به گزارش پایگاه خبری دورشهر قم به نقل از خبرنگار مهر، حجت الاسلام والمسلمین عبدالرسول هاجری عصر شنبه در نخستین مجمع علمی امامت حوزه‌های علمیه اظهار داشت: جای انجمن امامت در میان سایر انجمن‌های علمی حوزه علمیه قم خالی بود و تلاش‌های علمی بزرگی در این رشته صورت گرفته است و اساتید، طلاب و پژوهشگران […]

به گزارش پایگاه خبری دورشهر قم به نقل از خبرنگار مهر، حجت الاسلام والمسلمین عبدالرسول هاجری عصر شنبه در نخستین مجمع علمی امامت حوزه‌های علمیه اظهار داشت: جای انجمن امامت در میان سایر انجمن‌های علمی حوزه علمیه قم خالی بود و تلاش‌های علمی بزرگی در این رشته صورت گرفته است و اساتید، طلاب و پژوهشگران بسیاری در این عرصه فعالیت دارند که تأسیس این انجمن می‌تواند در راستای هم افزایی و افزایش این برنامه‌ها کمک کند.

مسئول دبیرخانه انجمن‌های علمی حوزه گفت: امید است که این انجمن علمی جایگاه خود را به دست آورد و برکات این انجمن علمی برای دنیای اسلام و مکتب تشییع روزافزون باشد.

وی اضافه کرد: یکی از شاخص‌های پیشرفت علم، تعامل و ارتباط علوم مختلف و زایش‌های علمی جدید است.

حجت الاسلام هاجری ادامه داد: وقتی علم در رشته‌ای رشد پیدا می‌کند موجب می‌شود دانشمندان جدید و دانش نو ظهور و بروز پیدا کند.

وی با بیان اینکه امروز مرزهای دانش و علوم، توسعه یافته و گسترده شده است افزود: امروز یک نفر نمی‌تواند به تمامی علوم تسلط داشته باشد و تخصصی شدن علوم از جمله شاخص‌های توسعه علم است.

مسئول دبیرخانه انجمن‌های علمی حوزه تصریح کرد: تحول علوم دستوری نیست و با گذشت زمان دانش بشری نیز افزایش می‌یابد و وقتی علم گسترش می‌یابد در حقیقت همان تحول علم رخ داده است.

وی ادامه داد اگر حوزه‌های علمیه و نظام فرهنگی به دنبال ایجاد تحول در علوم انسانی و اسلامی است باید از تأسیس رشته‌های تخصصی علوم این حوزه استقبال کند که در این صورت خود به خود شاهد تحول علوم خواهیم بود.

حجت الاسلام هاجری ابراز داشت: حوزه علمیه باید فاصله این مراحل را کاهش دهد و در سال ۸۲ اولین انجمن علمی تشکیل یافته است و هنوز به سمت تأسیس انجمن‌ها و رشته‌های تخصصی جدید نرفته ایم و در حد علوم پایه مانده ایم و جریان سازی صورت نگرفته است، چرا که تنها در کلیات مانده ایم و وارد جزئیات نشده ایم.

وی با بیان اینکه اگر تأسیس انجمن‌های علمی دنبال شود سرعت تحول علم در آن رشته‌ها نیز افزایش می‌یابد افزود: در دانشگاه‌ها بیش از ۶۰۰ انجمن تخصصی داریم که این آمار در حوزه علمیه قم بیش از ۲۰ انجمن است که امیدواریم با حضور دانش پژوهان و اساتید به زودی شاهد راه اندازی انجمن‌های علمی مختلف باشیم.