به گزارش پایگاه خبری دورشهر قم به نقل از خبرنگار مهر، محمد معارف وند صبح پنجشنبه در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: با توجه به موقعیت آزاد راه قم- تهران که به عنوان سومین محور ترافیکی، کریدور ارتباطی ۱۷ استان با مرکز کشور است، ارتقا ضریب ایمنی و تسهیل ترافیک آن در اولویت برنامه‌های این […]

به گزارش پایگاه خبری دورشهر قم به نقل از خبرنگار مهر، محمد معارف وند صبح پنجشنبه در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: با توجه به موقعیت آزاد راه قم- تهران که به عنوان سومین محور ترافیکی، کریدور ارتباطی ۱۷ استان با مرکز کشور است، ارتقا ضریب ایمنی و تسهیل ترافیک آن در اولویت برنامه‌های این اداره کل قرار دارد.

وی افزود: از آنجا که پروژه‌های عمران جاده‌ای، بویژه در حوزه نگهداری سطوح آسفالتی، ضمن افزایش ضریب بهره وری، در کاهش حوادث محتمله جاده‌ای نقش بسزایی دارند، در قالب طرحی پیمانی نسبت به اجرای روکش حفاظتی آسفالت در طول ۷ کیلومتر از لاین شرقی آزادراه قم- تهران اقدام شد.

معارف وند، میکروسرفیسینگ را در زمره روش‌های نوین حفاظتی آسفالت دانست و گفت: با توجه به وضعیت سطوح آسفالتی آزاد راه قم- تهران، به منظور افزایش ضریب بهره وری آن، استفاده از این نوع روکش حفاظتی مناسب تشخیص داده و به مرحله اجرا گذاشته شد.

رئیس اداره نگهداری راه‌های اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان قم میزان اعتبار تخصیصی این پروژه را بالغ بر ۶۰ میلیارد ریال عنوان کرد و تصریح نمود: تمامی هزینه‌های اجرایی پروژه روکش حفاظتی آسفالت آزادراه قم- تهران از محل اعتبارات سازمان راهداری و حمل ونقل جاده‌ای تأمین شده است.

معارف وند با بیان این موضوع که در حال حاضر، چند کارگاه عمران جاده‌ای دیگر در آزاد راه قم- تهران به فعالیت مشغول هستند، یادآور شد: با توجه به مطالعات میدانی صورت گرفته، متناسب با وضعیت آسفالتی هر قطعه از آزادراه قم- تهران، با اجرای طرح‌هایی از جمله: لکه گیری هندسی، درزگیری، اسکراب سیل، سندسیل و روکش آسفالت گرم بهسازی می‌شوند.

وی سرعت مناسب در اجرا، عدم آسیب‌های زیست محیطی، صرفه اقتصادی را از جمله مزایای استفاده از روکش حفاظتی آسفالت دانست و گفت: این لایه حفاظتی آسفالت ترکیبی از قیر امولسیون، سیمان، آب، لاتکس، مصالح سنگی دانه بندی شده است که توسط دستگاهی مخصوص و کاملاً ایرانی، بر سطوح جاده‌ای پاشش و ضمن نفوذ در خلل و فرج آسفالت، از تخریب آن تا حد قابل ملاحظه‌ای می کاهد.
معارف وند بازه زمانی پروژه را سه ماهه اعلام و اظهار داشت: این طرح حداکثر تا پایان شهریور ماه سال جاری اجرا و به بهره برداری خواهد رسید.

وی تاکید کرد: با توجه به سیال بودن این محلول، پس از پاشش نیازمند بازه زمانی شش ساعته ای جهت بازدهی مناسب می‌باشد، لذا از مترددین گرامی درخواست می‌گردد ضمن همکاری با مجریان پروژه، درافزایش ضریب بهره وری آن با رعایت موارد موضوعه ساعی باشند.