برنامه قرآنی «محفل» یکی از پدیده های رسانه ملی در ماه مبارک رمضان بوده که توانسته بسیاری از مخاطبان را در واپسین دقایق مانده به افطار پای تلویزیون بنشاند.

به گزارش سایت خبری دورشهر قم- این روزها کمتر کسی است که برنامه ویژه لحظات افطار شبکه سوم سیما با عنوان محفل را ندیده و با آن ارتباط برقرار نکرده باشد، محفلی که به پدیده رمضانی امسال تبدیل شد و هر چقدر جلوتر می‌رود بر استقبال مخاطبان آن نیز افزوده می‌شود.

برنامه‌ای که با محوریت قرآن کریم تهیه و تولید شده و در هر برنامه مهمانانی از نوابغ، چهره‌ها و استعدادهای قرآنی ایرانی و غیرایرانی فعال در سنین متفاوت در حوزه‌های مختلف از جمله حفظ، قرائت، جمع خوانی و تواشیح در آن حضور می‌یابند و به اجرای برنامه می‌پردازند.

حامد شاکرنژاد، احمد ابوالقاسمی، حجت‌الاسلام و المسلمین قاسمیان، رضوان درویش از کشور سوریه و حسنین حلو از کشور عراق، کارشناسان ایرانی و بین‌المللی برنامه محفل بودند که بیان نکات و مطالبی توسط هر یک از آنان پس از اجرای مهمانان، بر جذابیت این برنامه افزوده است.

بازنشر قسمت‌هایی از این برنامه در فضای مجازی نیز بسیار به چشم می‌خورد و در مجموع به نظر می‌رسد این برنامه قرآنی که اولین بار به این سبک روی آنتن تلویزیون رفته است توانسته انتظارات را برآورده کند و در این سال‌ها کمتر برنامه قرآنی در رسانه ملی سراغ داریم که توانسته باشد بیننده را پای خود بنشاند.

در ادامه با برخی از کارشناسان قرآنی گفتگویی انجام داده ایم و نظر آنان را در خصوص این برنامه قرآنی جویا شده ایم که به شرح زیر می‌باشد:

حجت الاسلام علی اصغر کریمی مدیر مؤسسه قرآنی کربلایی کاظم که در حوزه آموزش قرآن، حفظ و مفاهیم در قم فعالیت دارند  اظهار داشت: تهیه و تولید برنامه تلویزیونی محفل که از شبکه سه سیما در ایام ماه مبارک رمضان در حال پخش است برکات و تأثیرات بسیاری در راستای توجه جامعه به قرآن کریم داشته که باید از عوامل این برنامه قدردانی کرد و امیدواریم این برنامه با قوت بیشتری ادامه داشته باشد.

مدیر مؤسسه قرآنی کربلایی کاظم ساروقی بیان داشت: داوران این برنامه از اساتید برجسته و نخبگان قرآن کریم در رشته‌های مختلف بوده اند و تنوع مهمانان دعوت شده به این برنامه که در بخش‌های مختلف قرآن فعالیت می‌کردند نیز از دیگر ویژه گی های مثبت برنامه بوده که موجب جذب مخاطب عام به این برنامه شده است.

«محفل» مقدمه ای برای رفع مهجوریت قرآن در جامعه

محفل توانست چهره‌های قرآنی در سنین مختلف را به جامعه بشناساند

وی ادامه داد: این برنامه تلویزیونی توانست چهره‌های قرآنی در سنین مختلف را به جامعه بشناساند و از سویی دیگر؛ دعوت از اساتید بین المللی قرآن کریم در طول برگزاری این برنامه نیز کار پسندیده‌ای بوده که موجب انتقال تجربیات این عزیزان به سایر افرادی که در عرصه قرآن کریم در حال فعالیت هستند بود.

حجت الاسلام کریمی بیان داشت: نحوه پرسش داوران از مهمانان مناسب بود و حجت الاسلام قاسمیان نیز در برهه‌های مختلف برنامه تلاش کرد تا نکات قرآنی که مورد نیاز امروز افراد و جامعه اسلامی است را بر اساس مفاهیم و معارف قران کریم بیان کند.

مدیر مؤسسه قرآنی کربلایی کاظم ساروقی گفت: در مجموع این برنامه از یک صمیمت خوبی برخوردار بوده است و شوخی‌ها نیز با رعایت آداب و در زمان خود صورت می‌گرفت و مخاطبان با آن ارتباط برقرار می‌کردند و حتی این دست زدن‌ها نیز نشان از دارد که مذهبی‌ها فقط اهل گریه و عزا نیستند و به شادی نیز توجه دارند.

