به گزارش پایگاه خبری دورشهر قم به نقل از خبرگزاری مهر، آیت الله سعیدی تولیت حرم مطهر حضرت معصومه (س) و امام جمعه قم در دیدار با حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا حیدری مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان قم و کارکنان این ستاد با اشاره به آیه ۲۱ سوره کهف گفت: اصحاب کهف […]

به گزارش پایگاه خبری دورشهر قم به نقل از خبرگزاری مهر، آیت الله سعیدی تولیت حرم مطهر حضرت معصومه (س) و امام جمعه قم در دیدار با حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا حیدری مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان قم و کارکنان این ستاد با اشاره به آیه ۲۱ سوره کهف گفت: اصحاب کهف وقتی بعد از خوابی عمیق و شگفت انگیز بیدار شدند و متوجه اوضاع شدند از خدا خواستند دوباره به حالت قبل برگردند.

وی ادامه داد: وقتی مردم به غار رسیدند و این صحنه را دیدند گفتند اینجا تبدیل شود به جایی برای بازدید مردم اما عده دیگری گفتند بخاطر حضور چنین مردان وارسته و مؤمنی باید تبدیل به مسجد و محل عبادت شود.

امام جمعه قم با بیان اینکه بین یک مکان تاریخی و گردشگری با مسجد تفاوت وجود دارد گفت: در مکان‌های تاریخی و میراث فرهنگی، گردشگران حاضر می‌شوند اما در یک مسجد افراد با هدف، انگیزه و نگاه متفاوتی وارد می‌شوند.

وی در ادامه به حدیثی از امام صادق (ع) اشاره کرد و گفت: امام صادق به ۶ مکان اشاره می‌کنند که مورد عنایت و پسند خداوند متعال است که شامل خانه خدا، حرم اهل بیت (ع)، مقابر انبیا، اوصیا، شهدا و مساجد می‌شود و این حدیث نشان از اهمیت مسجد است.

وی خطاب به دیدارکنندگان تصریح کرد: مسجد را باید با یک اتفاق مبارک پیوند زد و با این کار ارزش، اعتبار، پویایی و کاربری مسجد بیشتر خواهد شد.

آیت الله سعیدی در ادامه با اشاره به اهمیت امر به معروف و نهی از منکر گفت: در مساجد و کانون‌های مساجد جای ستاد امر به معروف و نهی از منکر خالی است و از آنجا که در قرآن امر به معروف مقدم بر نهی از منکر است وقتی معروف رشد کند جایی برای منکر و نهی از منکر باقی نمی‌ماند.

وی با بیان اینکه مسجد بهترین مکان برای رشد معروف است گفت: اگر از تجربیات یکدیگر استفاده کرده و تعامل وجود داشته باشد شاهد رشد معروف در جامعه خواهیم بود.

امام جمعه قم با بیان اینکه همانطور که مساجد محل احیا امر اهل بیت هستند کانون‌های مساجد نیز می‌توانند محلی برای احیا امر اهل بیت (ع) باشند تصریح کرد: هرچه وحدت مدیریت و اجرا وجود داشته باشد و تصمیم سازی ها هماهنگ‌تر و منسجم‌تر باشد باعث پیشرفت کارها خواهد شد.

وی با بیان اینکه مسجد ظرفیت بسیار بالایی است که در اختیار ماست گفت: هنوز از همه ظرفیت‌های مساجد استفاده نکرده ایم و باید کارایی مسجد را بالا برده و از همه ظرفیت‌های آن بهره ببریم و در این راستا لازم است تا دست‌های ارزشمندی که در مسجد فعالیت می‌کنند مدیریت شوند.

تشکیل کادر نوجوان در ۱۲۰ کانون مساجد قم

حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا حیدری مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان قم نیز در این دیدار با ارائه گزارشی از فعالیت‌های ستاد گفت: حدود ۷ ماه است که در خدمت کانون‌های مساجد قم هستم و در این مدت برنامه‌های مختلفی را مبتنی بر راهبرد ترسیم کرده ایم.

