خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها- مهدی بخشی سورکی: قم به دلیل وجود بارگاه منور کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه (س)، مسجد مقدس جمکران و حوزه‌های علمیه و همچنین از آنجا که محور مواصلاتی و ارتباطی بیش از ۱۷ استان کشور به شمار می‌رود؛ از جایگاه ویژه و ممتازی در سطح ملی برخوردار است و سالانه […]

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها- مهدی بخشی سورکی: قم به دلیل وجود بارگاه منور کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه (س)، مسجد مقدس جمکران و حوزه‌های علمیه و همچنین از آنجا که محور مواصلاتی و ارتباطی بیش از ۱۷ استان کشور به شمار می‌رود؛ از جایگاه ویژه و ممتازی در سطح ملی برخوردار است و سالانه بسیاری از ایرانی‌ها برای زیارت خود را به شهر کریمه اهل بیت (س) می‌رسانند و شب‌های چهارشنبه هر هفته نیز مسجد مقدس جمکران میزبان شمار بسیاری از عاشقان حضرت حجت (عج) در این میعادگاه ظهور است.

در همین نیمه شعبان امسال نیز بر اساس آمار رسمی اعلام شده بیش از ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از مردم از اقصی نقاط کشور خود را برای حضور در جشن نیمه شعبان به مسجد مقدس جمکران رساندند و در سال‌های اخیر نیز نام قم همواره در فهرست استان‌های پرتردد نوروزی بوده است.

بر اساس اعلام وزارت میراث فرهنگی و گردشگری، استان قم در ایام نوروز ۱۴۰۲ جزو استان‌هایی است که بیش از ۹۰ درصد مراکز اقامتی دارای مجوز آن از سوی مسافران و زائران رزرو شده است و این امر نشان از حضور قابل توجه زائران و مسافران در نوروز امسال در قم دارد.

یکی از موضوعات مهمی که همواره مورد دغدغه مسافران و زائران نوروزی در استان قم بوده است؛ مسئله اسکان و اقامت آنان است و در سال‌های اخیر ماندگاری مسافران در این شهر کمتر از هفت ساعت اعلام شده که در این راستا تأمین اقامت ارزان قیمت و مناسب با ایجاد زائرسراها و مجتمع‌های اقامتی و زیارتی درخواستی است که باید در سطح ملی دنبال شود.

فعالیت ۳۲۰ واحد اقامتی دارای مجوز در قم

قم هم اکنون دارای ۱۴ هزار تخت در قالب ۴۳ هتل، ۲۴ هتل آپارتمان، ۸۳ مهمانپذیر و ۱۷۰ خانه مسافر و در مجموع ۳۲۰ واحد اقامتی تحت نظارت اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان است که در نوروز به زائران و مسافران خدمت می‌دهند.

برای امر اسکان زائران و مسافران نوروزی، نهادهای مختلف نیز امکانات خود را به میدان آوردند تا بتوانند گوشه‌ای از کار را بگیرند که در این راستا زائرسرای کوثر حرم مطهر حضرت معصومه (س) با ظرفیت پذیرش ۴۰۰ نفر در هر شب در اختیار زائران نوروزی قرار می‌گیرد و شبستان نجمه خاتون (س) و بالکن غربی شبستان امام خمینی (ره) نیز با ظرفیت ۲۲۰۰ نفر برای بانوان در نظر گرفته شده است.

۳ هزار کلاس برای اسکان مسافران نوروزی در قم آماده سازی وتجهیز شدند

طرح اسکان نوروزی در مدارس استان قم نیز همانند سال‌های گذشته برقرار شده و فعالیت‌ها در قالب این طرح تا ۱۲ فروردین ماه سال آینده ادامه خواهد داشت که با برنامه ریزی های صورت گرفته تعداد ۳۰۰ مدرسه در قالب ۳ هزار کلاس درس برای مسافران نوروزی در قم آماده سازی و تجهیز شده است.

