به گزارش پایگاه خبری دورشهر قم به نقل از خبرگزاری مهر، مراجع تقلید، نهادهای عالی و مراکز حوزوی در بیانیه‌های جداگانه، مردم ایران و امت اسلامی را به شرکت گسترده در راهپیمایی روز جهانی قدس دعوت کردند که متن این پیام‌های به شرح زیر است: آیت الله مکارم شیرازی: جهان اسلام خود را در برابر […]

به گزارش پایگاه خبری دورشهر قم به نقل از خبرگزاری مهر، مراجع تقلید، نهادهای عالی و مراکز حوزوی در بیانیه‌های جداگانه، مردم ایران و امت اسلامی را به شرکت گسترده در راهپیمایی روز جهانی قدس دعوت کردند که متن این پیام‌های به شرح زیر است:

آیت الله مکارم شیرازی: جهان اسلام خود را در برابر مسئله فلسطین و آزادی قدس مسئول بداند

بسم الله الرحمن الرحیم

و اعتصموا بحبل الله جمیعاً ولا تفرقوا

آخرین جمعه ماه مبارک رمضان میعاد مسلمانان و آزادی خواهان جهان در دفاع از حقوق پایمال شده مردم مظلوم فلسطین و دفاع از قلمرو سرزمین‌های اسلامی است. مسجد الاقصی محل معراج پیامبر اکرم (ص) و قبله گاه نخست مسلمانان بیش از شصت سال است که غصب شده و مدعیان حقوق بشر و دموکراسی بر جنایات هر روزه رژیم صهیونیستی چشم بسته و نظاره گرند. اما آنچه اهمیت دارد این است که جهان اسلام خود را در برابر این مسأله مسئول بداند و رهبران و متولیان امور نسبت به آزادی قدس و حمایت از حقوق مردم مظلوم فلسطین بی تفاوت نباشند و با اطمینان به وعده نصرت الهی تا آزادی سرزمین‌های اشغالی و مسجد الاقصی که إن‌شاءالله دور نخواهد بود از هیچ تلاشی فروگذار نکنند و یکایک مسلمانان جهان با پاسداشت روز قدس و شرکت در راهپیمایی آن در این حرکت عظیم سهیم باشند چرا که قرآن کریم می‌فرماید: ألا إِنَّ نَصْرَ اللَّهِ قَرِیبٌ.

آیت الله نوری همدانی: راهپیمایی روز قدس امسال حساس‌تر از سالهای گذشته است

آیت الله حسین نوری همدانی با اشاره به در پیش بودن روز جهانی قدس اظهار داشت: امسال روز قدس از هر سال دیگری حساس‌تر به نظر می‌رسد و مسلمانان جهان باید باشکوه‌تر و با قدرت، وحدت و اجتماع بیشتری در راهپیمایی روز قدس شرکت کنند.

مرجع تقلید شیعیان بیان داشت: مسلمانان می‌دانند که اسرائیل حرکات مذبوهانه ای در ابعاد مختلف انجام می‌دهد و مسلمین باید برای اعلام نزدیک بودن سقوط اسرائیل با شکوه و عظمت در راهپیمایی روز قدس شرکت کنند و نفرت خود را از آمریکا و ایادی استکبار و رژیم صهیونیستی نشان دهند.

آیت الله نوری همدانی افزود: امروز اسرائیل نفس‌های آخر خود را می‌کشد و مسلمین باید با قدرت در میدان حاضر باشند و امیدواریم امسال سال سقوط این غده سرطانی باشد.

آیت الله سبحانی: مسلمانان جهان همگان به کمک مظلومان فلسطینی برخیزند

بسم الله الرحمن الرحیم

آخرین جمعه ماه مبارک رمضان از طرف حضرت امام (قدس سره) روز قدس نامگذاری شده است و هدف از این نامگذاری این است که مسلمانان جهان همگان به کمک مظلومان فلسطینی برخیزند و نابودی نظام غاصب صهیونیسم را از خداوند متعال درخواست کنند.

از هموطنان عزیز روزه دار درخواست می‌شود با دیگر کشورهای اسلامی در راهپیمایی روز قدس شرکت نمایند و وحدت جامعه اسلامی در آزادی قدس به منصه ظهور برسانند.

