به گزارش پایگاه خبری دورشهر قم به نقل از خبرگزاری مهر، ویژه برنامه گلریزان با هدف آزادسازی زندانیان جرایم مالی غیر عمد در استان قم به ایستگاه ورزشی‌ها رسید و این مراسم به میزبانی هیئت ورزش‌های زورخانه ای و کشتی پهلوانی استان قم در زورخانه سید الشهدا قم برگزار شد. در این مراسم که با […]

به گزارش پایگاه خبری دورشهر قم به نقل از خبرگزاری مهر، ویژه برنامه گلریزان با هدف آزادسازی زندانیان جرایم مالی غیر عمد در استان قم به ایستگاه ورزشی‌ها رسید و این مراسم به میزبانی هیئت ورزش‌های زورخانه ای و کشتی پهلوانی استان قم در زورخانه سید الشهدا قم برگزار شد.

در این مراسم که با حضور مدیرکل زندان‌های استان قم، مدیرکل ورزش و جوانان استان قم، دبیر فدراسیون ورزش‌های زورخانه ای و کشتی پهلوانی و جمعی از خیرین و پهلوانان این رشته ورزشی از شهرهای مختلف کشور از جمله، تهران، همدان، دلیجان، محلات، اراک، کاشان و قم برگزار شد در ابتدا گروهی از باستانی کاران به انجام حرکات ورزشی پرداختند.

بر اساس این گزارش از ویژگی‌های این مراسم نواختن زنگ زورخانه برای ورود پهلوان‌های کهن کسوتی بود که یکی پس از دیگری به مراسم وارد می‌شدند و مرشدهای حاضر در این مراسم نیز با قرائت اشعاری در مدح اول پهلوان عالم حضرت علی (ع) و اهل بیت (ع) شور و حال خاصی را به این مراسم بخشیده بودند.

کم کم با اتمام ورزش گروهی به لحظات پایانی مراسم رسیدیم و یکی از کهن کسوتان و پیرغلامان اهل بیت (ع) که از شهر همدان میهمان این برنامه بود، با پهن کردن لنگی که یکی از نمادهای ورزش پهلوانی است در وسط گود زورخانه و با قرائت اشعار زیبا در مدح و منقبت اهل بیت (ع) برنامه گلریزان را آغاز کرد.

در ابتدای این گلریزان این پهلوان با مدد گرفتن از پنج تن آل عبا از پنج پهلوان دعوت کرد تا چراغ اول گلریزان را روشن کنند و با خواندن شهری در مدح مولای متقیان علی (ع) زمینه حضور این پهلوانان را فراهم ساخت.

سپس با روشن شدن چراغ گلریزان از دیگر پهلوانان دعوت کرد تا در این مسیر خیر یعنی آزاد سازی زندانیان با جرایم مالی غیر عمد از دیگر پهلوانان جا نمانند و با هر توان مالی به جمع خیرین بپیوندند.

از دیگر نکات جالب این مراسم چرخاندن لنگ پهلوانی در میان جمعیت توسط دو تن از پهلوانان قم که سادات هستند، بود که باعث شد تا هرکسی با هر توان مالی در این کار خیر شرکت کند و سعی کند تا از دیگران برای حضور در جمع خیرین عقب نماند.

همچنین در حاشیه این مراسم خانواده شهید حسین هدایی با حضور در مراسم اعلام کردند که شهید هدایی به خواب خانواده خود آمده و اعلام کرده که پنج میلیون تومان به جشن گلریزان کمک کنند و آن‌ها از طرف شهید این کمک را انجام دادند.

پوشش رسانه‌ای ویژه توسط خبرنگاران قمی نیز از دیگر نقاط مثبت جشن گلریزان بود.

در پایان این مراسم با اعلام مجری برنامه مشخص شد که پهلوانان ایران بیش از یک میلیارد و ۴۰ میلیون ریال در این جشن گلریزان به آزادی زندانیان جرایم مالی غیر عمد استان کمک کردند که نسبت به برنامه مشابه در سال گذشته با رشد چشمگیری مواجه شده است.