به گزارش پایگاه خبری دورشهر قم به نقل از خبرگزاری مهر، حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت که امروز در همایش سراسری روحانیون، معین و معینه‌های کاروان‌های حج تمتع ۱۴۰۲ در قم سخن می‌گفت، افزود: این روزها که دشمنان اسلام، فرهنگ و اعتقادات خانواده‌های ایرانی را نشانه […]

به گزارش پایگاه خبری دورشهر قم به نقل از خبرگزاری مهر، حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت که امروز در همایش سراسری روحانیون، معین و معینه‌های کاروان‌های حج تمتع ۱۴۰۲ در قم سخن می‌گفت، افزود: این روزها که دشمنان اسلام، فرهنگ و اعتقادات خانواده‌های ایرانی را نشانه گرفته و سبک زندگی غربی را ترویج می‌کنند، شایسته است روحانیان از فرصت حج برای احیای سنت‌های اسلامی بهره گیرند و از خود یادگاری و صدقه جاریه بر جای بگذارند.

وی با بیان اینکه کشف حجاب عمل قبیح و گناه محسوب می‌شود، اظهار داشت: همه گناهان این عمل زشت، در نامه اعمال رضاخان که پایه‌گذار بی‌حجابی در کشور بود، ثبت خواهد شد.

وی خطاب به حاضران گفت: شما با احیای سنت‌های حسنه برای خود صدقه جاریه برجای بگذارید که مورد رضای امام عصر (عج) است.
حجت الاسلام والمسلمین نواب در بخش دیگری از سخنان خود، انتخاب روحانیان برای حج تمتع را از الطاف و رحمت‌های الهی برای آنان دانست و گفت: شما که برای خدمت به ضیوف‌الرحمان برگزیده شده‌اید، باید پیش از خودسازی دیگران، با برنامه‌ریزی تأثیر فعالیت‌های خود را تقویت و ارتقا دهید.

حجت الاسلام والمسلمین نواب افزود: برای بهره‌گیری از لحظه‌لحظه‌های حج، باید برنامه‌ریزی دقیق و درستی انجام شود؛ چرا که ما هر مشکلی پیدا می‌کنیم، از بی‌نظمی و نداشتن برنامه برای سفر پیش می‌آید.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت زائران حج امسال را متفاوت و متمایز از سال‌های قبل دانست و یادآور شد: ما امسال با زائرانی روبرو خواهیم بود که بیش از پانزده سال در انتظار تشرف به این سفر معنوی بودند، اکنون هم سن آنها و هم هزینه‌های حج بالا رفته است؛ بنابراین باید روحانیان بتوانند با صبر و حوصله نیازهای فکری، اعتقادی و دینی حجاج را به طور دقیق و کامل پاسخگو باشند.

حجت الاسلام والمسلمین نواب با اشاره به اینکه در حج امسال شمار خادمان زائران کاهش و تعداد حجاج افزایش یافته است، خاطرنشان کرد: روحانیان در حج امسال باید حوصله و دقت بیشتری به خرج دهند و در کنار عوامل اجرایی برای هرچه بهتر برگزار شدن مناسک حج مشارکت فعال داشته باشند.

وی از تلاش متولیان حج برای تغییر فرودگاه از جده به طایف خبر داد و یادآور شد: ما پیگیری‌های فراوانی انجام داده ایم تا این تغییر که منجر به کاهش دویست کیلومتری مسیر زائران خواهد شد، اتفاق بیفتد.

وی افزود: طایف مسیری است که انتقال زائران به فرودگاه این شهر در کاهش هزینه‌ها و زمان حج بسیار مؤثر خواهد بود.

سرپرست حجاج ایرانی ابراز امیدواری کرد که این اتفاق خوشایند در حج امسال رخ دهد.