مدیر ستاد کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان قم ادامه داد: در این مدت توانستیم برنامه‌های مختلفی را در ساحت‌های هویت بخشی، ساماندهی و توانمندسازی، شبکه سازی و هم افزایی تعریف و اجرا کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین حیدری افزود: آموزش‌های هشت گانه، عضویت در یکی از انجمن‌های تخصصی، حضور در برنامه‌های هم افزایی و انتقال تجارب و مشارکت در عملیات‌های مشترک بین کانونی، چهار مرحله‌ای است که در حال انجام است.

وی با اشاره به تشکیل انجمن‌های تخصصی گفت: انجمن تخصصی سرود به عنوان برند کانون‌های مساجد تشکیل و ساماندهی شده و با حمایت و هدایت و نظارت از ۱۲۰ گروه سرود فعال در کانون‌های مساجد قم تا امروز ۵۰ گروه سرود ذیل این انجمن ساماندهی شده اند.

حجت الاسلام والمسلمین حیدری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه یکی از عملیات‌هایی که دغدغه ستاد کانون‌های مساجد و مدیران در استان بود بحث کادر نوجوانان است، افزود: بحث تشکیل کادر نوجوان در کانون‌های مساجد با استقبال مواجه شد و تا امروز موفق به کادرسازی در ۱۲۰ کانون شده ایم که شامل ۱۴۰۰ نوجوان مسجدی فعال می‌شود.

وی ادامه داد: تعداد قابل توجهی از این ۱۴۰۰ نفر نیز از کانون‌های مناطق کم برخوردار هستند و این فرصت را غنیمت می‌شماریم چرا که این مناطق در حوزه انقلاب اسلامی نقش آفرینی چشمگیری دارند

مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد استان قم ادامه داد: بعد از ساماندهی این ۱۴۰۰ کادر نوجوان، پیوست‌هایی را در ساحت‌های مختلف مبتنی بر منویات مقام معظم رهبری برای این برنامه تعریف کردیم، از جمله پیوست تحصیلی، پیوست تهذیب، پیوست مطالعه و کتابخوانی، کارورزی تشکیلاتی، ورزش، اردو و هسته‌های تربیت محور و غیره که می‌تواند در راستای اعتلا و ارتقا کانون‌ها و فعالیت‌های آنان مؤثر باشد.

وی با بیان اینکه یکی دیگر از اهداف تشکیل کادر نوجوان در کانون‌ها هویت بخشی به نوجوانان بر اساس منویات مقام معظم رهبری بود گفت: امیدواریم بر اساس برنامه ریزی های انجام شده بتوانیم مدیران فرهنگی تراز انقلاب را در سطح ملی و استانی برای آینده در مسجد تربیت کنیم.

مدیر ستاد کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان قم ادامه داد: برگزاری اردو، اعتکاف، همایش، کلاس‌های تخصصی و حضور میدانی در مساجد و کانون‌ها از جمله برنامه‌های تربیتی است که برای کادر نوجوان کانون در نظر گرفته و اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه تا کنون بیش از ۵۰ بازدید از کانون‌ها داشته و با امام جماعت و کادر کانون جلسه برگزار کرده ایم گفت: همچنین هر هفته کادر نوجوان کانون به همراه مدیر کانون و امام جماعت مسجد به محل ستاد کانون‌های مساجد دعوت شده و جلسات هم اندیشی برگزار می‌شود.

مدیر ستاد کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان قم در ادامه به حمایت‌های ستاد از کانون‌ها اشاره کرد و گفت: طی ۱۰ سال گذشته کانون‌های مساجد تجهیزاتی دریافت نکرده بودند اما در این مدت توانستیم با استفاده از اموال مازاد دولتی و بر اساس قوانین تعریف شده دو مرحله اهدای تجهیزات به کانون‌ها داشته باشیم که مرحله سوم نیز در حال برنامه ریزی است ضمن اینکه این حمایت‌ها بر اساس نظام ارزش گذاری انجام می‌شود