به گزارش پایگاه خبری دورشهر قم به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب که امروز در جمع مداحان بعثه مقام معظم رهبری اعزامی به عتبات عالیات در قم سخن می‌گفت، افزود: در میان میلیون‌ها نفر از انسان‌ها، شما برای این کار ارزش‌مند و نورانی […]

به گزارش پایگاه خبری دورشهر قم به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب که امروز در جمع مداحان بعثه مقام معظم رهبری اعزامی به عتبات عالیات در قم سخن می‌گفت، افزود: در میان میلیون‌ها نفر از انسان‌ها، شما برای این کار ارزش‌مند و نورانی انتخاب شده‌اید و بهترین راه شکرگزاری از این موهبت الهی این است که کارتان را فقط برای خدا انجام دهید.

وی یادآور شد: البته ممکن است این نعمت، زمان کوتاهی در اختیار شما باشد، پس تلاش کنید در این فرصت باقی‌مانده، از خود آثار فاخر و اثرگذار برجای بگذارید.

حجت الاسلام والمسلمین نواب همچنین از اقدام شایسته حاج‌عباس حیدرزاده، از مادحین اهل بیت (علیهم السلام)، در تألیف کتاب «کتیبه‌های محرم» قدردانی کرد و آن را مصداق بارز صدقه‌ی جاریه دانست.

سرپرست حجاج ایرانی در ادامه، مداحان را به کارسنجی در کار توصیه کرد و گفت: مداح باید بداند در کجا و برای چه کسانی مداحی می‌کند؛ بنابراین شرایط مخاطبان و فضای مراسم را مورد توجه قرار دهد.

وی خطاب به مادحین گفت: شما بر خود ببالید در اماکنی به مدح و ثنای اهل بیت (علیهم السلام) می پردازید که همه‌ی انبیاء، اولیاء و شهدا برای حضور در آن فضای نورانی و ملکوتی افتخار می‌کنند.

وی با اشاره به این‌که به برکت نظام اسلامی و تعامل بین دولت و ملت عراق با ایران و رایزنی های صورت‌گرفته با تولیت‌های اماکن متبرکه‌ی عراق، امروز فرصت بسیار ارزشمندی برای حضور سخنرانان و مداحان ایرانی در فضای حرم مطهر امیرالمؤمنین، اباعبدالله الحسین و ابوالفضل العباس (علیهم السلام) ایجادشده است، افزود: باید این فرصت‌ها را مغتنم شمرد و شاکر درگاه الهی بود.

حجت الاسلام والمسلمین نواب، به استفاده از مداحان جوان در عتبات عالیات و حج اشاره کرد و اظهار داشت: باید چارچوبی ایجاد شود که مادحین را توان‌مندتر سازد.

در این مراسم، مسئول دفتر نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در عراق هم نقش مداحان را در ایجاد شورآفرینی و معرفت در بین زائران مورد توجه قرار داد و گفت: مداحان باید از عبارات غلوآمیز بپرهیزند و گفتارشان را بر اساس اسناد قوی و مستند قرار دهند.

حجت الاسلام والمسلمین حسین بهجتی رعایت شئونات اجتماعی و آراستگی ظاهری و نظم برای حضور در مجالس را از بایسته‌های مداحان برشمرد.

در ابتدای این مراسم، برخی از مداحان اهل بیت (علیهم السلام) نقطه‌نظرات، مشکلات و دغدغه‌های خود را بیان کردند.

ایجاد هماهنگی‌های بیشتر در ارتباط با افزایش زمان اجرای مراسم در اماکن مقدس، ضرورت حل مشکلات سیستم صوت در حرم‌های ائمه، توجیه مداحان در مأموریت‌هایی که برای آن ها در نظر گرفته می‌شود، اعزام مادحین به حجو عمره، هماهنگی اعزام مداحان در زمان مناسب قبل از آغاز مأموریت آنها، ضرورت به‌کارگیری نیروی فرهنگی در قالب خبرنگار و تصویربردار برای ضبط مجالس در عتبات و بارگذاری در کانال‌ها و فضای مجازی برای استفاده‌ی زائران و بهره‌گیری از قاریان مسلط به زبان عربی در قرائت قرآن در عتبات از مهمترین مسائلی بود که از سوی مداحان مطرح شد.