آیت الله جوادی آملی: حضور گسترده در راهپیمایی روز قدس تقویت مظلوم و تضعیف ظالم است

معظم له در این پیام ابراز داشتند: روز قدس و راهپیمایی روز قدس از سنت‌های حسنه امام راحل (رضوان الله تعالی علیه) است که بر همه ما لازم است شرکت کنیم!

روز قدس تنها برای آزادسازی محرومان فلسطین نیست، بلکه روز قدس قداستی دارد به طول و عرض جهان اسلام، اوّلین مسئله مسلمین در بیش از نیم قرن اخیر جریان فلسطین بود.

در این روز ما از جامعه جهانی بخواهیم هم به فکر آزادی و قداست و استقلال کشورها باشند و هم دست استکبار و صهیونیسم را باز نگذارند تا آن تجربه تلخ جنگ جهانی اوّل و دوم که هنوز در ذائقه بشریت هست، تکرار نشود! کشورها با کشتن به آزادی نمی رسند! بشریت با خونریزی و کشتن به آزادی نمی‌رسد! هرگز کشتن و کشتار بشر را متمدّن نمی‌کند.

حضور همگان در این راهپیمایی هم تقویت مظلوم است و هم تضعیف ظالم؛ امیدواریم همگان در این آخرین جمعه ماه مبارک رمضان که پیام امام راحل را احیا می‌کنند، در راهپیمایی شرکت نمایند.

بیانیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به مناسبت روز قدس

بسم الله الرحمن الرحیم

روز جهانی قدس که یادآور نیت پاک رهبرکبیر انقلاب اسلامی امام خمینی -قدس سرّه- است؛ روز بیزاری جستن از فسادها، مظلوم‌کشی‌ها و ستم کاری‌های رژیم غاصب صهیونیستی و روز تجلی جهاد مسلمین جهان علیه ظلم و کفر استکبار است.

این غده سرطانی، پایگاه تروریسم است و ریشه کن شدن آن از غرب آسیا، آرامش و امنیت را به منطقه باز خواهد گرداند. اگرکشورهای اسلامی بر مسأله اصلی جهان اسلام یعنی فلسطین استقامت بورزند؛ این حرکت نزولی و رو به زوالِ رژیم غاصب صهیونیستی که آغاز شده است، با سرعت بیشتری طی خواهد شد.

از گذشته که ملت فلسطین با دستان خالی در برابر رژیم کودک کش مبارزه می‌کرد تا امروز که مقاومت اسلامی، جایگاه جهاد و مبارزاتش به تهدیدات رژیم غاصب را به سطح پاسخ موشکی ارتقا داده است و دشمن صهیونیستی در بحران‌های سیاسی، اقتصادی و امنیتی و اجتماعی رو به ضعف نهاده؛ ملت ایران با هدایت‌های داهیانه رهبر معظم انقلاب -مدظله العالی-، همچنان بر عهد خود در حمایت از مظلومان و مبارزه با ستمگران استوار است و فلسطین و قدس شریف را در این کارزار تنها نخواهد گذاشت.

به فضل و اراده‌ی الهی، توطئه‌های نظام سلطه علیه جهان اسلام در بیشتر موارد ناکام مانده است. صحنه‌ی حوادث فلسطین، لبنان، سوریه، عراق، یمن و افغانستان نیز به وضوح نشان می‌دهد جبهه مقاومت علیرغم حجم سنگین فشارها، همچنان با قدرت و تأثیر گذار پیش می‌رود.

پریشانی و ناکامی آمریکا و همدست جنایتکار او رژیم غاصب صهیونیستی در منطقه، بیش از هر چیز، از بیداری امت‌های اسلامی و مقاومت فعال ملت‌ها علیه اشغالگری نشأت می‌گیرد. طرح عادی سازی روابط گرچه از سوی برخی دولت‌های خائن پیگیری می‌شود؛ اما هیچ عقبه مردمی ندارد و سرایت منفوریت رژیم اشغالگر قدس، تاج و تخت این حکام سازشکار را نیز به سقوط خواهد کشاند.

