به گزارش پایگاه خبری دورشهر قم به نقل از خبرگزاری مهر، آیت الله محمود رجبی امروز در نشست خبری «همایش بین المللی علوم انسانی در اندیشه علامه مصباح یزدی» که در سالن جلسات مؤسسه امام خمینی (ره) برگزار شد، اظهار کرد: همایش بین‌المللی علوم انسانی در اندیشه آیت الله مصباح روز جمعه در مؤسسه آموزشی […]

به گزارش پایگاه خبری دورشهر قم به نقل از خبرگزاری مهر، آیت الله محمود رجبی امروز در نشست خبری «همایش بین المللی علوم انسانی در اندیشه علامه مصباح یزدی» که در سالن جلسات مؤسسه امام خمینی (ره) برگزار شد، اظهار کرد: همایش بین‌المللی علوم انسانی در اندیشه آیت الله مصباح روز جمعه در مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره) برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه این همایش از ساعت ۸:۳۰ روز پنجشنبه در قالب افتتاحیه شروع می‌شود، اظهار کرد: کمیسیون‌های تخصصی نیز در روز جمعه برگزار می‌شود.

رئیس مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره) با اشاره به دریافت ۴۸۰ چکیده مقاله به عربی، فارسی و انگلیسی، گفت: ۲۵۳ مقاله پذیرفته شد که ۷۸ مقاله پذیرش نهایی برای انتشار در مجلات معتبر داخلی و خارجی گرفته است و ۶۱ مقاله هم در مرحله ارزیابی برای انتشار است.

وی اضافه کرد: این همایش مجوز ISC دریافت کرده است و کتابچه همایش که دربردارنده ساختار، راهنمایی نویسندگان و تقویم برنامه‌ها و محورها و ریز موضوعات همایش است به سه زبان تولید شد و در سایت همایش به نشانی قابل دسترسی است.

آیت الله رجبی ادامه داد: نرم‌افزار همایش هم تولید شده است که شامل آثار و دستاوردهای علمی همایش است و تمامی آثار علامه مصباح در حوزه علوم انسانی و اسلامی و چکیده مقالات و اصل مقالات و کتابخانه جامع تمامی آثار علامه مصباح در این نرم‌افزار وجود دارد.

رئیس مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره) بیان کرد: برگزاری ۸۳ کرسی علمی، برگزاری ۷ پیش همایش، برگزاری وبینارهای بین‌المللی و داخلی، ۱۹ نشست علمی داخلی و خارجی جز وبینارها، برگزاری ۴۴ جلسه مصاحبه از جمله کارهای صورت گرفته برای این همایش است.

وی با بیان اینکه برنامه‌ریزی برای انتشار مقالات در مجلات هم از دیگر کارها بوده است، گفت: ۵۵ مقاله در ۱۲ نشریه معتبر منتشر شده است همچنین تاکنون ۴ شماره خبرنامه همایش به صورت دیجیتال منتشر شده است مسابقاتی نیز از آثار علامه مصباح در سطوح عمومی و تخصصی هم انجام شده است.

آیت الله رجبی اهداف این همایش را آشنایی بیشتر جامعه علمی داخل و خارج از کشور با اندیشه‌های آیت الله مصباح در علوم انسانی اسلامی در ابعاد مختلف، تبیین و بررسی اندیشه‌های آیت الله مصباح یزدی در توسعه علوم انسانی اسلامی برشمرد و گفت: بهره گیری از ظرفیت منظومه فکری آیت الله مصباح یزدی در رشد و تعالی علوم انسانی اسلام، غنی سازی متون و منابع علوم انسانی اسلامی به لحاظ کیفی و کمی بر اساس اندیشه هایایشان و ارتقای علوم انسانی در عرصه بین الملل و در داخل کشور از دیگر اهداف این همایش است.

