– اخبار استانها – به گزارش پایگاه خبری دورشهر قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، مهدی مصری پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: اورژانس قم در کنار هلال احمر به انتقال بیمار به مراکز درمانی، احیا و حفظ جان بیماران می‌پردازد که با وجود افزایش ۷ درصدی ترددهای نوروزی نسبت […]

– اخبار استانها –

به گزارش پایگاه خبری دورشهر قم به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، مهدی مصری پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: اورژانس قم در کنار هلال احمر به انتقال بیمار به مراکز درمانی، احیا و حفظ جان بیماران می‌پردازد که با وجود افزایش ۷ درصدی ترددهای نوروزی نسبت به سال‌های اخیر در استان، بین ۱۵ تا ۲۰ درصد ماموریت‌های اورژانس نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با بیان اینکه از ۲۴ اسفندماه تا به امروز ۴ هزار و ۲۷۲ ماموریت در اورژانس ۱۱۵ استان انجام شده، اضافه کرد: ۳ هزار و ۸۳۳ مصدوم داشتیم؛ در این مدت، ۷۹۶ مورد تصادفات درون شهری و برون شهری و جاده‌ای داشته‌ایم. همچنین ۳۴۹ نفر مصدوم سرپایی در داخل شهر و ۱۰۴ مصدوم سرپایی جاده‌ای بوده‌اند.

وی بیان کرد: در جمع هزار و ۱۳۴ نفر از ۲۴ اسفندماه تا به امروز مصدوم و ۸ نفر فوتی را در استان قم داشته‌ایم که اکثر موارد فوتی نیز سر صحنه سانحه تصادف بوده است.

مصری گفت: همچنین ۵ ماموریت بالگرد دانشگاه علوم پزشکی قم با انتقال ۱۸ مصدوم به مراکز درمانی داشته است؛ موتورولانس ۲۶۱ مورد ماموریت در قم انجام داده که نشان از اثربخشی ویژه آن در حوادث است و بایستی ناوگان موتورولانس در قم تقویت شود تا خدمت‌رسانی بهتری داشته باشیم.

وی بر برگزاری ۴ جلسه کمیته درمان ستاد تسهیلات زائرین برای خدمت‌رسانی در ایام نوروز اشاره کرد و افزود: در این ایام، درمانگاه‌های عمومی و شبانه‌روزی فعال بودند و برای دندانپزشکی نیز دو درمانگاه اختصاص یافت؛ در داروخانه‌ها نیز مشکل تامین دارو را نداشته‌ایم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم تشریح کرد: ۲۹ بازدید از درمانگاه‌های دندانپزشکی، ۶۸ بازدید از درمانگاه‌های عمومی، ۱۸ بازدید از بیمارستان عمومی و خصوصی داشتیم.

وی ادامه داد: در بخش غذا و دارو از ابتدای طرح نوروزی، ۶۵ مورد تماس تلفنی و مشاوره دارویی و غذایی با سامانه ۱۹۰ توسط نیروهای دانشگاه علوم پزشکی قم انجام شده است.

مصری با بیان اینکه در حوزه بهداشت ۲ هزار و ۴۰۳ بازدید و بازرسی از اماکن تهیه و توزیع مواد غذایی، مجتمع‌های بین راهی و غیره صورت گرفته، خاطر نشان کرد: همچنین برخی از این گشت‌ها با حضور مشترک بازرسان اداره کل تعزیرات حکومتی و اداره کل صنعت معدن و تجارت استان همراه بوده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم خاطر نشان کرد: برای ۷۳ مورد از این بازدیدها اخطار بهداشتی صادر شده و ۸ مرکز نیز تاکنون پلمب شده است.