حضور گسترده و جهانی امت اسلامی در حمایت از مردم مظلوم فلسطین در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان موجب اکمال بهره مندی‌های مسلمین از برکات رمضان الکریم خواهد شد. جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ضمن دعوت از عموم مؤمنین و آزادگان برای حضور پرشور در این میدان عظیم مجاهدت، یاد و نام شهدای مبارزه با رژیم غاصب صهیونیستی را گرامی می‌دارد و تأکید می‌کند که تداوم مقاومت در سرزمین فلسطین و حمایت‌های جهانی از مجاهدان فلسطینی، قدس شریف را آزاد خواهد کرد و این پاره تن جهان اسلام به آغوش ملت اسلامی باز خواهد گشت؛ ان شاءالله.

بیانیه مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه به مناسبت روز جهانی قدس

بسم الله الرحمن الرحیم

حضرت امام خمینی رضوان الله علیه: «.من روز قدس را روز اسلام و روز رسول اکرم صلی الله علیه و آله می دانم، و روزی است که باید ما تمام قوای خودمان را مجهز کنیم؛ و مسلمین از آن انزوایی که آنها را کشانده بودند خارج شوند، و با تمام قدرت و قوّت در مقابل اجانب بایستند.» (صحیفه امام؛ ج ۹، ص ۲۷۸)

پیام تاریخی امام راحل رحمه الله علیه در سیزدهمین روز از ماه مبارک رمضان سال ۱۳۹۹ هجری قمری (۱۶ مرداد ۱۳۵۸)، در روزگاری که تمام طاغوت‌های جهان تلاش داشتند تا نام کشور مظلوم و شجاع فلسطین را از صحنه تاریخ محو کنند، بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی ایران، حضرت امام خمینی رضوان الله علیه با تدبیری حکیمانه و الهی، آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را به نام روز قدس نامگذاری کردند و با این اقدام، معادلات شوم دنیای استکبار را به هم ریخته و. نور امید به دل مظلومان فلسطینی تاباند و میلیونها آواره فلسطینی و مبارز و نیز امت اسلامی را برای مقابله عملی با توطئه‌های رژیم اشغالگر قدس و آمریکای جهانخوار مصمم‌تر و استوارتر کرد.

«روز قدس» به توفیق الهی و با بهره‌گیری مسلمانان از برکات ماه مبارک رمضان، موجب ایجاد خط وحدتی منسجم میان امت اسلامی، زنده ماندن آرمان آزادی فلسطین و برملا شدن توطئه‌ها و ستمکاری‌های صهیونیست‌های غاصب گردید و زمینه تشکیل جبهه مقاومت برای مقابله با اشغالگران قدس را فراهم کرد.

امروز جبهه مقاومت، استوارتر از همیشه در کمال عزت و اقتدار از حق مردم مظلوم فلسطین دفاع می‌کند و هیمنه رژیم اشغالگر قدس هم بیشتر از گذشته شکننده‌تر شده و شاهد بر این مدعا درماندگی غده سرطانی اسرائیل در پی حمله وحشیانه آنها به معتکفان مسجدالاقصی و هتک حرمت قبله اول مسلمانان و معبد ادیان ابراهیمی و روبرو شدن با شلیک موشک‌های خوارکننده مقاومت از جنوب لبنان و نوار غزه بود که باری دیگر قدرت پوشالین رژیم غاصب اسرائیل را بر همگان آشکار نمود.

در شرایط کنونی که بنابر فرموده رهبر فرزانه انقلاب، حضرت امام خامنه‌ای حفظه الله تعالی، صهیونیست‌ها به دلیل اختلافات داخلی و همچنین افزایش عملیات‌های ضدصهیونیستی در داخل سرزمین‌های اشغالی با سرعت بیشتر به سوی نابودیشان پیش می‌روند، راه‌پیمایی جهانی روز قدس امسال دارای اهمیت بسیار زیادی است و موجب دلگرمی مردم مظلوم فلسطین و تمام مظلومان جهان شده و خشم و عصبانیت اشغالگران صهیونیست و حامیان آنها را رقم می‌زند.

مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه ضمن تأکید بر حمایت همه جانبه از حقوق ملت مظلوم فلسطین و محکوم نمودن رژیم غاصب اسرائیل، از عموم طلاب و روحانیون عزیز و مردم همیشه در صحنه و مؤمن ایران اسلامی، می‌خواهد قوی‌تر از گذشته با حضور خود در راهپیمایی باشکوه روز قدس، جنایات رژیم صهیونیستی و حامیان این رژیم منحوس را محکوم کرده و در راستای نیل مردم مظلوم فلسطین به آرمان آزادی قدس شریف از هیچ تلاشی دریغ نورزند.

