به گزارش پایگاه خبری دورشهر قم به نقل از خبرگزاری مهر، آیت الله علیرضا اعرافی در دیدار نوروزی اعضای شورای اسلامی شهر قم که در دفتر مدیر حوزه‌های علمیه برگزار شد، با تبریک سال جدید و حلول ماه رمضان و تقدیر از شورا و شهرداری به دلیل خدمات به شهروندان و زائران کریمه اهل بیت […]

به گزارش پایگاه خبری دورشهر قم به نقل از خبرگزاری مهر، آیت الله علیرضا اعرافی در دیدار نوروزی اعضای شورای اسلامی شهر قم که در دفتر مدیر حوزه‌های علمیه برگزار شد، با تبریک سال جدید و حلول ماه رمضان و تقدیر از شورا و شهرداری به دلیل خدمات به شهروندان و زائران کریمه اهل بیت اظهار داشت: حرکت شورا و شهرداری، حرکت قابل قبولی در این سال‌ها بوده و در این دوره نیز جای تقدیر دارد.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه افزود: خدمت به قم خدمت به پایگاه جهاد و اجتهاد و کانون اصلی گفتمان معارف الهی و اهل بیت (ع) و انقلاب است و باید نسبت به توسعه و عمران آن توجه ویژه‌ای صورت پذیرد.

وی با اشاره به برخی از نکات در ارتباط با قم بیان کرد: داشتن سند راهبردی جامع به ویژه سندی جدید ضرورت دارد، چرا که شرایط متفاوت شده و قم اقتضائات متفاوتی دارد و باید سند جدیدی ایجاد کرد.

آیت‌الله اعرافی در مورد توجه به توسعه و عدالت نیز عنوان کرد: حرکت شورا خوب بوده و باید بتوانیم توسعه و عدالت را در کنار هم ببینیم، در برخی از مناطق کم برخوردار قم تحولاتی مشاهده می‌شود که رضایت بخش است و نگاه نسبت به پیشرفت و عدالت در همه مناطق و نقاط قم امری ضروری است.

عضو خبرگان رهبری با اشاره به اهمیت حضور بخش خصوصی در توسعه قم خاطرنشان کرد: اگر بتوان بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران را به میدان آورد و با نظارت و مراقبت لازم باشد، معجزه می‌کند.
همین موضوع رونق تولید که رهبر معظم انقلاب در شعار سال فرمودند از طریق بخش خصوصی می‌توان تحولات خوبی در این باره فراهم کرد.

باید برای حرم و حوزه با نشاط و سرزنده برنامه‌ریزی کرد

آیت‌الله اعرافی در مورد توجه به بافت و اطراف حرم افزود: پیشنهاد شد استاندار و شورا و شهردار در این باره جلساتی بگذارند، برخی از تحولات در بافت حرم در ارتباط با حرم و حوزه جای تأمل دارد و در مورد دسترسی به حرم و حوزه نیز گلایه‌هایی وجود دارد، البته ما نیز تأکید داریم باید درس‌های حوزه در سطح شهر پخش شود؛ اما باید برای حرم و حوزه با نشاط و سرزنده نیز برنامه‌ریزی کرد و رونق حوزه در اطراف حرم بسیار مهم است و گره‌ها را باید گشود و زمینه این رونق را فراهم آورد.

وی بیان کرد: لازم است شورا روی این موضوع ایده‌ای و پروژه‌ای ارائه دهد و مطالعات لازم صورت بگیرد تا پیرامون حرم، کانون سرزنده‌ای برای زائران و مجاوران و حوزه باشد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم عنوان کرد: باید پروژه‌هایی طراحی شود که دسترسی به حرم و فیضیه و حوزه را نگاه دارد، در مجموع بسیاری از پروژه‌های مدیریت شهری خوب است، اما باید مطالعاتی در زمینه دسترسی به هسته مرکزی شهر صورت بگیرد.

وی در مورد توجه به معماری اسلامی و سنتی و ایرانی تصریح کرد: در این باره باید واقعیت جامعه را دید و نمی‌توان مانند قدیم حرکت کرد، اما می‌شود متناسب با دنیای امروز ایده داد، در این خصوص حوزه و دانشگاه و شورا و شهرداری باید ایده داشته باشد.

آیت‌الله اعرافی اظهار داشت: ۴۰۰ سال قبل شیخ بهایی در اصفهان یک طرحی ارائه کرده که هنوز هم دلپذیر و چشم نواز است، در این مورد شورای شهر قم اگر افق دید خود را بالا ببرد و پروژه‌های مطالعاتی داشته باشد و تصمیمات خوبی بگیرد، تحولات مهمی صورت می‌گیرد.

ضرورت توجه به مقاوم سازی در برابر سیل و زلزله و بلایایی

وی گفت: همچنین یکی از موضوعات مهم، مقاوم سازی است، نباید در برابر مقاوم سازی به دلیل سیل و زلزله و بلایایی که وجود دارد کوتاه بیاییم.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور افزود: ناوگان حمل و نقل شهری و فضای سبز نیز مهم است و کارهای خوبی در این خصوص انجام شده که باید ادامه یابد.

وی تصریح کرد: رودخانه نیز در حوزه مدیریت شهری دارای جایگاه مهمی است و نباید بار اضافه‌ای به رودخانه تحمیل کرد و باید شاهراه آزادی باشد و راه تنفس آن را نبست، این‌ها برای آینده قم بسیار مهم است.

آیت‌الله اعرافی در مورد بحث‌های بین المللی قم بیان کرد: قم هنوز بین المللی نیست و باید مختصات بین‌المللی شدن قم را خارج از شعار پیاده کنیم.

وی عنوان کرد: در دوره‌ای شاهد سرزندگی در قم بودیم و باید دوباره چنین رویکردی ایجاد شود و نشاط و سازندگی باید تقویت شود.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه منابع پایدار شهرداری اهمیت زیادی در توسعه و عمران قم دارد اظهار داشت: دستیابی به منابع پایدار برای شهرداری نیز راهکار دارد و باید بودجه قم ۱۰ تا ۲۰ هزار میلیارد تومان باشد.

وی تصریح کرد: باید راههای درآمدزایی را احصا کرد، با تلاش شهردار و نمایندگان مجلس در برهه‌ای ۱,۰۰۰ میلیارد تومان به قم آمد که اثربخش بود، باید روی منابع پایدار کار شود و فقط نگاه به دوره فعالیت خود نداشته باشید و کار ماندگاری برای قم رقم بزنید. مسائل فرهنگی قم و صیانت از جایگاه رفیع قم در شعائر دینی و نمادهای دینی و ارزش‌های الهی بویژه حجاب و عفاف راباید همه ما مهم بشماریم و برای آن همگرایی و هم افزایی و برنامه ریزی داشته باشیم و همه دستگاه‌ها مسئولیت دارند.