به گزارش پایگاه خبری دورشهر قم به نقل از خبرنگار مهر حجت الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه ظهر جمعه در بازدید از آزمون اعطای مدرک تخصصی به حافظان قرآن کریم در قم در جمع خبر نگاران اظهار داشت: ۱۰ هزار نفر در سراسر کشور در این آزمون شرکت کردند که این اقدام ارزنده‌ای است. وی ابراز […]

به گزارش پایگاه خبری دورشهر قم به نقل از خبرنگار مهر حجت الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه ظهر جمعه در بازدید از آزمون اعطای مدرک تخصصی به حافظان قرآن کریم در قم در جمع خبر نگاران اظهار داشت: ۱۰ هزار نفر در سراسر کشور در این آزمون شرکت کردند که این اقدام ارزنده‌ای است.

وی ابراز داشت: این اقدام به جمهوری اسلامی در سطح بین المللی اعتبار می بخشد و کشور ما را به عنوان یک کشور قرآنی معرفی می‌کند.

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه توسعه فرهنگ قرآنی فقط به فعالیت‌های قرآنی در عرصه حفظ قرآن خلاصه نمی‌شود افزود: بسیاری از فعالیت‌های قرآنی در حوزه مباحث هنر قرآنی همچون خوشنویسی و نگار گریست که در این هنرها از مفاهیم و مضامین قرآنی استفاده می‌شود و که راستای نشر معارف قرآنی مؤثر هستند.

خسروپناه افزود: حفظ قرآن کریم و همچنین پرداختن به زوایای مختلف مفاهیم قرآن کریم در استفاده از هنر و همچنین با بهره گیری از فناوری‌های جدید در نشر فرهنگ قرآنی مفید است و باید تلاش شود تا قرآن به عرصه زندگی مردم راه پیدا کند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه علوم انسانی می‌بایست با قرآن کریم پیوند بخورد افزود: در این صورت نظریه‌های جدیدی در حوزه‌های علوم انسانی پدید خواهد آمد اما ما هنوز از منظر علوم انسانی به قرآن کریم نگاه نکردیم.

وی با بیان اینکه برخی‌ها نظریه‌های علوم طبیعی را از قرآن کریم استخراج می‌کنند افزود: در این مسیر گاه گرفتار تطبیق، تحلیل و تفسیر به رأی می‌شویم اما در حوزه علوم انسانی به دلیل آنکه موضوع علمی علوم قرآنی رسیدن انسان به پروردگار است می‌توان از منظر قرآن بهره‌های فراوانی در علوم انسانی برد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: مفاهیم قرآن کریم می‌بایست در ابعاد مختلف زندگی انسانی گسترش یابد و با تحقق یک خانواده‌های قرآنی، جامعه قرآنی پدید می‌آید که در این صورت تمدن نوین اسلامی نیز یک تمدن قرآنی خواهد بود.

وی با بیان اینکه توسعه محتوایی قرآن کریم در مراکز دانشگاهی و حوزه‌های علمیه از جمله برنامه‌های جدی شورای توسعه فرهنگ قرآنی است افزود؛ تلاش می‌شود درس خارج آیات الاحکام در حوزه‌های علمیه همانند درس خارج فقه رواج یابد.

خسروپناه افزود: اگر در حوزه‌های علمیه آموزش فلسفه و حکمت اسلامی بر اساس آیات حکمی سیاسی و اجتماعی قرآن تعیین و ملاک عمل قرار گیرد به توسعه فرهنگ قرآنی ختم خواهد شد.

وی عنوان داشت: بهره گیری از قرآن کریم در سیاست گذاری از جمله مهمترین اقدامات شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور است و تلاش می‌شود در راستای تدوین سند فرهنگی امور مختلف مانند ورزش، صنعت، میراث فرهنگی، گردشگری و هوش مصنوعی شورای انقلاب فرهنگی از ظرفیت‌ها و آموزه‌های آیات قرآن کریم استفاده کند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: شورای توسعه فرهنگ قرآنی کریم به عنوان عالی‌ترین شورای تصمیم گیری امور قرآنی می‌بایست در ستادهای چهارگانه علم و فناوری، تعلیم و تربیت، فرهنگ و اجتماع و خانواده حضور جدی داشته باشد.

وی افزود: قرآن کریم در سبک زندگی بسیار مهم و محوری است و شرط تحقق تمدن قرآنی آن است که قرآن کریم در سبک زندگی دانشی انگیزشی و کنشی انسان‌ها راه پیدا کند.

حجت الاسلام خسروپناه ابراز داشت: توجه به حفظ و تفسیر موضوعی آیات منتخب قرآن کریم که با ساحت‌های مختلف زندگی انسان در ارتباط است باید مورد توجه قرار گیرد که در این صورت مفاهیم قرآنی در جان مردم راه پیدا می‌کند.