بیانیه مشترک مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران و جامعهالزهرا (س) به مناسبت روز قدس

«بسم اللّهِ قاِصمِ الجَّبارینَ»

روز جهانی قدس، روز فریاد رهایی فلسطین از چنگال صهیونیست‌های غارتگر، روز مقابله مستضعفین با مستکبرین و حاصل تدبیر الهی معمار کبیر انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی رحمهالله‌علیه برای انسجام و اتحاد جهان اسلام و تمام آزاداندیشان و آزادی‌خواهان جهان در برابر رژیم غاصب و کودک‌کش صهیونیستی و حمایت از انتفاضه مردم مظلوم فلسطین است.

با گذشت بیش از ۴۰ سال از تدبیر راهبردی و آینده‌نگرانه حضرت امام خمینی رحمهالله‌علیه در نامگذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز جهانی قدس، آرمان آزادی قدس شریف و حمایت از ملت فلسطین به یک مطالبه بین‌المللی تبدیل شده است.

امروز جمهوری اسلامی ایران با رهبری جهان‌نگرانه حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای مدظله‌العالی، تمام توطئه‌های آمریکا، رژیم صهیونیستی و متحدان منطقه‌ای آنها را آشکار و ابتر نموده، به گونه‌ای که جبهه مقاومت برای آزادی قدس شریف قدرتمندتر از هر زمان دیگری این رژیم تروریستی و نامشروع را به ستوه آورده است.

امت اسلامی و مردم مسلمان ایران در راستای محو کامل این غده سرطانی، امسال پرشورتر از سال‌های گذشته در روز جهانی قدس، با فریاد مرگ بر اسرائیل، خشم و نفرت خود را از رژیم سفاک صهیونیستی اعلام می‌کنند و این پیام را به جهانیان به‌ویژه جبهه استکبار و صهیونیسم بین‌الملل و دشمنان اسلام ابلاغ خواهند کرد که با درک اهمیت عمق راهبردی انقلاب اسلامی در منطقه و جهان امروز، هیچگاه از فلسطین به‌عنوان مسئله اول جهان اسلام و نیز مسئله حیاتی جامعه عدالت‌خواه و صلح طلب غفلت نخواهند کرد.

طلاب، اساتید و کارمندان جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها و مرکز مدیریت خواهران سراسر کشور نیز ضمن همراهی هر ساله با مردم شریف ایران اسلامی در راهپیمایی‌های روز جهانی قدس، انزجار و نفرت بیش از پیش خود را از رژیم غاصب صهیونیستی اعلام می‌دارد و از تمامی اقشار و آحاد ملت عظیم‌الشأن این مرز و بوم دعوت می‌کند بار دیگر با حضور گسترده و معنادار خود در راهپیمایی روز قدس، ضمن تجدید میثاق با آرمان‌های بلند حضرت امام خمینی رحمه‌الله‌علیه و پیروی از منویات رهبر معظم انقلاب مدظله‌العالی، حمایت خود را از ملت مظلوم فلسطین و انزجار از صهیونیست‌ها و حامیان آنان اعلام نمایند.

مجتبی فاضل مدیر حوزه‌های علمیه خواهران / ‏‬ سیده زهره برقعی مدیر جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها

مسیر راهپیمایی روز قدس در قم

راهپیمایی روز قدس قم جمعه هفته جاری ساعت ۱۰ با تجمع در صحن پیامبر اعظم (ص) حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) مقابل درب هفت آغاز شده و سپس آغاز راهپیمایی منسجم و پرشور امت ولایتمدار از مسیر خیابان حضرت آیت‌الله مرعشی نجفی (ره)، چهار راه شهدا، خیابان شهدا (صفائیه) میدان جانبازان به سمت میعادگاه نماز جمعه در مصلی قدس خواهد بود. ورودی برادران به مصلی از طریق بلوار نیایش درب میدان نماز و ورودی خواهران از درب میدان جانبازان است.