مسجد مقدس جمکران نیز اعلام کرده به منظور رفاه حال زائران فضای شبستان امام حسن عسکری (ع) مسجد مقدس جمکران به وسعت ۷ هزار مترمربع به استراحت بانوان اختصاص یافته و شبستان‌های دیگر این نیز در ایام نوروز سال ۱۴۰۲ برای استراحت آقایان در نظر گرفته شده و پارکینگ شماره ۴ مسجد مقدس جمکران نیز برای اسکان خانواده‌ها مهیا است و افراد در این پارکینگ می‌توانند چادر برپا کنند.

آماده سازی ۳۵۰۰ مکان برای نصب چادر در قم برای اسکان ۲۸ هزار نفر

شهرداری قم نیز ۳ هزار و ۵۰۰ مکان برای نصب چادر در قم مهیا کرده که امکان اسکان ۲۸ هزار نفر در این مکان‌ها وجود دارد که این ظرفیت شامل هفت بوستان شهری و دو سوله بحران شهرداری قم و سه سالن ورزشی مربوط سازمان فرهنگی هنری شهرداری است و از سویی دیگر پنج سالن ورزشی اداره‌کل ورزش و جوانان استان برای اسکان مسافران نوروزی در قم آماده‌سازی شده است.

طرح سلامت نوروزی مرکز بهداشت استان قم نیز آغاز و تا ۱۵ فروردین‌ماه سال آینده ادامه دارد که در این طرح بازرسان بهداشتی ضمن بازدید از اماکن و مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی، اماکن و مراکز بین‌راهی، محل اسکان نوروزی فرهنگیان و مکان‌های اقامتی و زائرپذیر و ارائه آموزش‌ها و تذکرات لازم به متصدیان و مسئولان اماکن مذکور، در خصوص نواقص بحرانی و غیربحرانی، رعایت بهداشت محیط، بهداشت فردی و ابزار کار اقدام می‌کنند.

فعالیت ۸۷ جایگاه عرضه سوخت با بیش هزار و ۵۰ نازل در استان قم

شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه قم نیز عنوان کرده؛ در حال حاضر ۸۷ جایگاه عرضه سوخت با بیش هزار و ۵۰ نازل در استان قم برای ارائه خدمات به زائران و مجاوران در ایام نوروز ۱۴۰۲ فعال است که این تعداد شامل ۲۲ جایگاه تک منظوره سی ان جی، ۲۰ جایگاه ۲ منظوره فرآورده‌های نفتی و ۴۵ جایگاه عرضه فرآورده بنزین و نفت گاز است.

معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی قم اعلام کرده؛ تمام داروخانه‌های شبانه‌روزی و برخی داروخانه‌های روزانه استان قم در تعطیلات نوروز به همشهریان خدمات می‌دهند که داروخانه‌های وامق، کاویانی، رضوانی، اکسیر، حسینی، یزدیان، سعیدی، همت، زمرد کیا، اکرمی، جلیلی، فتحی، مریدی، شیخی، سید حسینی و درمانگاه بقیه‌الله الاعظم (عج)، امیرابراهیمی، امام رضا (ع)، کبیری، بیمارستان آیت‌الله گلپایگانی، براتی، حضرت ابوالفضل (ع)، شیخ‌الرئیس، ۱۹ دی، صبوحی، فراهانی، دارالشفا حضرت مهدی (عج) مسجد جمکران، طلوعی، رشیدی، بیمارستان علی بن ابیطالب (ع)، مفید، شریفی، سعدی و جواهری در این نوروز همه‌روزه به صورت شبانه‌روزی به همشهریان و مسافران و زائران خدمات ارائه خواهند کرد.

سازمان تاکسیرانی شهرداری قم نیز اعلام کرد: هماهنگی‌ها و برنامه‌ریزی‌های لازم در سازمان تاکسیرانی برای شب سال نو و ساعات تحویل سال انجام شده و در این راستا در تمامی محورهای ورودی شهر و پایانه‌ها ازجمله پایانه ۷۲ تن، امیرکبیر و خرمشهر شاهد ناوگان تاکسی‌رانی مستقر خواهند بود.

