلام غذایی به دیگر کشورها وابسته نباشد که این امر یک جهاد به شمار می‌رود که در این صورت موضوع اشتغال نیز رونق خواهد گرفت که در پی آن آسیب‌های اجتماعی هم کاهش خواهد یافت.

خطیب جمعه قم افزود: باید برای تأمین نیازهای اساسی کشور و همچنین در صنعت هسته‌ای به خودکفایی برسیم چرا که این صنعت برای تأمین نیازها در ابعاد مختلف تأثیرگذار است و نباید در این بخش به دیگر کشورها وابسته باشیم.

امام جمعه قم با اشاره به در پیش بودن شهادت امام جواد (ع) گفت: از آثار داشتن و پذیرش ولایت ائمه معصومین التزام و عمل به سیره و بیانات آنان است که باید امامان معصوم را الگوی زندگی خود قرار دهیم.

وی با اشاره به اول ذی الحجه سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (س) بیان داشت: با آغاز دهه ذالحجه از نماز این ماه نباید غفلت کرد و برای حجاج بیت الله الحرام نیز باید دعا کرد تا سفر بی خطری داشته باشند.

آیت الله سعیدی افزود: سنت ازدواج در اسلام بسیار مورد تاکید است و پیامبر فرمود هر کسی از سنت من در امر ازدواج رویگردان شود از من نیست.

تولیت حرم حضرت معصومه (س) گفت: اسلام پیروان خود را به ازدواج تشویق می‌کند تا از این طریق راهی پاک برای تأمین نیروی غریزه باشد.

وی ادامه داد: ترس از مخارج زندگی از موانع ازدواج جوانان است که پیامبر اسلام فرمود هر کسی به دلیل مخارج زندگی از ازدواج دوری کند به خداوند بدگمان شده است.

عضو مجلس خبرگان رهبری بیان داشت: اسلام بر انجام ازدواج آسان تاکید دارد اما عده‌ای در جامعه رقابت‌ها و چشم و هم چشمی راه انداخته اند و همین امر موجب می‌شود تا خانواده‌ها به ازدواج نزدیک نشوند و شیطان انسان را وسوسه می‌کند و موجب بروز مشکلاتی می‌شود.

وی با اشاره به شهادت شهید چمران گفت: امکان راحل فرمود مثل چمران بمیرید و شهادت هنر مردان خدا است.

آیت الله سعیدی گفت: تأسیس سازمان تبلیغات اسلامی ریشه در قرآن کریم دارد و کسانی که پیام خدا را می‌رسانند از هیچ کسی جز خدا نمی‌هراسند و خداوند در قرآن هنر تبلیغ معارف الهی را بیان کرده است و مبلغ باید همواره اطلاعات کافی از میدان تبلیغ را داشته باشد و خود مبلغ باید عامل به آن مواردی که بیان می‌کند باشد.

وی با اشاره به سفر رئیس جمهور به آمریکای لاتین گفت: رئیس جمهور در این سفرها ۲۸ قراداد همکاری امضا کردند و پیام این سفرها این است که ایران قصد ندارد در برابر جنایات آمریکا و استکبار قد خم کند و بنا دارد تا ارتباط خود را با کشورهای مستقل تقویت کند و معتقد است کشورها بدون دخالت آمریکا می‌توانند کشور خود را بسازند و این پیام را به دیگران برسانند بر خلاف آنکه عده‌ای می‌گفتند بدون کدخدا نمی‌توان کار کرد، به همه دنیا در قول و عمل این پیام را بدهند که بدون تکیه به آمریکا و مستکبران می‌توان مستقل بود و به اهداف خود دست یافت.