به گزارش پایگاه خبری دورشهر قم به نقل از خبرگزاری مهر، آیت الله ناصر مکارم شیرازی در دیدار ریاست دادگستری و دادستان قم ضمن قدردانی از تلاش‌های مجموعه قضائی کشور، قم را شهری متمایز و متعلق به جهان اسلام و تشیع دانسته و گفت: مردم انتظار دارند که قم شهری معنوی روحانی باشد و چنانچه […]

به گزارش پایگاه خبری دورشهر قم به نقل از خبرگزاری مهر، آیت الله ناصر مکارم شیرازی در دیدار ریاست دادگستری و دادستان قم ضمن قدردانی از تلاش‌های مجموعه قضائی کشور، قم را شهری متمایز و متعلق به جهان اسلام و تشیع دانسته و گفت: مردم انتظار دارند که قم شهری معنوی روحانی باشد و چنانچه مفسده‌ای در آن رخ دهد، اهمیت بیشتری دارد.

وی ریشه یابی جرایم و حوادث را از وظایف دادگستری برشمرد و تأکید کرد: ریشه یابی حوادث سبب می‌شود که از تکرار آن در آینده جلوگیری شود. پرونده‌ای که منجر به صدور حکم می‌شود باید علل و منشأ آن بررسی گردد.

مرجع تقلید شیعیان از جمله علل حوادث و جرایم در کشور را مشکلات اقتصادی ذکر کرد و گفت: سرچشمه مواد مخدر، فحشاء، سرقت و بسیاری دیگر از جرایم مشکلات اقتصادی است. باید مدام پیامدهای مشکلات اقتصادی به مسئولین تذکر داده شود تا نسبت به حل آن اقدام کنند و هر اندازه که مشکلات اقتصادی کم شود و مردم بتوانند یک زندگی سالم داشته باشند، به همان نسبت جرایم نیز کم می‌شود.

آیت الله مکارم شیرازی افزود: بعضی کارهای نامشروع تحت عنوان فعالیت‌های اقتصادی سالم مثل مضاربه صورت می‌گیرد که چیزی جز رباخواری نیست. پول‌های مردم را با وعده سودهای بالا می‌گیرند و در آخر با انبوهی از مال‌های مردم متواری می‌شوند. البته باید مردم را نسبت به خطرات این گونه سرمایه گذاری ها آگاه کرد که دچار طمع نشده و تسلیم این گونه افراد نشوند و دستگاه قضائی هم موظف است که جلوی فعالیت این گونه مؤسسات و افراد را بگیرد.

وی یادآور شد: اگر مسئولین کار را جدی بگیرند، کارمندان سطوح میانی و پایینی نیز جدی خواهند بود و خیلی از مشکلات مردم به آسانی حل می‌گردد. مسئولین و کارمندان باید نسبت به حل مشکلات ارباب رجوع دلسوزی نمایند.

مرجع تقلید شیعیان در پایان خطاب به رئیس دادگستری استان قم، حل مشکلات مردم را عبادت دانست و گفت: ان شاءالله با دلسوزی، مشکلات مردم را پیگیری می‌کنید و ما هم برای موفقیت شما دعا می‌کنیم.