توزیع ۱۰۰ هزار نسخه محصولات فرهنگی بین زائران نوروز ۱۴۰۲

پایگاه‌های راهنمایی مسافران در راستای ارائه بهتر خدمات‌رسانی به مسافران در مبادی ورودی شهر قم و به صورت ویژه در محور تهران – قم استقرار یافتند که توزیع ۱۰۰ هزار نسخه محصولات فرهنگی در بین زائران نوروز ۱۴۰۲ شامل نقشه، بروشور، کتابچه راهنمای گردشگری و لوح فشرده معرفی جاذبه‌ها و آثار تاریخی شهر قم از جمله خدمات این پایگاه‌های راهنمایی مسافران است.

طرح امداد و نجات نوروزی هلال احمر استان قم از ۲۴ اسفند ماه آغاز شده و تا ۱۵ فروردین ماه سال آینده به مدت ۲۱ روز ادامه دارد که در قالب این طرح ۱۲ پست ثابت و سیار در حوزه امداد و نجات و ۱۷ پست ثابت و سیار در حوزه جوانان به مسافران نوروزی قم خدمات امدادی ارائه می‌دهند.

آماده باش اورژانس ۱۱۵ و هلال احمر قم در طرح نوروزی

این پست‌های ثابت و موقت در مناطقی از جمله عوارضی قم – تهران، عوارضی قم – کاشان، شهرهای کهک، جعفرآباد و دستجرد، حرم مطهر حضرت معصومه (س) و مسجد مقدس جمکران راه اندازی شده اند و در این طرح به صورت روزانه ۸۸ نفر از امدادگران، نجاتگران و کارکنان معاونت امداد و نجات هلال احمر قم با ۲۴ دستگاه خودروی عملیاتی، یک دستگاه اتوبوس آمبولانس، پنج دستگاه آمبولانس، ۶ دستگاه خودروی کمک دار و یک دستگاه خودروی فرماندهی آماده خدمات رسانی به مسافران و زائران هستند.

اورژانس ۱۱۵ قم نیز اعلام کرده، با توجه به فرا رسیدن ایام نوروز و اهمیت خدمات رسانی به زائران و مسافران، اورژانس پیش بیمارستانی قم در آماده باش کامل به سر می‌برد و به هموطنان خدمات رسانی خواهد کرد و هم اکنون ۲۳ پایگاه شهری، ۱۹ پایگاه جاده‌ای و پایگاه اورژانس هوایی به عنوان پایگاه‌های خدمات رسانی فعال بوده و در صورت وقوع حادثه به سرعت وارد عمل می‌شوند.

یک دستگاه اتوبوس آمبولانس، چهار دستگاه موتورلانس و تمامی خودروهای اورژانس به همراه واحد دیسپج و واحد اداره هدایت عملیات و پایش مراقبت‌های درمانی در ارائه خدمات درمانی پیش بیمارستانی به مسافران و زائران در طول طرح سلامت نوروزی و تحویل سال، خدمات رسانی خواهند کرد.

ابوالقاسم مقیمی، معاون اجتماعی، فرهنگی و زیارت استانداری قم با تشریح برنامه‌های ستاد تسهیلات زائرین در قم اظهار داشت: امسال با نزدیک بودن زمان جشن نیمه شعبان و آغاز فرآیند سفرهای نوروزی، اقدامات در شکل‌گیری خدمات و فعالیت‌های ستاد تسهیلات زائرین نوروز از بهمن‌ماه آغاز شده است.

وی با اعلام آمادگی کمیته‌های ستاد تسهیلات زائران در میزبانی از مسافران نوروزی، راهنمایی مسافرین را پیش از ورود به استان از نکات مهم برشمرد و گفت: با تلاش اداره کل روابط عمومی استانداری، سامانه «qomzaer.ir» در ورودی‌های استان، راهنمای جامعی برای مسافران نوروزی خواهد بود.

