به گزارش پایگاه خبری دورشهر قم به نقل از خبرگزاری مهر، ششمین اجلاسیه تولیت‌های آستان‌های مقدس و بقاع متبرکه ایران اسلامی امروز به میزبانی بعثه مقام معظم رهبری در قم برگزار شد. در این اجلاس، حجج الاسلام والمسلمین مروی تولیت آستان قدس رضوی، سعیدی تولیت حرم حضرت معصومه (س)، قاضی عسکر تولیت آستان مقدس حضرت […]

به گزارش پایگاه خبری دورشهر قم به نقل از خبرگزاری مهر، ششمین اجلاسیه تولیت‌های آستان‌های مقدس و بقاع متبرکه ایران اسلامی امروز به میزبانی بعثه مقام معظم رهبری در قم برگزار شد.

در این اجلاس، حجج الاسلام والمسلمین مروی تولیت آستان قدس رضوی، سعیدی تولیت حرم حضرت معصومه (س)، قاضی عسکر تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع)، کلانتری تولیت آستان حضرت احمد بن موسی الکاظم (ع) (شاهچراغ)، رحیمیان تولیت مسجد مقدس جمکران، اسکندری نماینده سازمان اوقاف و امور خیریه و نواب نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی برگزار شد.

در این اجلاسیه تولیت‌های آستان های مقدس و بقاع متبرکه ایران اسلامی به بیان نقطه نظرات خود پرداختند و حجت الاسلام والمسلمین سید محمد حسین راجی مدیر اندیشکده راهبردی سعداء نیز در خصوص رویکرد آستان ها در راستای تحقق جهاد تبیین مطالبی بیان کرد.

در انتهای این اجلاسیه نیز بیانیه‌ای در ۹ بند به شرح زیر قرائت شد.

قرائت بیانیه ۹ بندی دراجلاسیه آستان‌های مقدس و بقاع متبرکه ایران

بسم الله الرحمن الرحیم
با استعانت از ذات باری تعالی و ذیل توجهات حضرت ولی عصر ارواحنا له الفداء و در ایام پر برکت دهه‌ی کرامت، ششمین اجلاسیه ی تولیت‌های آستان‌های مقدس و بقاع متبرکه ایران اسلامی به میزبانی حوزه‌ی نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت، در جوار بارگاه مطهر کریمه‌ی اهل بیت حضرت فاطمه معصومه سلام الله‌علیها برگزار و موارد زیر مورد تأکید قرار گرفت:

۱- با تمسّک به فرمایش رسول گرامی اسلام صلّی الله علیه و آله و سلم در حدیت شریف ثقلین، ترویج معارف قرآن کریم و اهل بیت علیهم‌السلام در صدر برنامه‌های آستان های مقدس و بقاع متبرکه می‌باشد.

۲- با توجّه به ملجأ و پناهگاه بودن آستان های شریف برای عموم مردم، تولیت‌های آستان¬های مقدس ضمن مطالبه از دولت مردمی در حل مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم، همگام با همه خدمتگزاران و عموم خیرخواهان، برای تکریم هرچه بیشتر زائرین و مجاورین و توسعه خدمات اجتماعی اهتمام لازم را به عمل می‌آورند.

۳- تولیت‌های آستان های مقدس و بقاع متبرکه به پیروی از رهنمودهای رهبر عالی‌قدر انقلاب اسلامی حرکت در مسیر تحقق اعتماد به نفس ملی، هوشیاری نسبت به نقاط قوت، امید به آینده و افق روشن و تکیه بر پشتوانه فکری و رفع آسیب‌ها و کاستی‌ها را نصب العین خود قرار داده، ضمن حفظ شعائر الهی، در تحقق وحدت و انسجام دینی و ملی از هیچ کوششی فروگذار نخواهند کرد.

۴- گسترش و تعمیق فرهنگ زیارت، صیانت از حریم زن و خانواده و دفاع از ارزش‌های والای عفاف و حجاب و مبارزه با تهاجم فرهنگیِ دشمنان اسلام را امری واجب دانسته و بر اجرای قاطع آن تأکید می‌کنیم.

۵- ترویج سبک زندگی و تحقق تمدن نوین اسلامی در راستای منویات رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، خواسته تولیت‌ها و عموم خدمتگزاران در آستان‌های مقدس ایران اسلامی است و بر انجام آن با تبیین مجاهدانه اصرار دارند.

۶- سیاست‌های شرارت آمیز استکبار و صهیونیسم جهانی در اهانت به حریم مقدس مسجد الأقصی و کشتار مسلمانان فلسطین را محکوم نموده و با توجه به نزدیکی زمان برگزاری کنگره عظیم حج و اجتماع پرشور مسلمانان جهان در حرمین شریفین، همگان را به ابراز تنفر و برائت از صهیونیسم‌های کودک‌کش دعوت می‌کنیم.

۷- آستان های مقدس و بقاع متبرکه ضمن محکومیت اقدامات تروریستی حرم‌های مطهر به ویژه حادثه تروریستی حرم مطهر حضرت احمد بن موسی الکاظم علیهماالسلام، بر خود لازم می‌دانند ضمن گرامیداشت یاد شهداء آن فاجعه دردناک، هنرمندان و فرهیختگان را به پیروی از فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی مدظله‌العالی با تولید آثار هنری، ادبی و رسانه‌ای جهت زنده نگاه داشتن یاد و خاطره ایشان فرا خوانند.

قرائت بیانیه ۹ بندی دراجلاسیه آستان‌های مقدس و بقاع متبرکه ایران

۸- اجلاسیه ششم بر پیگیری و تحقق کامل مصوبات این اجلاسیه و اجلاسیه‌های پیشین تأکید و دبیرخانه را به پیگیری و تحقق طرح‌های ذیل ملزم می‌نماید:

• گام اجرایی‌سازی سند ملی مدیریت بحران و پدافند غیرعامل آستانه‌ای مقدس و بقاع متبرکه کشور
• تکمیل گام دوم تدوین سند ملی زیارت و تعیین نسبت آن با حکمرانی و دستگاه‌های دولتی؛
• لبیک به فرمان جهاد تبیین مقام معظم رهبری مدظله العالی با هدف زدودن غبار بدفهمی و تحریف از معارف انقلاب اسلامی با بهره‌مندی از ظرفیت نخبگان و جریان‌سازی برای تربیت مدیران و مبلغان جوان انقلابی؛
• نقش‌آفرینی فعال آستان های مقدس و بقاع متبرکه ایران اسلامی در ستاد مهدویت و تحقق سند ملی توسعه فرهنگ مهدویت و انتظار؛

۹- تولیت‌های آستان های مقدس و بقاع متبرکه ضمن تجدید پیمان با آرمان‌های حضرت امام خمینی رضوان الله تعالی علیه و مقام معظم رهبری مدظله العالی، یاد و نام همه شهدای