به گزارش پایگاه خبری دورشهر قم به نقل از خبرنگار مهر، حجت الاسلام والمسلمین مهدی احدی استاد حوزه علمیه قم در مراسمی در حسینیه جوادالائمه (ع) پردیسان گفت: مؤسس حوزه‌های علمیه امام صادق علیه السلام است و قبل از آن حوزه نبود. وی ادامه داد: بدانید حوزه‌ای که با معجزه تأسیس شده تاریخ انقضا ندارد […]

به گزارش پایگاه خبری دورشهر قم به نقل از خبرنگار مهر، حجت الاسلام والمسلمین مهدی احدی استاد حوزه علمیه قم در مراسمی در حسینیه جوادالائمه (ع) پردیسان گفت: مؤسس حوزه‌های علمیه امام صادق علیه السلام است و قبل از آن حوزه نبود.

وی ادامه داد: بدانید حوزه‌ای که با معجزه تأسیس شده تاریخ انقضا ندارد که دشمن الان دنبال تعطیل کردن حوزه است. مؤسس این حوزه کسی است که از سرچشمه وحی متولد شده و آدم معمولی نیست که کسی بخواهد حوزه او را تعطیل کند.

وی توصیه کرد: بچه‌هایتان را طلبه کنید و بدانید که مسجد و حوزه کار باطلی نیست و راه پیغمبر (ص) زنده می‌شود.

این استاد حوزوی با بیان اینکه تولد و شهادت امام صادق (ع) معجزه است، گفت: تولد ایشان در زمان خلافت عبدالملک بن مروان اموی بود و شهادت ایشان در زمان خلافت ابوجعفر منصور عباسی بوده است. هر دو خلیفه آدم‌های با هوش و مدبر و سفاک و خون ریز بودند که دقیقاً معجزه از این جهت است که دوران فترت خلافت بود! فترت به این معنا که دودمان بنی العباس دنبال این بودند که خلافت چند ساله‌ی دودمان اموی به اینها منتقل شود و این وسط جنگ و دعوا بود و معلوم نبود قدرت دست چه کسی است.

وی ادامه داد: در این فترت خلافت، حوزه علمیه امام صادق علیه السلام تشکیل شد و بزرگترین فرصت طلایی در این دوره تشکیل شد و متوجه شخصیت حضرت نبودند که در مدینه است. شاید عدم حساسیت دشمن در این دوره به امام به خاطر این بود که ایشان از طرف مادر دو طرفه منتسب به ابوبکر بود.

وی افزود: مادر امام، هم از طرف پدر و هم از طرف مادر خود، نسبش به ابوبکر می‌رسد؛ زیرا ام فروه از طرف پدر دختر قاسم و قاسم پسر محمد و محمد پسر ابوبکر است و همچنین مادرام فروه اسماً دختر عبدالرحمن و عبدالرحمن هم پسر ابوبکر بوده است. امام از این ناحیه توانست فرصت طلایی تشکیل حوزه را غنیمت بشمارد طوری که کل جهان هر کجای جهان می‌رفتید می‌گفتند قال الصادق و دیگر کسی قال عمر و عثمان نمی‌گفت.