به گزارش پایگاه خبری دورشهر قم به نقل از خبرگزاری مهر، حسن کاظمی قمی، شامگاه چهارشنبه در نشست تسریع در روند پیگیری حقابه هیرمند که با حضور وزیر امورخارجه، استاندار سیستان و بلوچستان، نمایندگان حوزه انتخابیه زابل در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولان در چابهار برگزار شد، افزود: برای پیگیری حق آبه هیرمند، […]

به گزارش پایگاه خبری دورشهر قم به نقل از خبرگزاری مهر، حسن کاظمی قمی، شامگاه چهارشنبه در نشست تسریع در روند پیگیری حقابه هیرمند که با حضور وزیر امورخارجه، استاندار سیستان و بلوچستان، نمایندگان حوزه انتخابیه زابل در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولان در چابهار برگزار شد، افزود: برای پیگیری حق آبه هیرمند، از تمام ظرفیت‌ها استفاده می‌کنیم و این مساله در اولویت دستگاه دیپلماسی و مسئولان مربوطه قرار دارد.

وی بیان کرد: نیاز است تا جامعه نخبگانی ما در رابطه با حقابه هیرمند ورود کرده تا با کار کارشناسی این مساله دنبال شود.

نماینده ویژه رئیس جمهوری و رئیس نمایندگی سیاسی جمهوری اسلامی ایران در افغانستان گفت: در حال حاضر سد کجکی واقع در افغانستان که بر روی رودخانه هیرمند احداث شده ۱.۷ میلیارد مترمکعب آب دارد در حالی که ۶۰ درصد آن رسوب است.

وی تصریح کرد: براساس برنامه ریزی صورت گرفته، به زودی دو کمیته در سیستان و بلوچستان یکی در رابطه با آب با استفاده از ظرفیت جامعه نخبگانی و دیگری اقتصادی کردن مرز سیستان فعال خواهند شد.

کاظمی قمی تصریح کرد: باید سایر راهکارها هم را برای امرار و معاش مردم سیستان مدنظر قرار دهیم که یکی از آنها تجارت مرزنشینان تا سقف ۴۰۰ دلار است، تعداد زیادی از خانواده‌ها را این برنامه در شمال سیستان و بلوچستان شامل می‌شود و این اقدام باید هر چه سریع‌تر اجرایی شود.

وی در خصوص منطقه آزاد مشترک ایران و افغانستان نیز، افزود: برای راه‌اندازی منطقه آزاد مشترک در انتظار معرفی هیئت مدیره هستیم.