مجموعه مصاحبه‌های علمی در خصوص شخصیت آیت الله مصباح به زودی منتشر می‌شود

حجت الاسلام والمسلمین علی مصباح یزدی دبیر علمی همایش بین المللی علوم انسانی اسلامی در اندیشه علامه مصباح یزدی نیز در این نشست خبری با اشاره به تعیین محورهای کلی همایش توسط کمیته علمی این همایش، اظهار داشت: اولین کاری که در کمیته علمی همایش انجام شد تعیین محورهای کلی همایش می‌باشد و به دنبال آن برای اینکه راهنما برای اشخاص مقاله دهنده به این همایش باشد تصمیم بر این شد تا محورهای همایش به صورت ریزتر در زمینه‌های مختلف مشخص گردد.

وی افزود: به همین خاطر کمیته‌های چهارگانه ای تشکیل شده و هر کدام از این کمیته‌ها شامل رشته‌های علوم انسانی بود و و قرار بر این شد که هر کدام از این کمیته‌ها ریز موضوعات مربوط به مسائل علوم انسانی را که در فرمایشات آیت الله مصباح به آن پرداخته شده و می‌تواند موضوع بحث علمی و تدوین مقاله و یا کتاب قرار بگیرد را استخراج کنند که حاصل استخراج این کمیته‌ها تولید جزوه ریز موضوعات در زمینه‌های مختلف علوم انسانی اسلامی شد تا در اختیار علاقه مندان قرار گیرد.

حجت الاسلام والمسلمین مصباح تأکید کرد: فراخوان مقالات از طریق سایت همایش داده شده و از همان طریق نیز ارزیابی مقالات برای ارزیاب‌ها ارسال و ارزیابی می‌شد و به پذیرفته شدگان مقاله اعلان می‌شد و فعالیت دیگری که در کنار ارسال مقالات انجام گرفت مصاحبه با شخصیت‌ها و صاحب نظران علوم انسانی اسلامی در اندیشه علامه مصباح یزدی بود که مجموعه مصاحبه‌های علمی متعددی از این افراد گرفته شد و به زودی این مجموعه رونمایی و منتشر خواهد شد.

وی افزود: مقالات این همایش عمدتاً از طریق فراخوان مقاله پذیرفته شده و بسیاری از این مقالات در پذیرش چاپ و انتشار مقالات در مجلات پژوهشی isc مجوز انتشار را گرفته است و همچنین کرسی‌های ترویجی و نظریه پردازی برگزار شد که با همکاری مراکز همکار صورت گرفت و کمک به افزایش سطح علمی مقالات کرد و در داخل و خارج از کشور پیش همایش‌های مختلفی برگزار شده است.

اندیشه‌های آیت الله مصباح یزدی مرزهای جغرافیایی و اندیشگی را درنوردیده بود

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا برته دبیر کمیته بین الملل همایش نیز در این نشست عنوان کرد: همایش علمی اگر در مسیر درست قرار بگیرد، پایان همایش علمی بین‌المللی آغازی برای تحول در آن مسیر است.

دبیر کمیته بین الملل همایش ادامه داد: وزان، شناخته شدگی و اشتهار علمی آیت الله مصباح یزدی آنقدر پیش رفته بود و ما میراث‌دار این پیشرفت‌ها بودیم؛ اندیشه‌های ایشان مرزهای جغرافیایی و اندیشگی را درنوردیده بود.

وی بیان کرد: در راستای این همایش از ایران، عراق، اتریش، سوریه، لبنان، آمریکا، مصر، مغرب، تایلند و صاحبنظران بین‌المللی مقیم ایران مقالاتی دریافت شد.

مسئول مرکز رسانه و فضای مجازی حوزه‌های علمیه افزود: درگاه‌های مختلفی برای وصول مقالات تعریف شد و منحصر به سایت نبود؛ ارزیابی چندگانه علمی صورت گرفت و ما به ۳۲ مقاله بین‌المللی پذیرفته شده در همایش رسیدیم که فرایند نشر آن در مجلات بین‌المللی در حال طی شدن است.

وی اظهار کرد: بیش از ۱۰ وبینار بین‌المللی در این راستا برگزار شد و روند وبینار هم به این صورت است که یک فرد ارائه‌دهنده و ناقدانی آن را ارزیابی می‌کردند.