راه‌اندازی المان‌های جدید شهری در ایام نوروز

معاون اجتماعی، فرهنگی و زیارت استانداری قم از راه‌اندازی المان‌های جدید شهری در ایام نوروز خبر داد و گفت: امسال فعالیت‌های چشمگیری از سوی مدیریت شهری برای پیراستگی شهری و نظم و انضباط در شهر صورت گرفته که ازجمله آن‌ها می‌توان به راه‌اندازی المان‌های جدید شهری متناسب با نوروز، ایجاد المان‌های نوری و آمادگی خیابان‌های شهر قم برای زائران بارگاه کریمه اهل‌بیت (ع) اشاره کرد.

وی با تأکید بر ضرورت ایجاد اسکان ارزان‌قیمت برای زائران عنوان کرد: با توجه به تجربه خوب نیمه شعبان در حوزه اسکان، انسجام و آمادگی خوبی در کمیته اسکان استان با مدیریت اداره کل میراث فرهنگی و آموزش و پرورش آغاز شد که طی آن تمامی مدارس، مساجد، حسینیه‌ها و سالن‌های ورزشی برای اسکان زائرین در شهر قم آماده خدمت‌رسانی هستند.

مقیمی عنوان کرد: سه ستاد اسکان در حرم مطهر، مسجد مقدس جمکران و فرمانداری استان به‌عنوان محور فعالیت‌ها به خدمات‌رسانی خواهند پرداخت.

استمرار فعالیت مجموعه‌های نظارتی در ایام نوروز در قم

وی با بیان اینکه فعالیت مجموعه‌های نظارتی در ایام نوروز نیز ادامه‌دار است، گفت: مجموعه نظارتی خوبی شامل دانشگاه علوم پزشکی برای نظارت بر فعالیت‌های بهداشتی فروشگاه‌های بین‌راهی، تیم بازرسی اصناف، تعزیرات، اداره کل صمت و جهاد کشاورزی برای نظارت بر قیمت‌ها و تنظیم بازار و همچنین نظارت بر فروشندگان در ایام نوروز فعالیت خواهند کرد و با متخلفان و گران‌فروشان برخورد جدی صورت خواهد گرفت.

معاون اجتماعی، فرهنگی و زیارت استانداری قم اضافه کرد: همچنین پشتیبانی و خدمات امدادی و پزشکی شامل هلال‌احمر، دانشگاه علوم پزشکی، اورژانس و مرکز بهداشت به‌صورت کامل برنامه‌ریزی‌شده و با مدیریت ستاد بحران استانداری قم، تقسیم‌کار بسیار مطلوبی برای پذیرایی و استقبال از زائرین شکل‌گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: مجموعه اطلاع‌رسانی به زائران از طریق تابلوهای شهری، بنرهای راهنمای مسیر، ستادهای اطلاع‌رسانی مشترک شهرداری و اداره کل میراث و همچنین سامانه برخط قم زائر(qomzaer.ir) شکل‌گرفته است.

مقیمی از برگزاری جشن‌های ویژه مردمی در ایام نوروز و ماه مبارک رمضان در بوستان‌های استان خبر داد و عنوان کرد: امسال، بوستان‌های قم پس از افطار میزبان خانواده‌ها خواهند بود که ازجمله برنامه‌ها برپایی جشن‌های مردمی، آئین‌های مذهبی در بوستان‌هاست.

وی ابراز امیدواری کرد: مردم با توجه به تلاقی بهار طبیعت با ماه مبارک رمضان، تمهیدات لازم را برای حضور متناسب با آداب تشرف به شهر مقدس قم، و حفظ حرمت ماه مبارک رمضان داشته باشند و رعایت حجاب و عفاف متناسب با شأن و جایگاه بارگاه ملکوتی حضرت فاطمه معصومه (س) را رعایت کنند.