خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: شهر مقدس قم در روز شهادت امام جعفر صادق (ع) میزبان خیل عظیمی از زائران و مجاوران بود که خود را به این شهر رساندند تا در روز شهادت صادق آل محمد (ص) در جوار بارگاه ملکوتی بانوی کرامت به عزاداری بپردازند. از شب گذشته مراسمات عزاداری در حرم مطهر حضرت […]

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: شهر مقدس قم در روز شهادت امام جعفر صادق (ع) میزبان خیل عظیمی از زائران و مجاوران بود که خود را به این شهر رساندند تا در روز شهادت صادق آل محمد (ص) در جوار بارگاه ملکوتی بانوی کرامت به عزاداری بپردازند.

از شب گذشته مراسمات عزاداری در حرم مطهر حضرت معصومه (س)، مسجد اعظم و همچنین در مساجد و حسینیه‌ها برپا بود و هیأت مذهبی نیز در این شب در نقاط مختلف شهر قم پرچم عزا برافراشتند.

از ساعات ابتدایی صبح امروز نیز دسته‌های عزاداری در قالب دسته‌های سینه زن و زنجیر زن از نقاط مختلف شهر مقدس قم خود را به میدان آستانه رساندند و پس از ورود به حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) این مصیبت را به ساحت بانوی کرامت تسلیت گفتند.

حضور زائران پاکستانی و عراقی و افغانستانی نیز قابل توجه بود د و این زائران با برپایی دسته‌های عزاداری به سوگواری و عزاداری پرداختند.

از صبح امروز نیز در بیوت مراجع عظام تقلید از جمله آیت الله نوری همدانی، مکارم شیرازی و شبیری زنجانی مراسمات عزاداری برپا بود و سخنرانان از فضائل و مناقب ششمین امام شیعیان گفتند و مداحان نیز در مصیبت این روز نوحه خوانی کردند.

مراسم عزاداری صادق آل محمد (ص) صبح سه شنبه در دفتر مقام معظم رهبری در قم نیز با حضور شاگردان مکتب جعفری برپا شد.

قم سوگوار صادق آل محمد (ص)/ عردسته‌های عزادار به سمت حرم مطهر

مراسم عزاداری شهادت امام جعفر صادق (ع) از سوی بیت آیت الله وحید خراسانی از مراجع عظام تقلید همانند سالهای گذشته و با حضور طلاب و روحانیون حوزه علمیه و اقشار مختلف مردم عزادار قم برگزار شد که بعد از این مراسم دسته عزاداری به منظور عرض تسلیت شهادت ششمین امام شیعیان به ساحت کریمه اهل بیت (س) با حضور آیت الله وحید، رهسپار حرم حضرت معصومه (س) شدند.

حسین طاهری از مداحان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در جمع عزاداران این دسته که هزاران نفر بودند مداحی کرد و فریادهای یا حسین (ع) از گوشه و کنار خیابان شهدا تا حرم کریمه اهل بیت (س) به گوش می‌رسید.

عزاداران امام صادق (ع) پس از پایان عزاداری در این دسته بزرگ مهمان سفره اهل بیت (ع) بودند.

در خیابان‌های اطراف حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه از جمله خیابان چهارمردان و خیابان شهدا ایستگاه‌های صلواتی برپا شده که با دادن چای و شربت از عزاداران صادق آل محمد پذیرایی می‌کنند.

مراسم عزاداری از سوی بیت آیت الله صافی گلپایگانی به مناسبت شهادت امام جعفر صادق (ع) و همچنین بزرگداشت شهدای فیضیه که بدست رژیم شاهنشاهی در سال ۱۳۴۲ به خاک و خون کشیده شدند نیز عصر امروز در مدرسه علمیه فیضیه قم برگزار می‌شود.

بسیاری از دسته‌های عزاداری هیئت‌های مذهبی قم نیز از بعد از ظهر روز شهادت به سمت حرم مطهر حضرت معصومه (س) حرکت می‌کنند.

در شام شهادت حضرت امام جعفر صادق (ع) نیز ویژه برنامه سوگواری در مسجد مقدس جمکران که شب‌های سه شنبه شب مخصوص این مسجد است و بسیاری از هموطنان از شهرهای مختلف برای اقامه نماز امام زمان (عج) به قم و مسجد مقدس جمکران این میعادگاه بزرگ منتظران ظهور می آیند برپا می‌شود.