عوامل مؤثر در موفقیت برنامه تلویزیونی محفل

وی ابراز داشت: توانمندی مجری برنامه، تکریم مهمانان برنامه و جذابیت‌های بصری از جمله دکور و کارگردانی تلویزیونی از جمله ویژگی‌های مؤثر این برنامه در جذب مخاطبان بوده است و سطح کیفی این برنامه در مقایسه با برنامه‌های مناسبتی ماه رمضان سال‌های گذشته نه تنها پایین‌تر نبوده؛ بلکه بالاتر نیز بوده است که امیدواریم این برنامه قرآنی با قوت بیشتری ادامه پیدا کند.

حجت الاسلام کریمی در ادامه عنوان داشت: استان قم چهره‌ها و شخصیت‌های قرآنی برجسته بسیاری دارد که انتظار است این افراد شناسایی و در چنین برنامه‌های قرانی به جامعه معرفی شوند چرا که بیشتر کسانی که در زمینه قرآن کریم در رشته‌های مختلف فعالیت دارند گمنام هستند و یکی از رسالت‌های رسانه نیز همین موضوع می‌تواند باشد.

حجت الاسلام علیرضا خسروی مدیر مؤسسه بیت القرآن امام علی (ع) قم  اظهار داشت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران تاکنون برنامه‌ای با محوریت قرآن کریم در سطح برنامه تلویزیونی محفل تهیه و تولید نشده بود که خوشبختانه این برنامه قرآنی با جاذبه‌های خود موجب شد تا توجه جامعه و خانواده‌ها به قرآن کریم بیشتر جلب شود.

«محفل» مقدمه ای برای رفع مهجوریت قرآن در جامعه

جای برنامه تلویزیونی محفل در رسانه ملی خالی بود

وی گفت: در گذشته برنامه‌هایی که در این سبک ساخته می‌شد؛ بیشتر برای سرگرمی و تفریح مردم بوده است و در کنار آن عوامل نیز به دنبال دریافت دستمزد بودند، اما عوامل برنامه قرآنی محفل رویکرد و نیت دیگری دارند و به دنبال انعکاس فعالیت‌های فعالان قرآنی و ترویج و گسترش فرهنگ قرآن کریم هستند که جای این برنامه در رسانه ملی خالی بود.

مدیر مؤسسه بیت القرآن امام علی (ع) قم افزود: خوشبختانه این برنامه با توجه به همزمانی پخش آن با برنامه پس از زندگی که از شبکه چهارم سیما پخش می‌شد و در این سال‌ها مخاطبان خود را جذب کرده؛ پربیننده بوده است و توانسته توجه جامعه را به خود جلب کند.

محفل پاسخی محکم به گزافه گویی وهابیت

حجت الاسلام خسروی با بیان اینکه وهابیت همواره تبلیغ می‌کند که شیعیان نسبت به قرآن توجه لازم را ندارند و حتی قرآن آنان نیز متفاوت است ابراز داشت: این برنامه با مهمانان خود از حافظان و قاریان ممتاز ملی و بین المللی در سنین مختلف توانست پاسخ محکمی به این گزافه گویی ها بدهد و نشان دهد شیعیان نسبت به قرآن کریم بی تفاوت نیستند و اهتمام ویژه ای به حفظ و قرائت دارند.

وی عنوان داشت: برنامه تلویزیونی محفل در حقیقت گامی در راستای خارج کردن قرآن از مهجوریت بوده است و امیدواریم با ادامه یافتن آن و غنای روزافزون این برنامه افراد بیشتری که در عرصه قرآن سال‌های تلاش کرده اند و موفقیت‌های خوبی را به دست آوردند برای ترغیب جامعه به خصوص نسل جوان به انجام فعالیت‌های قرآنی معرفی شوند.

محفل نه تنها انتظارات نخبگان بلکه آحاد جامعه را برآورده کرد

عبدالعلی براتی رئیس اداره امور قرآنی اداره کل تبلیغات اسلامی استان قم  اظهار داشت: برنامه محفل از جمله برنامه‌های جدید، خوب و تأثیرگذاری بود که در این سال‌ها از رسانه ملی پخش شده است که سازمان تبلیغات اسلامی نیز در روند تولید و طراحی آن مشارکت‌هایی داشته و این برنامه توانسته تا حدود زیادی انتظارات نه تنها متدینین و نخبگان و علاقمندان به قرآن؛ بلکه عمومی جامعه را برآورده کند.

حجت الاسلام براتی با بیان اینکه مباحث قرآن کریم دارای ابعاد و رشته‌های مختلفی است بیان داشت: نباید صرفاً تک بعدی به موضوعات قرآنی نگاه کرد و فقط تلاوت و حفظ را مورد متوجه قرار داد؛ بلکه باید تلاش شود تا جنبه‌های ناشناخته‌ای که می‌تواند در امر ترویج فرهنگ و معارف قرآن کریم تأثیرگذار باشد را نیز مورد توجه قرار داد که خیرین وقف در زمینه قرآن و اقدامات قرآنی انجام شده از سوی گروه‌های مردمی و مؤسسات قرآن در سطح کشور نیز می‌بایست در این برنامه معرفی شوند.

