به گزارش پایگاه خبری دورشهر قم به نقل از خبرگزاری مهر، آیت الله عبدالله جوادی آملی در دیدار جمعی از اساتید سطوح عالی و خارج حوزه علمیه قم که در بیت معظم له برگزار شد بیان داشت: حوزه مانند بعضی از مراکز گاهی فراز و فرودی دارد، که بزرگان و اساتید حوزه علمیه باید بدانند […]

به گزارش پایگاه خبری دورشهر قم به نقل از خبرگزاری مهر، آیت الله عبدالله جوادی آملی در دیدار جمعی از اساتید سطوح عالی و خارج حوزه علمیه قم که در بیت معظم له برگزار شد بیان داشت: حوزه مانند بعضی از مراکز گاهی فراز و فرودی دارد، که بزرگان و اساتید حوزه علمیه باید بدانند الان در چه مقطعی هستیم و با توجه به زمان، مسائل علمی و فرهنگی را به پیش ببرند.

این مرجع تقلید گفت: حوزه گاهی در اوج بود و قدرت این را داشت که اصل دین و کشور را حفظ می‌کرد و در مقطعی حوزه آسیب دید مانند دوران رضاخانی که بیشتر حوزه‌های علمیه ایران تعطیل شده بودند و لذا شناخت زمان، برای برنامه ریزی های حوزه اهمیت دارد چرا که آنچه بر حوزه می‌گذرد جدای از جریان عمومی جهان نیست! شاید هیچکس فکر نمی‌کرد روزی قرآن و مسجد را بسوزانند و اهانت به پیغمبر کنند، الان این فضای تاریک کل منطقه را آلوده کرده و یکی از آنها هم آسیبی است که به حوزه‌ها وارد می‌شود.

وی افزود: اصل بعدی این است که بدانیم در تمامی دوران‌ها، خداوند متعال حافظ بود و به ما هم فرمود که «خُذُوا مَا آتَیْنَاکُمْ بِقُوَّهٍ» و وقتی از امام سوال کردند که «بقوه الابدان أو بقوه فی القلب؟» امام فرمود: «فیهما جمیعا»، یعنی هم با قوه بدن هم با قوه روح و قلب، هم از لحاظ فکری هم از لحاظ بدنی باید تلاش نمود و از دین حفاظت کرد.

وی بیان داشت: در یکی از جنگ‌ها هنگامی که حضرت امیر علیه السلام پرچم را به دست فرزندشان ابن حنفیه دادند به او فرمودند «ارم ببصرک اقصی القوم»، تنها این دشمنی که در مقابل تو ایستاده است را نبین، بلکه نگاهت به اتاق فکر دشمن در شام باشد؛ چشمتان به این باشد که اتاق جنگ کجاست. کسی که در کربلا مقابل امام حسین قرار گرفته بود کسی بود که ظاهر الصلاح بود، به ظاهر نماز پنج گانه را هم به جماعت می‌خواند، اما در کوفه ابن زیاد بود و در شام یزید! لذا فرمود این شخص مقدس و نماز خوان را در کربلا نبین بلکه نگاهت به شام و اتاق فکر دشمن باشد، ما الان در چنین وضعیتی هستیم که باید اتاق فکر دشمن را بشناسیم.

آیت الله جوادی آملی گفت: خداوند همانطور که در جنگ سخت، و جنگ هشت ساله دفاع مقدس ما را یاری و به خوبی اداره کرد، در جنگ نرم که علیه حوزه و دین و دیانت هست، نیز یقیقا دین را حفظ می‌کند ولی ما موظف هستیم با دقت و با عظمت و با اعتماد به نصرت الهی این دین را یاری کنیم.

وی ابراز داشت: در دعاها به ما آموختند که خدایا تو که دینت را حفظ می‌کنی چرا به دست ما نباشد، «أَنْ تَجْعَلَنِی مِمَّنْ تَنْتَصِرُ بِهِ لِدِینِکَ وَ لَا تَسْتَبْدِلْ بِی غَیْرِی» این نوع درخواست، درخواست دنیایی نیست، لذا باید دعا کنیم و تلاش کنیم تا خداوند دین خودش را به دست ما حفظ کند.

آیت الله جوادی آملی در پایان درباره تغییر مطالب کتب حوزوی، اظهار داشت: درباره تغییر کتاب‌ها، خود حوزه باید در این زمینه فتوا بدهد و این مهم باید به دست اساتید و خبره‌های حوزه انجام شود، ولی این طبقه بندی هم لازم است که اگر کسی خواست واعظ شود و سخنران، با کسی که می‌خواهد مدارج علمی حوزه را طی کند، فرق داشته باشد؛ ولی بدانید که حوزه را با استوانه‌های علمی می‌شود نگه داشت و لذا کسی که می‌خواهد از ارکان حوزه باشد، باید دست آنها هم از مطالب علمی پر باشد!