خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها- محبوبه حقیقت: مسیر خانه را به مقصد حرم مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها طی می‌کنم تا در شام میلاد امام حسن مجتبی علیه‌السلام میهمان خوان کرمش، در حرم ولی‌نعمت شهرمان باشم. حال و هوای شهر، رنگ و بوی برکت سفره امام حسن مجتبی علیه‌السلام را به خود گرفته و موکب‌هایی […]

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها- محبوبه حقیقت: مسیر خانه را به مقصد حرم مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها طی می‌کنم تا در شام میلاد امام حسن مجتبی علیه‌السلام میهمان خوان کرمش، در حرم ولی‌نعمت شهرمان باشم.

حال و هوای شهر، رنگ و بوی برکت سفره امام حسن مجتبی علیه‌السلام را به خود گرفته و موکب‌هایی در سطح شهر به یمن تولد میوه دل نبی اکرم، علی و فاطمه صلوات الله علیهم اجمعین برپاست؛ و قرار است ولیمه تولد بعد از صدای دلنشین الله اکبر بین مردم پخش شود. چای و شربت و شیرینی هم که مثل همیشه جای خود دارد.

شلوغی موکب‌ها از شب گذشته و پیش از اذان مغرب امروز به عینه مشهود است؛ آخر مردم قم نمک‌گیر سفره بهشتی اهلبیتند. به حرم نزدیک می‌شوم و این شور و اشتیاق برای حضور در حرم مطهر بیشتر نمایان می‌شود. در این شهر که باشی دلت هوای هر امامی را که کند، راهی خانه پرنور و برکت حضرت معصومه یا مسجد مقدس جمکران می‌شوی.

حال و هوای حرم کریمه اهلبیت در شام میلاد کریم اهل بیت(ع)

وارد حرم که می‌شوم نقاره‌های به صدا در می‌آیند و این یعنی امشب یک شب ویژه و خاص برای محبین اهلبیت علیهم‌السلام است‌. هر چند مردم با پانزدهم ماه مبارک و شب میلاد حضرت انسی دیرینه دارند اما صدای نقاره‌ها این شور و نشاط و ذوق را در وجودت هزار بار بیشتر می‌کند.

جمعیت هر کدام به صحن و سرایی خیز برداشته‌اند و هر کس می‌خواهد گوشه‌ای را از آنِ خود کند و به نجوایی عاشقانه دل بسپارد. امشب همه به هوای گرفتن عیدی از کریم آل‌الله و ارج نهادن به مقام والای ایشان، درِ این خانه را زده‌اند؛ حاشا که به این نیت حضورشان نادیده انگاشته شود. این خانه جایی نیست که تو با امید بیایی و ناامید برگردی به خصوص در شام میلاد امام و در خانه کریمه اهل بیت (س) و در ماه میهمانی خدا که فرموده بخواهید تا عطا کنم. در واقع نور علی نور اینجاست که محقق می‌شود.

به لحظات نورانی و ملکوتی اذان نزدیک می‌شویم و باید در صفوف نماز مستقر شویم. مردمان لب فرو بسته از سحر، پانزدهم ماه به ندای الله اکبر غروب پانزدهم ماه قیام می‌کنند و دل را راهی معبود می‌کنند تا واجب الهی آنها را به قرب حق تعالی برساند.

حال و هوای حرم کریمه اهلبیت در شام میلاد کریم اهل بیت(ع)

نماز با عطر تسبیح حضرت فاطمه زهرا و سلام و صلوات تمام می‌شود و مردم این‌بار به این نیت که امشب دعوتی امام حسن مجتبی هستند، بر سفره شبستان حرم مطهر به رسم ادب می‌نشینند و گلوی خود را با جرعه‌ای از چای و نان و خرما تر می‌کنند. در این شب، سفره از سادگی همیشگی‌اش به در می‌آید و پلو و خورشتی نیز، کنار سفره قرار می‌گیرد.

به راستی که نیت‌های قشنگ مردم ستودنی است؛ متبرکات حرم با تمام سادگی‌اش حلاوت خاصی دارد. و امشب تعداد بیشتری بر سر سفره برکت حرم بانوی کرامت روزی خوردند.

کسانی که به علت شلوغی قسمتشان نشد بر خوان باکرم کریم آل طه بنشینند، راهی صحن و سراها شدند تا با خرده طعامی که از منزل خود آورده بودند، روزه خود را باز کنند که باز هم خادمین حرم در صحن و سرا این برکت را به دستشان می‌رساندند.

سفره طعام جمع می‌شود و این‌بار نوبت به سفره معرفت و شناخت ساحت اهل بیت نبوت می‌رسد. نوای گرم مادحین آل الله در مدح و ستایش امام حسن علیه السلام پخش می‌شود و دل‌ها با امام دوم شیعیان پیوند می‌خورد و راهی بقیع می‌شود.

حال و هوای حرم کریمه اهلبیت در شام میلاد کریم اهل بیت(ع)

امام باقر علیه‌السلام می‌فرمایند: “ان قبورنا فی قلوب محبینا” این روزها فاصله و بعد منزل نمی‌تواند مانعی برای نزدیکی دل‌های شیعیان به اهل بیت علیهم‌السلام باشد و امشب انگار همه پشت پنجره‌های بقیع، قبر بی‌شمع و چراغ مولایشان را زائر بودند.‌

حضرت معصومه کریمه اهل بیت برای جدش امام حسن علیه‌السلام سنگ تمام می‌گذارد و نه ایشان که هر امامی در ایام ولادت و شهادتش، در این خانه محفلی در شأن والایش دارد. و مردم در شهری که به عُشّ آل الله شناخته می‌شود مأمن و پناهگاهی سراسر امن و آرام دارند.