– اخبار استانها – به گزارش پایگاه خبری دورشهر قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، حسین زنجیرانی فراهانی، ظهر امروز در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: در بازه زمانی ۲۴ اسفندماه تا ۱۵ فروردین سال ۱۴۰۲،  افزون بر 4 میلیون و ۷۹۷ هزار  دستگاه خودرو به استان  قم وارد شد که در مقایسه با مدت مشابه سال […]

– اخبار استانها –

به گزارش پایگاه خبری دورشهر قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، حسین زنجیرانی فراهانی، ظهر امروز در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: در بازه زمانی ۲۴ اسفندماه تا ۱۵ فروردین سال ۱۴۰۲،  افزون بر 4 میلیون و ۷۹۷ هزار  دستگاه خودرو به استان  قم وارد شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ( ۵ میلیون و۹۰ هزار دستگاه) ۶ درصد کاهش داشته‌ است.

وی در ادامه بیان کرد: بیشترین میزان تردد ثبت شده، توسط سامانه‌های ترددشمار مرکز مدیریت راه‌های استان قم، مربوط به آزادراه تهران- قم، با تعداد یک میلیون و ۲۶۷ هزار دستگاه خودرو در بازه زمان اعلامی است.

زنجیرانی فراهانی کمترین میزان تردد ثبت شده در همین مدت را متعلق به  محور دستجرد- سلفچگان دانست گفت: افزون بر ۶۵ هزار و ۷۶۸ دستگاه خودرو در بازه زمانی یاد شده از این محور تردد داشته‌اند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان قم در خصوص علت کاهش درصد سفرها در ایام نوروز امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته گفت: با وجود رفع پاره‌ای محدودیت‌های کرونایی، به دلیل تقارن ماه مبارک رمضان با ایام تعطیلات نوروزی و تقیدات دینی هموطنان به انجام فریضه الهی روزه، شاهد کاهش سفرهای برونشهری با آغاز این ماه گرانقدر بودیم.

زنجیرانی فراهانی به مدت ماندگاری وسایل نقلیه در بازده زمانی ۲۴ اسفندماه تا ۱۵ فروردین‌ماه سال ۱۴۰۲ در قم اشاره کرد و تصریح کرد: در بازده زمانی یاد شده، ۸۸ درصد وسایل نقلیه وارد شده به استان، کمتر از یک روز در قم ماندگار بوده‌اند.

وی بیشترین مسافران وارد شده به استان قم را به ترتیب از استان‌های تهران،‌ اصفهان،‌ مرکزی،‌ البرز،‌ لرستان و آذربایجان شرقی ذکر کرد و گفت: در این مدت ۶۶۲ هزار و ۶۹۳ دستگاه خودرو از استان تهران وارد استان قم شد که بیشترین آمار تردد را به خود اختصاص داده و قریب ۴۵ درصد از سهم ماندگاری استان ها در قم را نشان می‌دهد.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان قم با اشاره به اتمام طرح ترافیکی نوروزی افزود: در اجرای طرح نوروز ۱۴۰۲ افزون بر ۱۳۰ نفر عوامل اجرایی اداره کل متبوع نسبت به تامین ایمنی راه‌ها، تسهیل سفرها، اجرای برنامه پویش همراهان سفر ایمن و غیره به انجام وظیفه اقدام کردند.

زنجیرانی فراهانی در خاتمه ضمن یادآوری اینکه در ایام نوروزی طرح پویش همراهان سفر ایمن استان قم، در دو ایستگاه، مجتمع خدماتی زیتون و دنیز واقع در آزادراه قم- تهران و بزرگراه سلفچگان- قم اجرا شد، خاطرنشان کرد: امید است این طرح که به طور همزمان و در یکصد ایستگاه در محورهای جاده‌ای سراسر کشور اجرا شد، مورد استقبال مسافران گرامی قرار گرفته و اهداف منظور آن که همانا اشاعه فرهنگ دینی و آموزه‌های ترافیک جاده‌ای بوده، محقق شده باشد.