استاد حوزه علمیه قم گفت: در نوحه‌ها باید واژگان مناسبی برای توصیف مصائب اهل بیت علیهم السلام استفاده کرد و نوحه باید ناظر بر حماسه، عاطفه و اقتدار باشد.

به گزارش پایگاه خبری دورشهر قم ، حجت الاسلام والمسلمین محمد میرزامحمدی عصر جمعه در گردهمایی مدیحه سرایان کشور در قم اظهار داشت: در نوحه‌ها باید واژگان مناسبی برای توصیف مصائب اهل بیت علیهم السلام استفاده کرد و در کنار آن موسیقی مناسب نیز ملاک است که این امر در قرآن کریم بدان توجه شده است.

وی گفت: استخدام واژگانی که بار معنایی واقعه را به درستی انتقال می‌دهند در شاهنامه فردوسی به روشنی دیده می‌شود.

این کارشناس تاریخ اسلام بیان داشت: اگر شاعران برای نوحه می‌خواهند شعر بسرایند باید متوجه باشند که نوحه ناظر بر حماسه، عاطفه و اقتدار است و متناسب با آن باید عمل کنند.

وی با بیان اینکه در خواندن ادعیه باید به معنای عبارت توجه داشت و متناسب با آن لحن درستی انتخاب کرد افزود: مثلاً در دعای ندبه نمی‌شود از ابتدا تا انتها با لحن حزن آلود این دعا را خواند که این امر نشان می‌دهد مداح متوجه معنای کلمات نشده است.

استاد حوزه علمیه قم گفت: جایگاه شعر و شاعری در فرهنگ اهل بیت علیهم السلام بسیار بالا است و بارها از شاعران تجلیل به عمل آمده است.

قرآن نگاه ممدوح و مذموم نسبت به شاعران دارد

وی با بیان اینکه قرآن نگاه ممدوح و مذموم نسبت به شاعران دارد افزود: قرآن اول شعرا را مورد نکوهش قرار می‌دهد و شاعرانی را که گمراهان از آنان پیروی می‌کنند و به دنبال وهم و تخیل هستند و تا جایی که خرافه بیان می‌کنند و خودشان را هم قبول ندارند مذمت کرده است.

میرزامحمدی ادامه داد: پیامبر اسلام فرمود این آیات ناظر بر شاعرانی است که مفاسد اخلاقی را ترویج و هجو اسلام را دنبال می‌کردند.

وی عنوان داشت: عده‌ای پیامبر اسلام را با همین بیان هجو تمسخر می‌کردند و در غرب جاهلی شعر از جایگاه ویژه بوده و به عنوان سلاح برای تخریب قبایل استفاده می‌شد.

استاد حوزه علمیه قم ابراز داشت: انجمن‌های شعر عرب برای انتخاب ۷ شعر جهت نصب بر روی پرده کعبه دو ماه وقت می‌گذاشتند.

در روایات داریم شعر مناسب از تیر تیرانداز ماهر اثرش بیشتر است

وی گفت: در روایات داریم شعر مناسب از تیر تیرانداز ماهر اثرش بیشتر است که این نشان از اهمیت شعر است و به همین دلیل شاعر باید در اولین قدم به درستی تفکر و تأمل کند و بعد شعر بگوید و قرآن از حکمت به خیر کثیر تعبیر شده است.

این خطیب توانا عنوان داشت: برخی از اشعار معروف که ده‌ها سال در هیئت‌ها خوانده شده از جمله «مکن این صبح طلوع» و «گلی گم کردم ام می جویم او را»، شاعران آنان افرادی ناشناخته بودند که به دلیل حکمتی که در دل آنان نهفته بوده این اشعار در جامعه گسترده شده است.

شعری که بر گرفته از حکمت نباشد شعر مناسبی نیست

وی با بیان اینکه شعری که بر گرفته از حکمت نباشد شعر مناسبی نیست افزود: شاعر همانند انسان حکیم باید فکر کند که این امر به مطالعه متکی است که متأسفانه برخی‌ها برای گفته‌های خود به دروغ سندسازی می‌کنند.

میرزامحمدی عنوان داشت: نمونه شعر حکمت آمیز شعر استاد سازگار است که غدیریه این شاعر به مراتب حتی از شعر دو مرجع تقلیدی که در این زمینه شعر گفتند بالاتر است.

وی ابراز داشت: شاعران باید به این امر توجه داشته باشند که برای اشرف مخلوقات شعر می‌گویند و نباید در شعرها جایگاه اهل بیت علیهم السلام را پایین آورد چرا که اهل بیت علیهم السلام مظلوم مقتدر هستند.

استاد حوزه علمیه بیان داشت: نوحه واژه فارسی است که کار اجتماع زنان عزادار بوده است و البته باید از واژه دم استفاده کرد که در دل نوحه بکا نهفته است و در نوحه باید واژه‌هایی گفته شود که گریه آور باشد و این امر با حماسه مغایرت ندارد.

میرزامحمدی با بیان اینکه نباید بیان مظلومیت با از بین بردن اقتدار اهل بیت علیهم السلام همراه باشد افزود: این هنر مداحی است که باید در اجرا به خوبی رعایت شود و به همین دلیل گفته می‌شود مداحی هنر است.

  • منبع خبر : دورشهر قم