رئیس اداره امور قرآنی اداره کل تبلیغات اسلامی استان قم افزود: برای سال اولی که این برنامه روی آنتن رفته است بازخوردهای خوبی از سوی جامعه دیده شده و باید تلاش شود تا تعادل بیشتری بین جذابیت و محتوا برقرار باشد.

وی با تاکید بر اینکه بحث آموزشی در حوزه فنی و تخصصی قرآن کریم باید پررنگ‌تر شود ابراز داشت: بسیاری از قاریان در پرده‌ها و نغمه‌های مختلف به قرآئت قرآن می‌پردازند و گاهاً اساتید و داوران نیز قرائت‌هایی دارند که مخاطب عام از ویژگی‌های فنی و تخصصی آنان اطلاعی ندارد که جا دارد در این زمینه نیز توضیحاتی داده شود.

«محفل» مقدمه ای برای رفع مهجوریت قرآن در جامعه

محفل مقدمه اصلاح سبک زندگی‌ها از پرتوی معارف قرآن

حجت الاسلام براتی ابراز داشت: هدف از پرداختن به قرآن در ابعاد مختلف تلاوت، ترتیل و حفظ در حقیقت کمک به درک معارف قرآن کریم است تا در نهایت انس به قرآن افزایش یافته و سبک زندگی‌ها از پرتوی معارف قرآنی اصلاح و قرآنی شود که به همین دلیل انتظار می‌رود بعد تفسیر و آموزش مفاهیم قرآن کریم نیز برای استفاده بیشتر مخاطبان در این برنامه پر بیننده باید تقویت شود.

وی با بیان اینکه در حوزه دانش بنیان بودن قرآن نیز می‌بایست اقداماتی صورت گیرد ابراز داشت: اقدامات بسیاری در راستای استفاده از ابزارهای جدید در حوزه مسائل قرآنی صورت گرفته است که این امر می‌تواند برای نسل جدید جالب توجه و در جذب آنان مؤثر باشد.

وی در ادامه با بیان اینکه حضور بانوان قرآنی در این برنامه بسیار جالب توجه است عنوان داشت: با توجه به اینکه بسیاری از شرکت کنندگان از بین خانم‌ها بوده اند جا داشت تا یکی از داوران از بین بانوان نخبه قرآنی انتخاب می‌شدند.

رئیس اداره امور قرآنی اداره کل تبلیغات اسلامی استان قم گفت: برنامه محفل در حوزه مباحث حکمرانی نیز می‌تواند نقش آفرین باشد و مطالبات مردمی در بستر قرآن کریم را مطرح و از سیاست گذاران و کارگزاران برای حل مشکلات انتظار ایجاد کند.

حجت الاسلام براتی همچنین بیان داشت: جا دارد در این برنامه شخصیت‌ها و عالمان تراز اول که در حوزه قرآن کریم کارهای بزرگی کردند و بزرگانی که در زمینه قرآن سخنانی داشته اند بدان‌ها اشاره شود.

وی اضافه کرد: هم اکنون بسیاری از محافل قرآنی در سطح کشور به صورت گمنام مشغول فعالیت و تربیت نیروهای قرآنی هستند که انتظار می‌رود در راستای تقویت این محافل، ضمن شناسایی در هر استان در این برنامه معرفی و به جامعه شناسانده شوند.

تنوع مهمانان از جمله عوامل جذابیت برنامه قرآنی محفل

رئیس اداره امور قرآنی اداره کل تبلیغات اسلامی استان قم با بیان اینکه تنوع مهمانان در این برنامه از جمله عوامل جذابیت این برنامه قرآنی بوده است افزود: محفل در طول اجرا باید با مهمانان حضوری در این برنامه که اغلب از فعالان قرآنی هستند نیز ارتباط برقرار کند و به نظر می‌رسد هم اکنون مهمانان درگیر این برنامه نیستند که در صورت رخ دادن این اتفاق بیننده تلویزیونی نیز درگیر آن خواهد شد و بر جذابیت آن افزوده خواهد شد.

حجت الاسلام براتی ابراز داشت: در مجموع باید اذعان داشت برنامه قرآن محفل، اقدام بسیار مناسبی در راستای ترویج فرهنگ و مکتب قرآن در بین آحاد جامعه بوده است و امیدواریم عوامل این برنامه در راستای تقویت و بهتر شدن هر چه بیشتر آن برنامه ریزی و آسیب شناسی داشته باشند و در دوره‌های بعدی پخش آن؛ شاهد هر چه بهتر شدن این برنامه قرآنی باشیم.

  • نویسنده : مهدی بخشی سورکی
  • منبع خبر : دورشهر قم